Ana Sayfa Dünya Erdoğan, partisinin Gaziantepve Şanlıurfa il kongrelerinde şu mesajları verdi

Erdoğan, partisinin Gaziantepve Şanlıurfa il kongrelerinde şu mesajları verdi

Şehitliği ve gaziliği göze almış bir milletin varlığı sayesinde bu ülkenin bin yıldır ayakta olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz şehadete koşan bir milletiz, şehadete açtır bu millet” diye konuştu.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2018 Pazartesi 07:14
Erdoğan, partisinin Gaziantepve Şanlıurfa il kongrelerinde şu mesajları verdi
'Bu millet şehadete aç' Şehitliği ve gaziliği göze almış bir milletin varlığı sayesinde bu ülkenin bin yıldır ayakta olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz şehadete koşan bir milletiz, şehadete açtır bu millet” diye konuştu.    

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, askerlerin Afrin’e giderken “düğüne gidiyoruz” dediğini hatırlatarak, “Biz şehadete koşan bir milletiz, şehadete açtır bu millet” ifadelerini kullandı. ABD’ye müttefiklik uyarısı da yapan Erdoğan, “Ta 11 bin kilometreden kalkıp gelenler, bu teröristlere maaşlarını verenler, kusura bakmasınlar, eğer bizimle müttefiksiniz müttefikliğinizin gereğin yapın. Değilseniz onu söyleyin” dedi. Erdoğan, partisinin Gaziantepve Şanlıurfa il kongrelerinde şu mesajları verdi:

 

ŞEHADETE KOŞAN MİLLET: Şu an itibariyle Afrin’de 2 bin 21 terörist etkisiz hale getirildi. Mehmedimiz teröristlere gereken dersi veriyor. Askerlerimizi zırhlı taşıyıcılarda giderken ne diyorlardı? ‘Düğüne gidiyoruz.’ İşte şehadete yürüyen düğüne gider gibi yürür... Fırat Kalkanı’nda ve Zeytin Dalı Harekatı’nda şehitlerimiz var. Bu ülke bin yıldır olduğu gibi bugün de şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde, daha da önemlisi şehitliği ve gaziliği göze almış topyekün bir milletin varlığı sayesinde ayaktadır. Biz şehadete koşan bir milletiz, şehadete açtır bu millet. Zira Rabb’imizin bize müjdesi var.

BİRKAÇ YÜZ BİN SURİYELİ AFRİN’E DÖNECEK: Orada tek terörist kalmayıncaya kadar inşallah oradaki teröristleri derdest edip o toprakların sahiplerine o yerleri teslim edeceğiz. Biz Fırat Kalkanı Harekatı’nda bunu yaptık mı? Cerablus’ta, Rai’de, El Bab’da yaptık mı? Afrin’de de yapacağız,  de yapacağız, Menbiç’te de yapacağız. Kimse oranın sahibi onlar gelecek. Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenli hale getirdiğimiz bölgeye şu ana kadar 140 bine yakın Suriyeli kardeşimiz geri dönerek kendi topraklarında hayatlarını sürdürmeye başladı. İnşallah Afrin Harekatı’nda da aynı şekilde yine bölgedeki kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, evlerine dönmek suretiyle inşallah bu mülteci hayatına son vermiş olacaklar. Harekatın başarıyla tamamlanmasının ardından bu bölgeye de birkaç yüz bin Suriyeli kardeşimizin geri döneceğini şu anda anlıyorum. İnşallah biz Menbiç’te ve diğer bölgelerde de huzuru ve güveni sağladıkça Suriyeli kardeşlerimizin tamamı evlerine, yurtlarına geri dönerek vatanhasretinden kurtulacaklardır.

DÜNYA BU ADAMA NASIL SAHİP ÇIKIYOR?: Esed katildir, zira 1 milyona yakın vatandaşını öldüren bu değil mi? Kimyasal ve konvansiyonel silahlarla kendi vatandaşını öldüren bu değil mi? Peki bu dünya bu adama nasıl sahip çıkıyor, nasıl bunun yanında yer alıyorlar? Biz hiçbir zaman zalimlerle beraber olmadık, zulmetmedik ve zulmedenlerle de beraber olmadık. Eğer bugün biz Afrin’e gittiysek bunun için gidiyoruz, bunun için de devam edeceğiz.

‘İhanet edene saygımız olmaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında ABD’ye yönelik sert eleştirilerini şöyle dile getirdi:

“Ta 11 bin kilometreden kalkıp gelenler, bu teröristlere maaşlarını verenler, kusura bakmasınlar, eğer bizimle müttefiksiniz müttefikliğinizin gereğin yapın. Değilseniz onu söyleyin. Biz müttefiklerimizle beraber hep yürüdük. İhanet etmedik. Ama şunu bilin ki bize ihanet edenlere saygımız olmaz.

 

FETO DENİLEN DARBECİYİ VERMENİZ: Bizim Türkiye Cumhuriyeti’nden başka devletimiz var mı? Paralel devletmiş… Neredeler? Pensilvanya’da. Siz bu ülkede senin stratejik ortağına, bu devlete darbe yapanı eğer saklıyorsan, bize vermiyorsan kusura bakma. Yapacağınız tek iş var, bu FETO denilen darbeciyi bu ülkeye vermenizdir.

KATİL SÜRÜLERİ GERİ DÖNÜYOR: Yıllarca kendi ülkelerinde ne kadar psikopat varsa örtülü bir şekilde teşvik edip DEAŞ saflarında savaşmaya, bölgemize gönderdiler. Kardeşlerimizin ve bizim başımıza bela olan bu katil sürüsünün en azından bir kısmı şimdi geldikleri yere geri döndü. Biz 60 bin kişinin ismini ilgili ülkelere bildirdik, 6 bin kişiyi de bizzat sınır dışı ettik. Yıllarca ikazlarımızı kulak ardı edip sınırlarından çıkışları bilerek kontrol etmeyenler artık bu kişilerle varsın kendileri uğraşsınlar.

ÇATLAK SESLERE ALIŞTIK: Şu an kullanılmayan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine cuma camisi yapılacak. Şimdi bakanlar burada, Sayın Valiye gerekli talimatı tekrar vereceğim, belediye başkanı, bu camiyi yapacak hayırseverimiz da burada. Çok açık, net söylüyorum: Kim olursa olsun, yok şuymuş, yok buymuş, hiçbirini kafaya takmayın. Bu cuma camisi bu milletindir. Dolayısıyla hiç kimse bunu engelleyemez. Yok bilmem şu STK’nın şöyle sesi çıkmış, şunun şöyle sesi çıkmış, biz o çatlak seslere alıştık. Bizim işimiz var, bunu kimse engelleyemez.

‘İnşallah bize teslim edilir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salih Müslim’in Çekya’da gözaltına alınmasıyla ilgili olarak “PYD’nin başı yakalandı. Temennimiz odur ki Çekya inşallah bunu Türkiye’ye teslim eder ve hak tecelli eder” dedi.

‘Sefer görev emri’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Reis bizi Afrin’e götür” sloganları üzerine, “İhtiyaç olduğu anda, bizler emir komuta zinciri içinde, sefer görev emri çıktığı anda başta şahsım olmak üzere hep birlikte yola çıkarız” dedi.

‘Mümbiç’i temizleyeceğiz’

Erdoğan, Şanlıurfa’da partisinin 6. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada özetle şu mesajları verdi: “Yıllar boyunca sınır güvenliğimizi ve kardeşlerimizin huzurlu geleceğini tesis etmesini beklediklerimizin bunun yerine tam tersine burnumuzun  dibinde bir terör koridoru oluşturmasını herhalde seyredecek değiliz. Suruç’un hemen karşısında bir yerde DEAŞ bahanesiyle ortalığı ayağa kaldırıp, bölücü örgüte ne yaptılar? Zemin kazandırdılar. O bölgeden ülkemize çoğunluğu da Kürt kardeşlerimizden oluşan 100 binlerce kişi geldi, misafirimiz oldu. Erdoğan, “Kardeşlerimiz zulüm altında inim inim inlerken biz burada başımızı yastığa nasıl koyup rahatça uyuyabiliriz? Ne inancımız ne de ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz değerler bize böyle bir hakkı vermiyor. Onun için El Bab’dayız, onun için Afrin’e doğru ilerliyoruz, onun için Mümbiç’i teröristlerden temizleyeceğiz. Onun için tüm sınırlarımız boyunca tek bir terörist kalmayana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Afrika turunda ilk durak Cezayir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dört ülkeyi kapsayan Afrika ziyaretine bugün Cezayir’den başlıyor. Erdoğan’ın sonraki durakları Moritanya, Senegal ve Mali olacak. Resmi ziyaret kapsamında, Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunması, terörizmle mücadele, siyasi, ekonomik ve ticari iş birliğinin artırılması, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Cezayir’deki faaliyetlerinin önlenmesi konularını tüm yönleriyle ele alarak bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişi yapması öngörülüyor. Türk iş adamları ve yatırımcıların da eşlik edeceği ziyaret kapsamda ülkenin başkenti Cezayir’de 27 Şubat Salı günü İş Forumu düzenlenecek. Ziyaret sırasında ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu tamamlanan, iki ülkenin ortak mirası niteliğindeki Keçiova Camisi’nin açılışı yapılacak. Keçiova Camisi Türkiye ile Cezayir arasındaki 500 yıllık dostluğun simgesi ve Cezayir’in bağımsızlık sembolü olarak biliniyor.

Erdoğan’ın 26-27 Şubat’ta Cezayir, 28 Şubat’ta Moritanya, 1 Mart’ta Senegal ve 2 Mart’ta Mali’ye ziyarette bulunması planlanıyor. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AY'A GÖNDERİLEN TOHUMLAR FİLİZLENDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık