Ana Sayfa Yurt Eroğlu'nun karnesi sıfırlarla dolu

Eroğlu'nun karnesi sıfırlarla dolu

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili söz alan CTP Milletvekili Özdil Nami, Kıbrıs'la ilgili müzare sürecinin çöktüğünü belirtti ve "Cumhurbaşkanı'nın görüşmelerle ilgili karnesi sıfırlarla doludur" dedi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 17:40
Eroğlu'nun karnesi sıfırlarla dolu
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili ikinci sözü alan CTP Milletvekili Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülmesine karşın iktidar milletvekillerinin büyük çoğunluğunun salonda olmamasını eleştirdi.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde Kıbrıs sorunu sürecinde meydana gelen gelişmelere ve yapılan anlaşmalara işaret eden Nami, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde ise hiç bir anlaşma yapılmadığını söyledi.


Talat döneminde 33 konuda yakınlaşma sağlanmasına karşın Eroğlu döneminde hiç bir konuda yakınlaşma sağlanmadığını savunan Nami, Talat döneminde 6 müzakere başlığının 3 tanesinin kapanma noktasına geldiğini, Eroğlu döneminde ise hiç bir başlığın kapanma noktasına gelmediğini ifade etti.  Nami, "Cumhurbaşkanı'nın görüşmelerle ilgili karnesi sıfırlarla doludur" dedi.


4  Ocak Paketi tartışılmaya ve yapıcı  önerilere açık olmasına karşın Eroğlu'nun bunu kabul etmediğini DE kaydeden Nami, bu paketin  tıkanan noktalara çözüm bulmak amacıyla hazırlandığını ifade etti ve paketin  içeriği hakkında bilgi verdi.


Bu paket üzerinde mart ayına kadar yapılan görüşmelerde oldukça iyi ilerlemeler kaydedildiğini, BM Genel Sekreteri'nin de  bu yönde açıklama yaptığını anımsatan Nami, yönetim ve güç paylaşımı  yönünde sağlanan ilerlemenin kayıt altına alındığını,  Eroğlu'nun "Rum tarafı olduğu gibi kabul etmedi" şeklindeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını  ifade etti.


"Müzakere süreci şu anda çökmüş durumdadır. Çökme nedeni Sayın Eroğlu'nun taahhüdüne  uymayarak Talat'ın bıraktığı yerden görüşmeleri sürdürmemesidir" diyen Nami, Cumhurbaşkanı  Eroğlu'nu müzakereleri "berhava etmekle” suçladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun doğal gaz konusunda eylül ayında sunduğu öneriye de değinen Nami, sunulan bu önerinin ne BM,  ne de AB'da kabul gördüğünü ileri sürdü.


2013 yılı  içerisinde doğal gaz konusunda çok önemli gelişmeler olacağını  ifade eden Nami, bu nedenle gerçekçi olmayan önerilerle zaman kaybedilmesinin doğru olmadığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun izolasyonların kaldırılmasıyla ilgili de hiç bir ciddi çalışma yapmadığını, tek bir yeni adım daha atmadığını savunan Nami, Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunda da AB nezdinde adımlar atılmadığını kaydetti.


Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün ölmediğini, gömülmediğini, bu konuda gerekli adımların atılıp mücadele verilmesi gerektiğini anlatan nami, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu konuda da pasif kaldığını savundu.


Mali Yardım Tüzüğü konusuna da değinen Nami, gerekli önem verilmemesi nedeniyle Mali Yardım Tüzüğü konusundaki köprülerin kopma noktasına geldiğini,  ancak AB Koordinasyon Merkezi yetkilileri ile birlikte  AB'da yaptıkları görüşmelerde ortaya koydukları önerilerin kabul edildiğini anlattı.


"Bizim Cumhurbaşkanı’ndan beklediğimiz müzakerelerde ciddi performanstır, izolasyonlar konusunda ciddi adımlar atmasıdır" diyen Nami, buna karşın Eroğlu'nu ilgilendiren tek konunun UBP içindeki çekişmeler olduğunu iddia etti.


Eroğlu'nun "Ben elimden geleni yapıyorum. Hristofyas sunduğum bütün önerileri reddediyor" şeklinde konuştuğunu ifade eden Nami, Hristofyas'ın Talat'a da çok zorluk çıkarttığını ancak doğru görüşme teknikleriyle ilerlemeler sağlandığını söyledi.


Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimleri sonrası başlayacak müzakerelerde tarafların önüne anlaşılan konuları koyup, diğer konuların çözümü için süre konabileceğini kaydeden Nami, buna göre hazırlık yapılması gerektiğini  vurguladı.


Ruamların zamana oynamaya gidebilecekleri uyarısında bulunan Nami, bunun karşısında Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ısrarla "zaman kaybına tahammülü olmadığını" ortaya koyarak çözümü zorlaması gerektiğini söyledi.


"Bundan sonra da şartlar ne olursa olsun, hatalar ne kadar büyük isterse olsun işbirliği halinde bunların üstesinden gelebiliriz" diyen Nami, ısrarla Rum tarafını çözüme zorlayan taraf haline gelip, tüm dünya başkentlerine yönelik sonuç alıcı girişimler başlatılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.


Nami, çözüm olmadan ne Türkiye, ne AB, ne de dünya ile ilişkilerin normale dönemeyeceğini de ekledi.


Haber Kaynağı: TAK
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık