Ana Sayfa Siyaset Erken seçim kapıda!

Erken seçim kapıda!

Yarın toplanacak UBP yetkili organları, çoğunluk sağlanması halinde, Başkan'sız karar alma hakkına sahip olabiliyor. Bu noktada bu sağlanırsa, üç milletvekili de disipline verilecek ve hemen ardından erken seçim kararı alınacak.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 21:46
Erken seçim kapıda!

Başbakanlık Bütçesi'nin görüşüleceği bugünkü Meclis oturumuna katılmayan üç milletvekili hakkında düğmeye basıldı. Yarın, Töre, Kaşif ve Taçoy'un disiplin kuruluna sevkedilmesi beklenirken, bu arada erken seçimin de gündemde olduğu ve disiplin kuruluna sevkedilmelerinin hemen ardından erken seçim kararının alınması için acilen harekete geçileceği belirtildi.

 

Bugün Bakanlar Kurulu'nu acilen toplantıya çağıran Küçük, gündeme erken seçimi getirdi.

 

Yarın ise saat 14:30'da Genel Yönetim Kurulu (GYK) saat 15:30 da ise Parti Meclisi(PM) toplanacak.


YETKİLİ ORGANLAR ÇOĞUNLUK SAĞLANMASI HALİNDE BAŞKAN'sız TOPLANMA HAKKINA SAHİP


Gündem Kıbrıs'ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, UBP'de Parti Meclisi, yeterli çoğunluk sağlanması halinde, Başkan'sız toplanıp karar alma hakkına sahip olabiliyor.

 

Bilindiği gibi Mahkeme tarafından Parti Başkanlığı yetkileri dondurulan Küçük, bu aşamada UBP yetkili organlarını toplama hakkına sahip değil.

 

Bugün Meclis'te yaşanan nisabın muhalefet tarafından sağlanması nedeniyle oturuma katılmayan üç vekilin bu davranışının kabul edilemez olduğunu söyleyen Küçük, söz konusu vekillerin disipline verilmesi yönünde düğmeye basarak adım attı.

 

Yarın yetkili organların toplanarak çoğunluğu sağlayarak, bu doğrultuda Başkan'sız karar alma hakkına sahip olması ve böylece Ahmet Kaşif, Zorlu Töre ve Hasan Taçoy'un disipline sevkedilmesi hedefleniyor. Bunun gerçekleşmesinin hemen ardından ise, ülke gündemi bambaşka bir noktaya taşınarak erken seçim için "start" verilecek.

 

BAŞBAKAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI


Öte yandan, Başbakan İrsen Küçük, bu noktada erken seçimi de gündeme getireceği yönünde açıklamalarda bulundu. Elde ettiğimiz bilgiler ışığında, yarın toplanacak yetkili organların karar alması için yeterli çoğunluk sağlaması durumunda, üç milletvekili de disipline sevkedilecek ve hemen arkasından erken seçim gündemdeki ilk sırasına yerleşecek.

 

Başbakan İrsen Küçük, bütçelerin, Hükümetlerin yeni mali yılı içinde ülkeye, halkına hizmet programının planlanmış rehberi olduğuna işaret ederek, Meclis içtüzüğü gereği saptanan sürede bütçesi onay almayan hükümetlerin, hizmet imkanı bulamayacağına dikkat çekti.

 

Başbakan Küçük, “bütçenin bu sürecinde olumsuz eylemler, aynı partiye mensup milletvekillerinden geliyorsa, iktidar partisinin yetkili kurullarının halka gitme seçeneği dahil, her türlü tedbir ve kararı alması kaçınılmaz hale gelir” dedi.

 

Başbakan İrsen Küçük, yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü bütçe görüşmelerinin yapılamamasını eleştirdi.

 

“KABUL EDİLEMEZ BOYUTA ULAŞTI”


Küçük, Ulusal Birlik Partisi Kurultayı’nın çok öncesi başlatılan, Kurultay sonrasında ısrarla sürdürülen partiliyi, halkı, genelde ülkeyi adeta kaos ortamına sürüklemeye zemin hazırlayan tezgahlara destek olan girişimlerin, bugün yüce Meclise, Meclis’teki bütçe görüşmelerine yansımasıyla kabul edilemez boyuta ulaştığını söyledi.

 

“MECLİSİ BOYKOT SİYASETİN ETİK DURUŞUNA YENİ BOYUT KAZANDIRDI”


“Kurultay sonrası Divan kararını tanımayarak UBP’yi mahkemeye veren anlayış, Partiyi ele geçirmeyi hedefleyen, parti yetkili kurullarının kararlarını tanımayan, hatta parti disiplinini hiçe sayan zihniyet sahiplerinin, bugün yüce Meclisimizi geçersiz mazaretle boykot etmeleri, siyasetin etik duruşuna yeni bir boyut kazandırmıştır” diyen Başbakan Küçük, şahsen hazır bulunma gerekliliği bulunmayan Mahkeme oturumunu sebep göstermek, ya da yüce Meclisi boykota kılıf girişiminin, Meclis çalışmalarına engel olmayı kamufle edemeyeceğini kaydetti.

 

“MİLLETVEKİLİ PAYESİNE LAYIK GÖRÜLENLERİN HALKIMIZA HİZMETTEN KAÇMA LÜKSÜ YOKTUR”

Küçük açıklamasında şöyle devam etti:

 

“Hatırlatmakta yarar vardır ki, gösterilmek istendiği gibi, UBP’de de sadece Genel Başkanın değil, kurumsal yapısı gereği yetkili kurullarının kararları geçerlidir.  Niyeti, gerekçesi ne olursa olsun, hiçbir güç UBP’ni bu hale düşürme hakkına sahip değildir. Milletvekili payesine layık görülenlerin halkımıza hizmetten kaçma lüksü yoktur.”

 

Hiç kimsenin ülkeyi, halkı hizmetten yoksun bırakamayacağını, insanın yarınlarına ilişkin umutlarını parti içi ihtiraslara kurban edemeyeceğini vurgulayan Başbakan Küçük, “21 Ekim Kurultay sonucunu, Divan kararını, beklentileri doğrultusunda bulmayanlar, UBP’ni tek başına iktidara taşıyan halkımızın iradesini anlamsız kılamaz, güvenine ihanet edemez.”

 

Küçük açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Kurulduğundan bu güne, gücünü halkımızdan alan UBP, temiz siyaset, şeffaf  icraat anlayışı temelinde, güçlü KKTC projesini yine halkımızla birlikte mutlaka hayata geçirecektir. Büyük UBP’nin, ülke siyasetindeki yıllardır hakim süren statüko zincirlerini halkımızla birlikte kıracak güce sahip olduğuna inancım tamdır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ŞEREF VE MUTLULUK GÜNÜ"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık