Ana Sayfa Siyaset Eroğlu: Hükümet aciz kalmıştır

Eroğlu: Hükümet aciz kalmıştır

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde olayların bu duruma gelmesinde hükümetin suçu kendinde araması gerektiğini belirterek, "Hükümet grev yasağı koydu... Bunu tanımayacağını söyleyen bir sendika var... Hükümet bu konuda acizlik içinde" dedi.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2012 Cuma 17:13
Eroğlu: Hükümet aciz kalmıştır

"GEREKMESİ HALİNDE BU YETKİYİ RAHATLIKLA KULLANACAĞIM ANCAK ŞU AN EN FAZLA GÖREV HÜKÜMETE DÜŞER"


"HÜKÜMET ACİZLİK İÇİNDE... TEDBİR ALMADA GECİKTİLER"


"BES BAŞKANI İLE YEMEK YEMEDİM... ÖYLE BİR YEMEK YEME İMKANI YA DA OLANAĞI OLMUŞ OLSAYDI PİŞMANLIK DUYMAZDIM"


Lefkoşa, 2 Kasım 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili olağanüstü hal ilan etme noktasında olunmadığını, gerekmesi halinde bu yetkiyi rahatlıkla kullanacağını ancak şu an en fazla görevin hükümete düştüğünü belirtti. Eroğlu, "Hükümetin aldığı kararı uygulayıp uygulamadığını gördükten sonra Cumhurbaşkanı olarak üstüme düşen görev olursa o görevleri yerine getirmekten kaçınmayacağım" dedi.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yasağa rağmen grevin devam etmesini de eleştiren Eroğlu, "bu durum karşısında aciz kalan hükümetin tedbir almakta da geciktiğini" söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Hükümet sendikaya grev yasağı koydu. Ama grev yasağını tanımayan bir sendika var karşılarında. Hükümetin bu konuda biraz acizlik içinde olduğunu görüyorum. Eğer grev yasağı aldıysanız, bunu uygulatacaksınız. Yok uygulattırma gücünüz yoksa böyle bir karar alırken düşünmeniz gerekir" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bugün bir kabulü sırasında gazetecilerin sorusu üzerine, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.


"HÜKÜMET KENDİNDE SUÇ ARAMALI"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki olayların bu noktaya kadar gelmesinde, hükümetin önce kendinde suç araması gerektiğini söyledi.


Eroğlu, "Eğer belediye çalışanlarının bu noktaya gelmesinde katkıları olduğunu bir gerçek olarak görüp, kabul ederlerse, alacakları tedbirler daha değişik olabilir" dedi.


Hükümetin sendikaya grev yasağı koyduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Ama grev yasağını tanımayan bir sendika var karşılarında.Hükümetin bu konuda biraz acizlik içinde olduğunu görüyorum. Eğer grev yasağı aldıysanız bunu uygulatacaksınız. Yok uygulattırma gücünüz yoksa böyle bir karar alırken düşünmeniz gerekir" şeklinde devam etti.


"TEDBİR ALMAKTA GECİKTİLER"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümetin tedbir almakta da geciktiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Konu bu noktaya gelmemeliydi. Hatta ilk sendikal eylem yapıldığı zaman dikkatle bu olay bu noktaya getirilmeyebilirdi. Ama ne maksatla olayı bu noktaya, bugüne kadar taşıdılar bilemem. Ama şimdi seçilmişlerin istifası isteniyor; sendika istiyor, hükümet de istiyor. Bu ne derece doğru bir harekettir, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.


"MÜHİM OLAN LEFKOŞA'NIN BU PİSLİKTEN KURTARILMASIDIR"


Ama her halükarda mühim olan Lefkoşa'nın bu pislikten kurtarılmasıdır. Bu çöplerin temizlenmesi, belediye meclis üyeleri ile belediye başkanı, hükümetle işbirliği içinde alınacak tedbirlerin alınması ve bu pisliğin, dünyanın gözü önünden kaldırılmasıdır önemli olan".


"OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETME NOKTASINDA DEĞİLİZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiği yönündeki söylemlere de değinerek, olağanüstü hal ilan etme noktasında olunmadığını söyledi.


Eroğlu, şöyle devam etti:


"Anayasa'nın ilgili hükmü gayet nettir. Salgın hastalık, ekonomik bunalım olması gerekir... Böyle bir halde bile Bakanlar Kurulu'na başkanlık eder, bu kararı alırız ve meclis onaylarsa yürürlüğe girer. Dolayısıyla olağanüstü hal ilan etme noktasına gelmiş durumda değiliz. Gelindiği zaman bu yetkimi rahatlıkla kullanacağımı herkes biliyor".


Cumhurbaşkanı Eroğlu, şu anda en fazla görevin hükümete düştüğünü belirterek, "Hükümetin aldığı kararı uygulayıp uygulamadığını gördükten sonra Cumhurbaşkanı olarak üstüme düşen görev olursa o görevleri yerine getirmekten kaçınmayacağım" dedi.


"BOZAT İLE YEMEK YEMEDİM"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ile yemek yediği yönündeki iddialara da değinerek, bunun doğru olmadığını söyledi.


Eroğlu, "Herkesle yemek yiyebilecek kadar açık olduğumu herkes bilir. Evimiz de herkese açıktır. Cumhurbaşkanlığı da herkese açıktır. Ama öyle bir yemek yemedik. Öyle bir yemek yeme imkanı ya da olanağı olmuş olsaydı, böyle bir yemek yediğimden de pişmanlık duymazdım. Neticede o da bu memleketin insanı. Bir kuruluşun başkanıdır. Ama olmamış bir şeyi, olmuş gibi yazmak doğru değildir."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık