Ana Sayfa Siyaset Eroğlu: "Bugüne kadar hiçbir Rum liderin anlaşma düşüncesi olmamıştır"

Eroğlu: "Bugüne kadar hiçbir Rum liderin anlaşma düşüncesi olmamıştır"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa ilişkin, "Hiçbir Rum liderinde bugüne kadar Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya imza koymak düşüncesi hakim olmamıştır" dedi.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2013 Pazar 00:05
Eroğlu:

Eroğlu, Adıyaman Üniversitesi'nde düzenlenen yemeğin ardından, katılımcılara Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Avrupa Birliği (AB) ve BM'nin "Kıbrıs sorunu çözümlensin" diye üzerlerine gelmelerinin nedeninin "kendilerini suçlu hissetmelerinden" kaynaklandığını savunan Eroğlu, bunu da açık bir dille ifade etmediklerini ifade etti.

 

AB'nin Kıbrıs konusundaki tutumunu eleştiren Eroğlu, şunları kaydetti:

 

"Eğer 4 Mart 1964'te BM Güvenlik Konseyi kararıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Rum Cumhuriyetine dönüştürülmeseydi, Kıbrıs'ı AB'ye almamış olsalardı, bunlar bugünkü uzlaşmazsızlıklarını sergileme cesareti gösteremeyeceklerdi. Onun için biz diyoruz ki, sorunlu bir ülkeyi bünyenize aldınız. Bize 'görüşün' diyorsunuz ama görüşün derken zorlamanız gereken taraf baskı altında tutmanız gereken tarafı Rum tarafıyken siz bize ambargo uyguluyorsunuz. Ambargo uygulanacak bir suçumuz yok. Ne atom bombası yapıyoruz ne de olayları biz başlattık. Hiçbir Rum liderinde bugüne kadar Kıbrıs sorununda bir anlaşmaya imza koymak düşüncesi hakim olmamıştır. Zaman içinde bizi eriteceklerini zannediyorlar."

 

Ucu açık müzakerelerle bir yere varmanın mümkün olmadığına işaret Eroğlu, Kıbrıs'ta BM askeri bulunduğu sürece, ucu açık müzakere olduğu müddetçe bir yere varılamayacağını belirterek, artık önlerini görmek istediklerini ifade etti.

 

Müzakerelere başlamadan bir anlaşmaya varabilmenin mümkün olmadığını aktaran Eroğlu, şöyle devam etti:

 

"Mühim olan bir araya gelebilmek. Bir araya geldikten sonra bir yol haritası ortaya koyup, müzakerelere başlamak. Çünkü müzakerelere başlamadan bir anlaşmaya varabilmek mümkün değildir. Kıbrıs Türk halkının da Kıbrıs sorunuyla ilgili garantör devlet başta Türkiye olmak üzere artık sabrı taşmaya başlamıştır. Bir yol haritası ortaya koymadan müzakerelere başlamak doğru değildir. Kıbrıs halkı sabırlı davranmıştır. Türkiye de çok sabırlı davranmıştır. Ama 'sabır taşı çatlamasın' derler ya biz o noktaya geldik."

 

Şu anda müzakere masasında anlaşmaya çalıştıkları altı başlık bulunduğunu anımsatan Eroğlu, "Biri yönetimde güç paylaşımı, diğerleri AB, ekonomi, toprak, mülkiyet ve garantidir. Garantörlerin durumu. 40 yıldır biz bunları müzakere ediyoruz. Müzakere masasında Rum liderler 'hep bana hep bana' demişlerdir. Güneyde ve kuzeyde bir devlet var. Bizim olmazsa olmazlarımız Türkiye'nin etkin ve fiili garantisidir. Bir de vatandaşlarımız hakkında kimsenin yorum yapmaya hakkı yoktur. Bugün Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelip KKTC vatandaşı olan kişiler var. Benim vatandaşlık verme hakkım vardır" diye konuştu.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık