Ana Sayfa Dünya Eroğlu'ndan, Hristofyas’a: "Esas işgalci olan sizsiniz"

Eroğlu'ndan, Hristofyas’a: "Esas işgalci olan sizsiniz"

Eroğlu, Hristofyas’a “Türkiye işgalci değil, esas işgalci olan sizsiniz. Çünkü Türk ve Rum ortaklığına dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti Rumlar tarafından işgal edilmiştir” cevabını verdiğini vurguladı.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 11:27
Eroğlu'ndan, Hristofyas’a:

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın, görüşmelerde  zaman zaman Türkiye’den işgalci olarak bahsettiğini, buna karşılık kendisinin Hristofyas’a “Türkiye işgalci değil, esas işgalci olan sizsiniz. Çünkü Türk ve Rum ortaklığına dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti  Rumlar tarafından işgal edilmiştir” cevabını verdiğini vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu, Kültür ve Kongre Merkezi Rauf Raif Denktaş Salonu’nda, Türkçe Tarih Topluluğu’nun, KKTC’nin kuruluş yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında  düzenlediği söyleşiye katılarak,  öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

“ESAS İŞGALCİ OLAN SİZSİNİZ”


Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın zaman zaman Türkiye’den işgalci olarak bahsettiğine işaret eden Eroğlu, buna karşılık kendisinin Hristofyas’a “Türkiye işgalci değil esas işgalci olan sizsiniz. Çünkü Türk ve Rum ortaklığına dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti Rumlar tarafından işgal edilmiştir” cevabını verdiğini söyledi.

 

Eroğlu, Hristofyas’a ayrıca Kıbrıs Türkünün 1974 Mutlu Barış Harekâtını gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerine her zaman minnet duygularını ifade ettiğini, bunu kendinsin de yapması gerektiğini, çünkü 1974 Yunan Cuntasının hedefinin, ordunun karşısında olanlar ve komünistleri temizlemek olduğunu söylediğini anlattı.

 

1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin, Kıbrıslı Rumların da Kıbrıs Rum Federe Devleti kurması durumunda “Kıbrıs Federal Cumhuriyeti” kurulması düşüncesi ile kurulduğunu anımsatan Eroğlu,  “BM 1983 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne saygı gösterilmesi yönünde karar almıştı. Artık bu noktada bizim daha fazla beklememize ve bizimle Federal bir Cumhuriyet kurma düşüncesinde olmadıkları kanaatine vararak KKTC’yi kurduk” dedi.

 

KIBRIS RUM TARAFININ BİR ÇÖZÜME MOTİVE EDİLMESİ İÇİN

 

Bir antlaşmaya motive edilmesi gereken tarafın 1986’da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerilerini ve 2004’de Annan Planı’nı ret eden Kıbrıs Rum tarafı olduğuna dikkat çeken Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının bir çözüme motive edilebilmesi için birinci koşulun “Kıbrıs Türklerinin üzerindeki izolasyonların kaldırılması;  ikincinin ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1983 ve 1984’te KKTC’nin tanınmaması yönünde aldığı kararlarını tartışma konusu yapması” olduğunu vurguladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık