Ana Sayfa Gündem ''Eroğlu'nun amacı BM çerçevesinde tanınma'' iddiası

''Eroğlu'nun amacı BM çerçevesinde tanınma'' iddiası

KKTC’nin geleceğiyle ilgili olarak Türk tarafının mantığının, artık Filistin Yönetiminin Birleşmiş Milletler (BM) vasıtasıyla uluslararası açıdan yüceltilmesi ile çizilen yolda hareket etmek olduğu ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 09:46
''Eroğlu'nun amacı BM çerçevesinde tanınma'' iddiası

Politis gazetesi “Filistin Koşullarıyla... Eroğlu’nun Amacı BM Çerçevesinde Tanınma” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun dün ilk kez “Filistin Yönetimi koşulları ile konuştuğunu” ve bir noktada BM’nin KKTC’nin tanınmasıyla ilgili yasaklamasının kaldırılması gerektiğine atıfta bulunduğunu iddia etti.

 

Habere göre “diplomatik kaynaklar” gazeteye, Filistin sorunu ile Kıbrıs sorununun birçok farklılığı bulunduğunun yaygın olarak kabul gören bir şey olmasına rağmen;  BM’den Filistin Yönetimi konusunda alınan kararın Türk tarafını cesaretlendirdiğini söylediler.

 

Gazete, bununla birlikte bu durumun, uluslararası toplumun yıllardır tartışmalı kalan bir konuyu idare etmek istediği yönteme ilişkin emsal teşkil ettiğini de ekledi.

 

Haberinin devamında, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “TRT Avaz – BRT” işbirliğinde gerçekleşen canlı yayında söylediklerine yer veren gazete, Eroğlu’nun Filistin konusuna doğrudan atıfta bulunmadığına işaret etti.

 

Gazete devamla, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Osman Ertuğ’un açıklamalarına da yer verdi.

 

Fileleftheros ise “Yeni Temel ve Zaman Takvimi” başlıklı haberinde, Türklerin Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra, Kıbrıs sorununda kısa süreli müzakereler istediklerini ileri sürdü.

 

Türklerin, birkaç aydan fazla sürmeyecek yeni müzakere ve çözüm zemini, aynı zamanda müzakere istediklerini öne süren gazete, Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra, Kıbrıs sorununda ilan edilmesi beklenen yeni çaba ışığında; Türk tarafının Kıbrıs sorununun özüne de dokunan, prosedürel bir çerçeve ortaya koymakta olduğunu öne sürdü.

 

Türk tarafının sürecin ve/veya müzakere zemininin değişmesini istediğini iddialarına ekleyen gazete, Türk tarafının, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, Kıbrıs sorunundaki alternatif çözümleri düşünme konusunda, yakın zaman önce yaptığı nabız yoklamalarına atıfta bulunduğunu ekledi.

 

Gazete haberinin devamında Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Sözcüsü Ertuğ’un açıklamalarına yer ayırdı.

 

Simerini ise Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun açıklamalarıyla ilgili habere “Anastasiadis’le Çözüm Yok” başlığıyla yer verdi.

 

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık