Ana Sayfa Yurt Eroğlu: "Türkiye'nin geleceği parlaktır"

Eroğlu: "Türkiye'nin geleceği parlaktır"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ta şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin hemen ardından bir takvimle görüşme sürecini nihayetlendirmek istediklerini belirterek, “Tüm dostlarımızdan, Kıbrıs’ta kalıcı bir antlaşma isteyen herkesten bu konuda destek bekliyoruz. Aksi takdirde herkes kendi yoluna gitmeli, bizim yolumuz tıkanmamalıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2012 Pazartesi 16:39
Eroğlu:

BM, AB ve Kıbrıs’la ilgili ülkelerin Kıbrıs’ta bir antlaşma istiyorlarsa gerçekleri Rum tarafının önüne net şekilde koyması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Onlara, Kıbrıs Türk tarafını daha fazla haksız ambargolara maruz bırakamayacaklarını, dünyayla buluşmamızı engelleyemeyeceklerini, bizim takımlarımızın, gençlerimizin de dünyanın diğer gençleri, diğer ülkelerin takımları ile futbol oynama hakları olduğunu söylemelidirler” diye konuştu.

 

Eroğlu, Kıbrıs meselesinde 1968’den beri konuşulmayan, tartışılmayan konu kalmadığını ifade ederek, Rum-Yunan ikilisinin samimi isteği, siyasi iradesi varsa bir anlaşmaya varılabileceğini; niyetleri Kıbrıs Türkü’nü 1974 öncesine götürmek, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden koparmak değilse, anlaşmamaları için bir neden olmadığını söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Lefkoşa’da Dr. Küçük Bulvarı’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı’nın sonucunda oluşan Türkiye Cumhuriyeti’nin 89’uncu yıldönümünü en içten duygularla kutlayarak, nice yıllar diledi.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin emperyalizme karşı verilen onurlu, bedeli on binlerce can ve kan olan bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, başlangıçtaki yokluklara, yoksulluğa, bugün hala devam ettirilen dış kaynaklı oyunlara rağmen kat edilen mesafenin son derece önemli bir başarı olduğunu ifade etti.

 

“Anavatan Türkiye’nin Dünya’nın en önde gelen devletleri arasındaki yerini almasından ve yapılan doğru işlerle her geçen gün daha ileriye gitmesinden mutluyuz, gururluyuz” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Atatürk’ün en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’nin akılcı ve barışçı dış politikasının, büyük ekonomik potansiyelinin, demokratik, çağdaş yapısı ile bölge ve dünya için stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Eroğlu, “Atatürk’ün, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ veciz sözlerinde ifade ettiği anlayışla hareket eden Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı, kim bilir bölgemiz ne hale gelirdi” diyerek son yıllarda yaşananların Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgenin sağlıklı, dünya barışına uygun yapılanması için önemli rol oynadığını, model oluşturduğunu kaydetti.

 

“192 ÜLKE ARASINDA 16’NCI BÜYÜK EKONOMİ”

Atatürk’ün daima ulusun çıkarlarını gözeten bir dış politika izlediğini ve oynanmak istenen oyunlara karşı uyanık davrandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin, Birleşmiş Milletler üyesi 192 ülke arasında 16’ncı büyük ekonomiye sahip olduğunu; cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te ilk 10 içinde yer almanın hedeflendiğini söyledi.

 

SON 50 YILDA...

Eroğlu, Türkiye’nin son 50 yılda 15 milyon konut, bin adet gölet, 25 bin fabrika yaptığını; 50 yıl önce 3 devlet üniversitesi varken bugün devlet ve özel toplam 141 üniversiteye sahip olduğunu; son 50 yılda 60 bin kilometre yol asfaltlandığını; okuryazar oranının yüzde 90’ı aştığını belirterek şöyle konuştu:

 

“GELECEĞİ PARLAK”

“Bu rakamları, verileri ortaya koymaktaki amacım gelecekle ilgilidir. Anavatanımız Türkiye’nin geleceği parlaktır. Biz inanıyoruz ki dıştan dürtmelerle devam ettirilen terör belasının da üstesinden gelinecek ve Türkiye Cumhuriyeti bir refah ve huzur ülkesi olacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık