Ana Sayfa Siyaset Erken seçim olabilir

Erken seçim olabilir

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, hükümetin icraatlarını sert bir dille eleştirdi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:17
Erken seçim olabilir

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı ile ilgili yaşanan mahkeme sürecinin henüz tamamlanmadığına işaret ederek, bir erken seçimin de gündeme gelebileceğini söyledi. Talat, bu durumda UBP’nin bölünme tehlikesi ile de karşılaşabileceği ihtimali üzerinde durdu.


Bu ortamda halkın UBP ile düze çıkılamayacağını anlaması gerektiğini iddia eden Talat, “UBP bir travmadır” dedi.


Seçimden sonra “UBP Hükümeti’nin ilk yaptığı işin, hiçbir bilimsel değerlendirmeye başvurmadan, kolej sınavlarını yeniden başlatmak ve imar emirnameleri kaldırmak olduğunu” belirten Talat, bu çerçevede ilköğretimin çöktüğüne, memleketin daha da beton yığını haline dönüştüğüne dikkat çekti ve hemen her türlü yanlışın altında UBP’nin olduğunu ileri sürdü.


Talat, bu konudaki açıklamayı, katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununda gelinen aşamanın sorulması üzerine yaptı.


Talat, bir başka soru üzerine ekonomik programla ilgili olarak pek konuşmadığını söyledi. Mehmet Ali Talat, piyasaya en fazla para akıtan kesimin kamu olduğunu ancak kamu çalışanının gelirlerinin geriletildiğini ifade ederek, böyle giderse piyasanın daralmaya devam edeceğini ileri sürdü.


Özel sektörün kalkınmasına verileceği söylenen desteğin de somut olmaktan uzak olduğunu iddia eden Talat, “Önemli olan yapılacak yasalar ve programın fiili uygulamasıdır” dedi.

 

“Defteri dürüldü”

 

Talat, Kıbrıs sorununun defterinin dürüldüğünü, dosyasının kapatıldığını ve rafa kaldırıldığını ileri sürdü.


İkinci Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Talat, Kıbrıs sorunu dosyasının rafa kaldırılmasına karşın soruna çözüm bulunana kadar dosyanın ortadan kalkmayacağını belirtti.


Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununa çözüm bulma arayışlarında Annan Planı ile başlayan süreci anlatarak, o süreç çerçevesinde sorunun çözülmesi halinde başta inşaat sektörü olmak üzere ekonominin çok iyi durumda olacağına işaret etti.


İkinci Cumhurbaşkanı Talat, ancak dönemin Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos ile bir yere gitmenin mümkün olmadığını belirterek, ardından gelen Hristofyas ile bir çok konuda mutabakatlara varıldığını kaydetti.


Mehmet Ali Talat, bunlara rağmen Rum tarafının çözüme olan ihtiyacının Kıbrıs Türk tarafına göre az olması ve Hristofyas’ın çekingen davranması nedeniyle çözüme yine ulaşılamadığını söyledi. Talat, 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ise iki tarafın da isteksizliğinin, sorunu, bugünkü çıkmaza taşıdığını iddia etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık