Ana Sayfa Gündem ERDOĞAN “KIBRIS TÜRKÜ...”

ERDOĞAN “KIBRIS TÜRKÜ...”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de düşünce kuruluşu Chatham House’da katılımcılara hitap etti.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:32
ERDOĞAN “KIBRIS TÜRKÜ...”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de yıllardır gözlerinin ününde çocukları katledilen annelere bakıp da 'dünyanın çivisi çıktı' demekten başka ne söylenebilir?" dedi. Erdoğan ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ilgili olarak, "Bugün ABD’nin büyük elçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını özellikle de uygulama noktasında çok çok talihsiz buluyoruz. Bu kararı bir kez daha reddediyoruz" dedi.

“KIBRIS TÜRKÜ, YARIM ASIRDIRÇÖZÜM YÖNÜNDE ÇABA HARCAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’nin güçlü desteğiyle yarım asırdır hep çözüm yönünde çaba harcadığını, Kıbrıs Rum tarafı ise bir türlü Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya yanaşmadığını belirterek, “Rum tarafı Doğu Akdeniz’deki tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürmekte ısrar ederse, bölgedeki güvenlik ve istikrar sürekli tehlikede olacaktır. Bunu açık ve net söylüyorum.Bir başka önemli kriz alanı olan Güney Kore ve Kuzey Kore geriliminin yerini barış atmosferine bırakmasından memnuniyet duyuyorum” dedi.

Öte yandan Erdoğan’ın diğer satırbaşları şöyle:

"KARŞIMIZDA BAŞKA BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DAHA VAR"

DEAŞ ile mücadelede en etkin operasyonu dünyada Türkiye yapmıştır. Fırat Kalkanı harekatında 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirerek bu ülkede Suriye’de en büyük darbeyi biz vurduk. Bununla da kalmadık, DEAŞ ile bağlantılı 63 binden fazla kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan 6200 şahsı sınır dışı ettik. DEAŞ ve el kaide mensubu 11 binden fazla kişiyi gözaltına alarak bunlardan 3563’ünü tutukladık. Ama bizim karşımızda bir başka terör örgütü daha var. Sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturmaya çalışan PYD YPG teröristlerine karşı mücadelemizde, karşımızda güya müttefikimiz güya terör karşıtı ülkeler çıkıyor. Zeytin Dalı harekatıyla Afrin bölgesinden bu teröristleri temizledik, temizliyoruz. Şimdi sıra diğer bölgelerdedir.

“DÜNYANIN ÇİVİSİ ÇIKTIYSA, O ÇİVİYİ YERİNE SOKACAK OLAN SERT BİR ÇEKİÇ DARBESİ DEĞİLDİR”

Kitle imha silahlarının yayılmasının önüne geçme konusunda elde edilen diplomatik başarılar tek taraflı heba ediliyor. Yine iç siyasi hesaplarla, üç semavi dinin de kutsalı olan Kudüs’ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar tüm itirazlara rağmen bugün hayata geçiriliyor. Bu tablo karşısında kendimizi ikinci dünya savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alı koyamıyoruz. İnsan insanın kurdudur sözünü haklı çıkartmaya çalışan bir tabloyla karşı karşıyayız. Bize ve tüm insanlığa dayatılmaya çalışılan bu tabloya biz itiraz ediyoruz. “Dünya beşten büyüktür “ haykırışımızın gerisinde, bu haksızlıklara, çifte standartlara yönelik eleştirilerimiz bulunuyor. Biz BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üye ile dünyayı yönetmesini asla kabul etmiyoruz. Eğer adaleti arıyorsak ve BM adalet üzere tesis edilmişse bunun gereğini yapmalıyız. Susmak yerine, ‘banane’ demek yerien dayatmaları kabul etmek yerien mücadeleyi tercih ediyoruz. Dünyanın çivisi çıktıysa, o çiviyi yerine sokacak olan sert bir çekiç darbesi değildir, umuttur diyalogdur, paylaşmaktır.İşte bu noktada bir seçim yapmak gerekiyor. Ya birbirimizin kurdu olup birbirimizi yiyip tüketeceğiz ya da dertlerimize derman bulacağız. Önümüzdeki tüm milli, bölgesel meselelerin çözümünde erdem irade ve cesaretle hareket etme sözünü milletimize vermiştik. Burada aynı ahdi tüm insanlığa da ifade ediyoruz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İSTİNAFIYLA İLGİLİ KARAR YARIN AÇIKLANACAK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık