Ana Sayfa Dünya Enerji yatırımları çığ gibi büyüyor

Enerji yatırımları çığ gibi büyüyor

Bu yılın ilk 9 ayında Türkiye’de 13 milyar lirayı aşan yatırımlarla 22 yeni doğalgaz santrali kuruldu

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2017 Cumartesi 15:22
Enerji yatırımları çığ gibi büyüyor
Enerji yatırımlarında patlama yaşanıyor Sektörde yatırımlar katlanarak artarken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “Enerji yatırımları Türkiye’yi cazibe merkezi haline getiriyor” dedi. Bu yılın ilk 9 ayında Türkiye’de 13 milyar lirayı aşan yatırımlarla 22 yeni doğalgaz santrali kuruldu

 

İthalat rakamının ana kalemi enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen hükümet kesenin ağzını açtı.
Enerji yatırımları çığ gibi büyürken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak "Enerji yatırımları Türkiye'yi cazibe merkezi haline getiriyor" diye konuştu. 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde ise enerji yatırımlarında patlama yaşandı. Türkiye'de 4 milyar doları (13 milyar lira) aşan yatırımlarla birlikte 22 yeni doğalgaz santrali kuruldu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin dört bir yanında başlattıkları altyapı yatırım hamlesinin, elektrik, doğalgaz, madencilik ve yenilenebilir enerji alanlarının tamamında hızlanarak devam ettiğini işaret etmişti. Bu yıl ocak-eylül döneminde elektrikte devreye alınan 3 bin 620 megavatlık kapasiteyle enerji yatırımları 4 milyar doları aştı.

HIZLANARAK SÜRECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, her sektörde ihtiyaç duyulan bu dönüşüm hamlesine doğru zemini hazırlayabilmek için Bakanlık olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söylemişti.
Türkiye'nin dört bir yanında başlattıkları altyapı yatırım hamlesinin, elektrik, doğalgaz, madencilik ve yenilenebilir enerji alanlarının tamamında hızlanarak devam ettiğini vurgulayan Albayrak, "Yaptığımız yatırımlarla birlikte, Türkiye'nin her köşesi yatırımcılar için cazibe noktası haline gelmekte, elverişli bir yatırım iklimine ulaşmaktadır. Biraz önce bahsettiğimiz, kamu-özel uyumu enerji alanında da bundan sonra aynı tempoda devam edecektir" açıklamasında bulunmuştu.

SANTRALLER DEVREYE ALINDI

Yılın 9 aylık döneminde en büyük yatırım 2 bin 404 megavatla doğalgaz santrallerinde gerçekleşti. Bu dönemde 22 doğalgaz santrali devreye alındı. Söz konusu dönemde 535 megavat kapasiteye sahip 46 yeni rüzgar santrali ve 407,8 megavat kapasiteli 28 hidroelektrik santrali üretime geçti. Jeotermal enerji alanında 171 megavat kurulu güce sahip 8 santral devreye alınırken, 50 megavatlık bir kömür santrali de işletmeye girdi. Geri kalan 52,2 megavatlık kurulu kapasite ise biyogaz, fuel-oil, kojenerasyon ve atık ısıdan elektrik üretimi yapan toplam 11 santralden geldi. Öte yandan, geçen yıl ocakeylül döneminde elektrikte toplam 4 bin 815 megavatlık kapasite devreye alınmıştı.

ELEKTRİKTE MEVCUT GÜÇ ARTTI

Ener ji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin elektrikteki kurulu gücü eylül sonu itibarıyla 81 bin 647 megavata yükseldi. Söz konusu kapasitenin yüzde 55'ini hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle ve linyit kaynaklarının içinde olduğu yerli ve yenilenebilir enerji santralleri oluşturdu.
Kurulu güçte doğalgaz santrallerinin payı yüzde 33, ithal kömürün payı yüzde 9 olarak belirlendi. Kalan yüzde 3'lük kısım ise fuel-oil, naftalin ve motorin gibi ikincil yakıtla çalışan santrallerden oluştu. Ocakeylül döneminde 3 bin 620 megavat kapasiteye sahip 116 santral işletmeye alındı. Elektrikte bir megavatlık kurulu güç için 1-1,2 milyon dolar yatırım yapıldığı dikkate alındığında, bu dönemdeki toplam yatırım miktarı 4 milyar doları geçti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İTALYA’DA GÖÇMENLERE IRKÇI SALDIRI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık