Ana Sayfa Yurt Ermeni kilisesi ihalesi

Ermeni kilisesi ihalesi

UNDP-ACT Program Müdürü Christopher Louise, Ermeni Kilisesi ile ilgili ihaleyi YENİDÜZEN’e değerlendirdi:

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2012 Perşembe 07:43
Ermeni kilisesi ihalesi

“İhale sonucu amaca uygun değil”

 

 

Kilise alanının tüm toplumların kültürel adetlerinin saygı göreceği bir yer olmasını istediklerini kaydeden Louise, ihale sonucunun kendi düşüncelerine göre belirtilen amaçlara uyum içerisinde olmadığının altını çizdi


Osman KALFAOĞLU


Lefkoşa’nın Arabahmet bölgesinde bulunan ve ‘Lady Tyre’nin Ermeni Kilisesi  (Notre Dame de Tyre) olarak bilinen 14. Yüzyıla ait tarihi yapının Ağustos ayında sonuçlanan ihale ile birlikte Yakın Doğu Üniversitesi’ne 10 yıllığına kiralanması, projeye toplamda 3.5 milyon Euro katkı sağlayan UNDP-ACT ve USAID tarafında rahatsızlık yarattı. YENİDÜZEN’e konuşan UNDP-ACT Program Müdürü Chris Louise, ihalenin sonucu ile amaçlanın örtüşmediğini söyledi.

 

Ermeni Kilisesi ile ilgili ihalenin sonucunu Ağustos ayında basın aracılığı ile öğrendiklerini söyleyen Louise, aynı dönem ihale süreci ile ilgili kafalarında soru işaretleri oluştuğunu belirtti.

 

“İhalenin yeterince şeffaf ve adil olmadığı sonucuna vardık” diyen Louise, ihale şartnamesini görmediğini ancak Vakıflar İdaresi ile yapılan görüşmelerde sürecin ana unsurunun restore edilen kilise ve alanının uzlaşı teması çerçevesinde kullanılması gerektiğini açıkça belirttiklerini ve o şekilde kullanılacağı konusunda beklentileri olduğunu anlattı.

 

Kilise alanının tüm toplumların kültürel adetlerinin saygı göreceği bir yer olmasını istediklerini kaydeden Louise, ihale sonucunun kendi düşüncelerine göre belirtilen amaçlara uyum içerisinde olmadığının altını çizdi.

 

 

“KABUL EDİLEBİLİR TEK ŞEY İHALE SÜRECİNİN YENİDEN OLUŞTURULMASI”


“Bizim açımızdan gerçek olan şu anda neredeyiz ve kabul edilemez olan bu duruma nasıl geldik” diyen Louise, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bundan sonra kabul edilebilir tek şey sürecin yeniden oluşturulması ve sözleşmenin iptalidir. Yeniden oluşturulacak olan sürecin da tüm tarafları kapsaması gerekmekte. Ermeniler, UNDP, USAID, Kıbrıslı Türk toplumu. Bize şeffaf, katılımcı bir süreç oluşturmalı ki alanın nihai kullanımı konusunda fikir birliğine varılabilsin. Bununla rahat olabiliriz. Süreç, sonuç kadar önemli. Tüm paydaşların söz hakkının olduğu bir süreç bizim için kabul edilebilirdir.”

 

 

TERCİH KONSORSİYUMDAN YANA


Louise, ABD Büyükelçisi’nin birçok kez Kıbrıs Türk toplumu liderliğiyle temasa geçtiğini ve liderliğin bu konunun çözüme kavuşturulması için çaba harcamaya açık olduğunu anladıklarını söylerken proje ile ilgili bir operatör bulma fikrinin ortaya çıkmasıyla birlikte kendi tercihlerinin uluslararası bir konsorsiyum oluşturulmasından yana olduğunu anlattı.

 

Louise, kilisenin, Ermeni toplumunun kabul edebileceği şekilde kullanılmasının kendiler için önemli olduğunu hissettiklerini, ortaya konulan yönetim planının açıkça kilisenin kullanımı ile ilgili Ermeni toplumunun kabul edebileceği özel şartlar getirdiğini belirtti ancak gelinen aşamanın farklı olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

“PROJELER DESTEKLENMEYE DEVAM EDİLECEK”


UNDP-ACT ve USAID tarafından hafta sonu yapılan açıklamada durumun düzeltilmemesi halinde ileriki zamanlarda daha projelere katkı sağlamayacağını söylemediklerini ve durumun bir an önce çözülmesini istediklerini ifade etti.

 

“Umarız ki gelecekte, tüm adada kültürel miras konusundaki aktiviteleri desteklemeye devam edebiliriz. Ancak programımız gelecek yılın eylül ayında sona eriyor ancak burada olduğumuz süre içerisinde bu gibi projeleri desteklememizi engellemez” diyen Louise, durumun düzeltilmemesi halinde sonucun ne olacağı konusunda yorum yapacak konumda olmadığını ancak Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun konu ile ilgili bir çözüm bulacağı konusunda inançlarının tam olduğunu ifade etti.

 

 

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade:


 

“BİZE HAKSIZLIK YAPIYORLAR”


KAYMAKAMZADE: “İhale şartnamesini kendileri yaptı. Değerlendirme formatlarını beraber yaptık. Başvuruları değerlendirirken de beraberdik ve hiçbir itirazda bulunmadılar. İhalenin kime verileceği kararını birlikte verdik. Şeffaf olmadığı konusunda itiraz ettiler ancak tam olarak neye itiraz ettiklerini anlayamadım”


LOUISE: “Ne UNDP-ACT ne de USAID ihale sürecinde bulunmadı, ancak USAID’in bir projesi olan Büyüme ve Atılım için Ekonomik Kalkınma (EDGE), ihale dosyalarının hazırlanmasında Vakıflar İdaresi’ne yardımcı oldu”


Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, UNDP-ACT ve USAID’in Ermeni Kilisesi’nin ihale sonucuyla ilgili yaptıkları açıklamayı vakıflar’a yapılmış bir “haksızlık” olarak değerlendirdi.

 

“İhale şartnamesini kendileri yaptı. Değerlendirme formatlarını beraber yaptık. Başvuruları değerlendirirken de beraberdik ve hiçbir itirazda bulunmadılar. İhalenin kime verileceği kararını birlikte verdik. Şeffaf olmadığı konusunda itiraz ettiler ancak tam olarak neye itiraz ettiklerini anlayamadım” diyen Kaymakamzade, kendilerinden Ermenilerin de ortak olacağı bir yönetim oluşturmalarının istendiğini ancak bunu kabul etmediklerini söyledi.

 

 

“SÖZLEŞMENİN İPTALİ SÖZ KONUSU DEĞİL”


Yakın Doğu Üniversitesi ile yapılan sözleşmenin iptal edilmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Kaymakamzade, konu ile ilgili yasal yükümlülüklerinin bulunduğunu, “karşı taraf”ın da sözleşmenin tek taraflı iptalini kabul etmediğini anlattı.

 

“Ermeni toplumunun kabul edeceği bir yapı oluşturulması”nın şartnamede bulunmadığını söyleyen Kaymakamzade, 10 yıllığına toplam 166,941 sterlin karşılığı kiralanan Kilisenin ile ilgili tüm paydaşların (Ermeni toplumunun, USAID, UNDP_ACT) içinde bulunacağı bir yönetimi kabul etmelerinin de söz konusu olmadığını söyledi.

 

“Nasıl Kıbrıslı Rumlar güneydeki Kıbrıslı Türkler ile ilgili projelerde bizim bulunmamızı kabul etmiyorsa Kilise de KKTC topraklarında oluğu için biz de bunu kabul etmedik” diyen Kaymakamzade, YDܒnün sadece Türkoloji bölümü açmayacağını, onlarca değişik ülkeden gelen öğrencilerinin olduğunu ve onların katılımıyla uluslar arası etkinlikler düzenleneceğini ifade etti.

 

 

“ERMENİ TOPLUMUNUN ONAYI ALINACAK”


“Kilisede yapılacak olan faaliyetler konusunda kiracı bize bir ay önceden bilgi vermek zorunda. Biz de Ermeni toplumunun onayını aldıktan sonra söz konusu faaliyetin yapılmasına onay vereceğiz.

 

Bize, kilisenin çok toplumlu eğitim ve kültürel amaçlar için kullanılması konusunda USAID ve UNDP-ACT’tan her hangi bir yazılı talep gelmedi. Paydaşlar ortak karar versin dediler ancak karar sürecinde işbirliği yaparız fakat nihai kara bizim” diyen Kaymakamzade, Tahminime göre Ermeni cemaati yönetimde olmadığı için şikayetçi olduğunu, Ermenilerin kiliseyi ziyaretlerinin engellenmeyeceğini ancak ibadet için izin makamının devlet olduğunu söyledi. Kaymakamzade, eski eserlerin ayin için kullanılmasının yıpranmaya yol açtığını, bu nedenle binanın zarar görmesini istemediklerini sözlerine ekledi.

 

 

UNDP’DEN YALANLAMA


Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade’nin YENİDÜZEN’e yaptığı açıklama ile ilgili konuşan UNDP-ACT Program Müdürü Christopher Louise, ne UNDP-ACT’ın ne de USAID’in ihale sürecinde bulunmadıklarını ancak USAID’in bir projesi olan Büyüme ve Atılım için Ekonomik Kalkınma (EDGE)’nın ihale dosyalarının hazırlanmasında Vakıflar İdaresi’ne yardımcı olduğunu belirtti. EDGE’in ihaleyi kazananını belirleme sürecinde yer almadığının altını çizen Louise, Vakıflar’ın ihalenin hazırlanması sırasında belirlenen kuralların dışına çıktığının fark edilmesi üzerine EDGE’in projedeki “gözlemci” statüsünü bıraktığını ve projeden çekildiğini kaydetti. Louise, geçtiğimiz Eylül ayında Kaymakamzade ile yapılan görüşmede, ileride gerek görülmesi halinde, yeni bir operatör bulunup söz konusu alanın devredilmesi için ihalenin yeniden hazırlanması konusunda UNDP-ACT’ın yardımcı olmaya hazır olduğunu aktardığını sözlerine ekledi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık