×
Kıbrıs
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi"Yerinde Sayma Bile Yok"
5 Aralık 2019 Perşembe 14:30

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Londra’daki NATO Liderler Zirvesi kapsamında, zirvenin yapıldığı The Grove Otel’de kabul ettiği Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüşmesi Rum basınında geniş yer buldu.

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi sonrasında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’i telefonla arayarak görüşme hakkında bilgi verdiği; Rum Yönetimi’nin Ankara’ya faks yoluyla “Lahey Adalet Divanı’na başvuru” talebini içeren “sözlü nota verdiği” de iddia edildi.

Alithia “Her Konuda Karşıt Görüşte… Erdoğan-Miçotaksi Görüşmesi… Ankara Geri Adım Atmıyor… Yunan Başbakan ‘Yunan Halkına İletmek İsterim Ki Türkiye İle İlişkilerde zorluklar Vardı, Var ve Var Olmaya Devam Edecek’ Diyor” başlığıyla manşete çektiği haberi “Anlaşmazlıklarını Kaydettiler… Ancak Türkiye İle Yunanistan Arasındaki Bütün Açık Konularda Görüşmelere Devam Kararı Aldılar… Türk Cumhurbaşkanı Ülkesinin Libya İle Yaptığı Anlaşma Konusunda Aynı Teraneyi Sürdürüyor”  başlığı altında detaylandırdı.

“FAKS YOLU İLE SÖZLÜ NOTA”

Politis manşet haberini “Erdoğan-Miçotakis Yerinde Sayma Bile Yok… Lefkoşa’dan Ankara’ya, Atina’daki Türk Büyükelçiliği’ne Faks İle Sözlü Nota… Kıbrıs Cumhuriyeti Hukukçuların Tavsiyesiyle Türkiye’yi MEB Konusunda Lahey’e Başvuru İçin Mutabakata Çağırdı… Kıbrıs Sorununa ve BM Himayesinde Yeni Bir Beşli Konferans Çağrılması Perspektifine Dair Hiçbir Görüşme Yapılmadı” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete haberi, “Erdoğan-Miçotakis Görüşmesi Batmış Diye Nitelendirilebilir… Bir Buçuk Saat Süren Görüşmede İki Liderin Başardığı Tek Şey Farklı Okuma Olan Meseleleri Kaydetmek Oldu” başlığıyla detaylandırdı. Haberde, Rum Yönetimi’nin, MEB sınırlarıyla ilgili anlaşmazlıkları çözmek için Lahey Adalet Divanı’na müşterek başvuruda bulunmaları konusunda “Ankara’ya sözlü nota verdiği”, Atina’daki Türk Büyükelçiliği tarafından alınmayınca da faks yoluyla iletildiği iddia edildi.

Haber Haravgi’de “Türkiye’ye NATO Kınaması Ümidi Nafile… Libya Konusunda Erdoğan-Miçotakis Anlaşmazlıkları Kaydedildi.”; Fileleftheros’ta “Soğuk Ortamda Erdoğan-Miçotakis Görüşmesi” “Türkiye- Libya Mutabakatı Atina İçin Hukuken Geçersiz… Erdoğan ile Miçotakis Arasındaki Görüşme İki Eksende Gerçekleşti” başlıklarıyla yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı