Ana Sayfa Yurt Erken seçim seçenek oldu

Erken seçim seçenek oldu

UBP’li 3 milletvekili katılmayınca meclis toplanamadı, Başbakan Küçük ‘erken seçim’ dahil tüm seçeneklerin görüşüleceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2012 Cumartesi 11:10
Erken seçim seçenek oldu

Bütçe görüşmelerini sürdüren Cumhuriyet Meclisi, dün de UBP’li 3 milletvekilinin katılmaması nedeniyle toplanamadı. Bu duruma tepki gösteren Başbakan İrsen Küçük, parti yetkili kurullarını toplayarak erken seçim dahil her türlü seçeneğin görüşüleceğini belirtti.


Başbakan Küçük, sudan bahanelerle meclis çalışmalarına katılmamanın, bütçe çalışmalarını aksatmanın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Küçük, mecliste ve bakanlar kurulu girişindeki sitem dolu konuşmalarıyla yetinmeyip, bir de yazılı açıklama yaptı.


“Hükümet sorumludur”

 

Başbakan İrsen Küçük, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun toplanamamasının hükümetin sorumluluğunda olduğunu ve toplanamamasının ortada bir sorun bulunduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekti.


Küçük, UBP’nin pazartesine kadar erken seçim dahil her türlü seçeneği önüne koyarak bu durumu görüşeceğini açıkladı.


Mecliste görevlerini halk adına yaptıklarını, hizmetleri de halk adına sürdürdüklerini, ancak hizmet verilemezse de bunun değerlendirilebileceğini belirten Başbakan Küçük, bunun halka açıklanması gerektiğini söyledi.


Dün 3 milletvekilinin eksik olduğunu, muhalefet ile bu konuda temasta bulunduklarını ve Meclis Genel Kurulu’nun pazartesine ertelenmesi için çalıştıklarını ifade eden Küçük, bu konuyu pazartesine kadar partisinin yetkili organlarında, önlerine erken seçim dahil her türlü seçeneği koyarak görüşeceklerini vurguladı.


Meclis Başkanı Hasan Bozer, konuşmaların ardından Meclis Genel Kurulu’nu 10 Aralık Pazartesi gününe erteledi ve oturumu kapattı.


İlk denemesinde nisap sorunu yaşayan ve toplanamayan genel kurul, ikinci denemesinde, muhalefet ile yapılan toplantıda varılan “erteleme” mutabakatıyla toplanabildi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı 10 Aralık Pazartesi’ne ertelendi.


Meclis Başkanı Hasan Bozer, toplantı yeter sayısının olduğunu ifade ederek, toplantıyı açtı ve sözü CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na verdi.


Yorgancıoğlu, partiler arası varılan mutabakatla toplantının açıldığına işaret ederek, genel kurulda 2013 yılı bütçesini görüştüklerini, ülkenin “yangın yeri” gibi olduğunu, ancak böyle bir dönemde bile hükümetin nisap sorunu yaşadığını ifade etti.


UBP’nin iç sorunlar yaşadığını, ancak ülkenin ve halkın Meclisten çalışma beklediğini, fakat bu yapıda hükümetin ülkeye bir şey veremeyeceğinin açık olduğunu savunarak, ülkede selamete çıkmak için en erken zamanda erken seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ileri sürdü.


Kimsenin bu koltuklarda kendi için oturmaması gerektiğini, bu koltukların halk için kullanılması ve halka hizmet edilmesi gerektiğinin farkına varılmasını isteyen Yorgancıoğlu, ülkede erken seçim istedi.

 

Küçük, bakanlar kurulunu topladı

 

Başbakan Küçük, dün bakanlar kurulunu topladı ve burada da meclisteki nisap sorunuyla ilgili sitemde bulundu. Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı dün saat 15.45 sıralarında başladı.


Başbakan İrsen Küçük, toplantı öncesinde basına yaptığı açıklamada, bütçe görüşmeleri nedeniyle 5 Aralık Çarşamba günü yapmaları gereken, haftalık rutin Bakanlar Kurulu toplantısını, bütçe görüşmelerinin ertelenmesi nedeniyle 7 Aralık’ta yaptıklarını kaydetti.


Dün meclisin toplanamaması nedeniyle, bütçe görüşmelerinin yapılamamasını “üzücü” olarak niteleyen Başbakan İrsen Küçük, “sudan bahanelerle meclis çalışmalarına katılmamak, bütçe çalışmalarını aksatmak kabul edilemez” dedi.


Halkın bir yıl boyunca kendilerine götürülecek hizmetler için bütçe görüşmelerini beklediğini, halk için yapılacakların bütçede belirlendiğini, dolayısıyla bütçe çalışmalarının ertelenmesini hoş karşılamadıklarını vurgulayan Başbakan Küçük, konuyu partinin yetkili organlarıyla değerlendireceklerini söyledi.


Başbakan Küçük, “Parti yetkili organlarıyla, erken seçim dahil, her türlü değerlendirmeyi yapacağız” dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

Hükümetten yeni casino izni!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık