Ana Sayfa Yurt Eroğlu Rum gerçeklerden uzakta dedi

Eroğlu Rum gerçeklerden uzakta dedi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda olası bir anlaşmanın ancak bugünün gerçeklerine dayalı olması halinde yaşayabilir olacağına dikkati çekti ve Rum tarafının gerçeklerden uzakta olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2012 Pazartesi 06:49
Eroğlu Rum gerçeklerden uzakta dedi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs konusunda olası bir anlaşmanın ancak bugünün gerçeklerine dayalı olması halinde yaşayabilir olacağına dikkati çekti ve Rum tarafının gerçeklerden uzakta olduğunu söyledi.

 

Eroğlu, “Rumlar  gasp ederek Türk tarafının aleyhine kullandıkları Kıbrıs Cumhuriyeti’nden  vazgeçerek yeni bir ortaklık devleti kurma anlayışından uzaktır” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu, Mehmetçik’te bir işyerinin açılışında konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, gençlerin girişimcilik yaparak yatırım yapmasının ülke ekonomisine faydalı olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirterek, “güçlü ekonomiden söz etmek için daha fazla yatırıma gerek vardır” dedi.

 

Eroğlu, konuşmasında Kıbrıs konusunda ise, özetle şunları dile getirdi:

 

“Rum yönetimi,1960’ta kurulan ortaklık devletinden bizi dışladıktan sonra uzun yıllar ekonomik olarak hiç bir şey yapamadık. Sadece canımızı korumaya çalıştık. 1965’te Mehmetçik’te doktorluk yaptığım dönemlerdeki yaşantımızı gayet iyi hatırlıyorum. Ekonomimiz güçlü olmamakla birlikte birbirimize sıkı sıkıya bağlı uğraş vermekte, daha güzel günlerin geleceğini ümit etmekteydik. 1974 Mutlu Barış Harekatı’na kadar gelmişsek, koruduğumuz birlik ve beraberlikle, inancımızla geldik. 1974’ün yarattığı bu coğrafya üzerinde bir devletimiz var. Önce Kıbrıs Türk Federe Devleti, şimdi de KKTC. Bunun kıymetini bilmeliyiz.”

 

“ANLAŞMA, VAR OLAN GERÇEKLERLE MÜMKÜN OLUR”


Kendisinin, KKTC’nin üçüncü Cumhurbaşkanı olduğunu belirten Eroğlu, önceki cumhurbaşkanlarının da Kıbrıs Türk halkını mutlu edecek bir anlaşmaya varabilmek  için dirsek çürüttüğünü şimdi de bunu kendisinin yaptığını ifade etti.

 

“Şimdi , Şubat’ta Güney Kıbrıs’ta başkanlık seçimi var. Şubattaki seçimlerden sonra müzakere masası kurulacak. Biz o masada KKTC halkının kurmuş olduğu devlet çatısı altında, huzur ve güven içerisinde yaşayacağı, 1974 öncesine dönülmeyecek bir anlaşma ortaya çıkarma çabası içinde olacağız” diye konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs’ta var olan gerçekler dikkate alınmasıyla anlaşmanın mümkün olduğunu vurguladı.

 

“RUMLAR ORTAKLIK DEVLETİ KURMA ANLAYIŞINDAN UZAK”


Kıbrıslı Rumları müzakere masasında daha da yakından tanıma fırsatı bulduğunun altını çizen Eroğlu, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti’nden vazgeçerek bir ortaklık devleti kurma anlayışı içinde olmadıklarını belirtti.


Hem AB tarafından şımartılan, hem de BM üyesi olan Rum yönetiminin masada zamana oynayarak, Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğini bozarak dağıtacağını umut ettiğini söyleyen Eroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

 

“Kıbrıs Türk halkı herşeye rağmen kendine güvenmektedir ve kendi devleti altında yaşamaktan mutludur. Evet, sorunlarımız vardır. Ekonomimiz dar boğazda. Bir çok eksiklikler vardır ama Türkiye’nin garantisinde huzur ve güven içerisinde yaşıyoruz. Bu devletin varlığını, gerekliliğini ve yararlarını düşünelim.

 

Hükümetler gelir geçer ama Devlet  kalır. KKTC’ye sahip çıktıkça müzakere masasında elimiz güçlenecektir .Antlaşma olmazsa ne olur? Şimdiki durum devam eder. Geçecekte nasıl şu anda bazı devletler tanınmaya başlamışsa bizi de Türkiye dışında başka devletlerin tanıması da gündeme gelebilir. Ama antlaşma ya da tanınma noktasına gelinceye kadar öncelikle bizim KKTC’ye sahip çıkmamız gerekmektedir.”

 

Önümüzdeki aylarda devamı olası Kıbrıs müzakerelerinin ucu açık sürmesinin bir sonuç getirmeyeceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının sonuçsuz görüşme süreçlerinden zarar gördüğünü ve buna tepki duyduğunu, dolayısı ile görüşmelerin bir takvim çerçevesinde yapılmasını önermekte olduklarını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık