Ana Sayfa Gündem "ENTERKONNEKTE ÜZERİNDE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ"

"ENTERKONNEKTE ÜZERİNDE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ"

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, gelecekteki enerji modelinde köklü değişikliğe gidilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu belirterek, fosil yakıtlardan uzaklaşmak gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2018 Perşembe 14:01

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), “KKTC Enerji Planlaması ve Elektrik Üretim Alternatiflerinin İrdelenmesi” konulu seminer ve çalıştay düzenledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Gelecekteki enerji modelimizde köklü değişikliğe gitmemiz artık kaçınılmazdır” dedi.
“KKTC Enerji Planlaması ve Elektrik Üretim Alternatiflerinin İrdelenmesi” konusunun önemine dikkat çeken Nami, bu konulara bilimsel metotlarla yaklaşmak ve bu bilimsel çalışmalar ışığında takip edilecek konular çizmenin şüphesiz çok daha sağlıklı olacağını kaydetti.

Kıb-Tek’in ülkede arz güvenliğinin kesintisiz sağlanması ve bunun en ekonomik üretim metotlarıyla yapılması için yoğun şekilde çalıştığını dile getiren Nami, göreve geldikleri andan itibaren araştırmalarını enerji yatırımlarının azami arz güvenliğinin asgari maliyetle nasıl sağlanabileceği üzerine yoğunlaştırdıklarını belirtti. 

“YENİLENEBİLİR ENERJİ METOTLARININ MALİYETLERİ HIZLA DÜŞÜYOR”

Dünya enerji sektöründe baş döndürücü bir hızla yaşanan değişimi görmek ve ülke özelinde bunların etkilerini hesap etme bilincine de kısa sürede vardıklarını söyleyen Nami, dünyada şu an enerji devriminin gerçekleşmekte olduğunu, geçmişte pahalı ve ütopik görülen yenilenebilir enerji metotlarının maliyetlerinin inanılmaz bir hızla düştüğünü, kömür kullanımından da daha ucuz seviyelere inen maliyetlere geldiğini vurguladı.

Sonuçlanmış uluslararası ihalelere bakıldığında, güneş enerjisi üretim maliyetlerinin birçok ülkede kilovat saat başına 5 dolar cente kadar gerilediğini gördüklerini dile getiren Nami, halihazırda KKTC üretim maliyetlerinin sabit gider hariç 11 centin üzerinde olduğunun düşünüldüğünde rakamların çok fazla çarpıcı olduğunu belirtti.

Özdil Nami, Birleşmiş Milletler’in 2017 çevre raporunda, dünyada yapılan tüm yeni elektrik üretim yatırımlarında güneş enerjisinde yaratılan yeni kapasite miktarının diğer tüm enerji üretimlerinden daha fazla olduğunun belirtildiğine dikkat çekerek, bunların çok çarpıcı gelişmeler olduğunu söyledi.

Aynı rapora göre sadece bir yıl içinde bu sektöre yapılan küresel yatırımın 160 milyar doları geçerek sadece bir yılın içerisinde reel anlamada yüzde 16’lık bir artış gösterdiğini dile getiren Nami, dünyaya enerji üretiminin nasıl bir değişim içinde olduğunu gösteren başka göstergelerin de bulunduğunu kaydetti.FOSİL YAKITLARDAN UZAKLAŞMAK

“KKTC özelinde bizim de artık enerji üretim modellerimizi fosil yakıtlardan uzaklaşacak şekilde kurgulamamız kaçınılmazdır” ifadelerini kullanan Nami, Türk Lirası’nın değerinde yaşanan ani düşüşlerin ve bundan ayrı olarak akaryakıt fiyatlarına dolar bazında gelen artışların halihazırda toplam kilovat saat maliyetini 1 Türk Lirası seviyesine getirdiğini söyledi.

Artışın nerede duracağını kimsenin bilmediğini vurgulayan Nami, bu enerji maliyetleriyle rekabetçi bir ekonomi yaratılabileceğini düşünmenin son derece zor olduğunu kaydetti.

“BİZDE 1 TL, TC’DE 30 KURUŞ… ENTERKONNEKTE ÜZERİNDE YOĞUN ÇALIŞIYORUZ”

Ada ülkesi olunmasından dolayı her türlü maliyetin arttığını, buna ek olarak da izolasyonların da getirdiği maliyetlerin yükü daha da ağırlaştırdığını söyleyen Nami, “Bizde maliyetler 1 TL seviyelerine çıkmışken, Türkiye’de 30 kuruş seviyesinde toptan satış fiyatında olduğunu da takip ediyoruz. Bu nedenle üzerinde yoğun çalıştığımız konulardan biri de enerji şebekemizi Türkiye’nin enerji şebekesini ile enterkonnekte haline getirmektedir. Bu bağlantı her iki tarafın da daha ucuz ve güvenli enerji arzı sağlamasına olanak sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin sistemin bu tip bir bağlantının sağlayacağı avantajlara süratle kavuşulması olduğuna dikkat çeken Nami, gelecek enerji modelinde köklü değişikliğe gitmenin artık kaçınılmaz olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerini vurguladı.

Değişimin elbette planlı olması gerektiğini dile getiren Nami, değişimin en iyi şekilde nasıl yapılacağı konusunda bugün yapılacak çalışmaların da son derece faydalı ve ışık tutacağına şüphesi olmadığını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEÇİTKALE - MALLIDAĞ YOLUNDA KAZA: 4 YARALI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık