Ana Sayfa Yurt Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş anısına mesaj yayınladı

Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş anısına mesaj yayınladı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın birinci ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı... Mesaj şöyle:

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2013 Cuma 08:22
Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş anısına mesaj yayınladı

“Cumhuriyetimizin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ölümünün birinci yılında özlemle, saygıyla anıyoruz.

 

1948 yılında daha 24 yaşında iken Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını haykırmak için düzenlenen mitinge katılışından başlayarak bizlere veda ettiği ana kadar sürekli olarak varoluş, özgürlük ve egemenlik kavgamızın en ön saflarında yer alan Rauf Denktaş Dünya durdukça anılacak ve unutulmayacaktır.

 

1955 yılında Kıbrıs’ın Yunan egemenliğine girmesi için faaliyete geçirilen EOKA örgütü karşısında Kıbrıs Türk Halkı’nın direnişini örgütlemek için Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşunda görev yapan Sayın Denktaş 1960’ta Rumlarla ortaklaşa kurduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçilerek Kıbrıs Türk varlığına ve egemenliğine ne denli önem verdiğini ortaya koymuştur.

 

Sayın Denktaş’ın 21 Aralık 1963’te başlayan Kanlı Noel saldırıları sırasındaki dik duruşu olmasaydı bugünlere gelmemiz hayli zor olacak, belki de imkansız hala gelecekti. Onun 1963-1974 evresinde verdiği destansı mücadele Kıbrıs Türk Halkı tarafından çok iyi bilinmelidir ki bir daha zor günler yaşamayalım. 1964 yılında Kıbrıs konusunda Londra’da yapılan bir toplantıdan dönüşünde Rum lider Makarios tarafından Ada’ya girişi yasaklanan,1967 yılında kendi yurduna gizlice girişi sırasında Makarios tarafından tutuklattırılan ve Türkiye’ye geri gönderilen Rauf Denktaş yoğun baskılar sonucu 1968 yılında Ada’ya dönebilmiş ve aynı yıl içinde başlatılan Kıbrıs görüşmelerinde Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarının baş savunucusu olmuştur.

 

O bir yandan Kıbrıs Türk Halkı’nın direnişini örgütlerken diğer yandan da meseleye barışçı bir çözümün arayışı içinde idi. 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nı bizlere ilk duyuran o idi. Rauf Denktaş’ın o duyurusu o günleri yaşayanlar için hala son derece heyecan vericidir.

 

Rauf Denktaş Kıbrıs Türk Barış Harekatı’nın ardından çok partili siyasi yaşamımızın şekillenmesine Devlet olgusunu yaşama geçirmemize de büyük katkılar sağlamıştır. Ulusal Birlik Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Sayın Denktaş, hiç kuşkusuz ki Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Federe Devleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin baş mimarıdır.

 

1960’tan 1973’e dek Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı, 1973’ten 2005 yılına kadar da Kıbrıs Türk Yönetimi, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi, Kıbrıs Türk Federe Devleti ve son olarak da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Rauf Denktaş, her yönü ile eşine zor rastlanır bir lider, direnişçi, Devlet adamı idi. Bugün bir Devlet çatısı altındaysak bunu Halkımızın verdiği mücadele kadar ona liderlik yapanların çabalarına borçluyuz. Bu Devlet bize bahşedilmiş değildir. Bizim içim yaşamsal öneme sahip olan KKTC hala bazılarının ortadan kaldırmak istedikleri bir varlıktır.

 

Bu bilinçle Devletimize, egemenliğimize, topraklarımıza, haklarımıza sahip çıkmak, her geçen gün daha ileri gitmek için çalışmak, bizi biz yapan Kurucu Cumhurbaşkanımız merhum Rauf Denktaş gibi değerlerimizi unutmamak, unutturmamak başlıca görevlerimiz arasında olmalıdır.

 

Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı birinci ölüm yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla anıyor bizlere emanet ettiklerini en iyi şekilde yarınlara taşımak mücadelemizi ondan aldığımız feyzle sürdürmekteki kararlılığımızı ifade ediyorum.”

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

KP

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık