Ana Sayfa Siyaset Erülkü'nün LTB'nin mali yapısına ilişkin önerileri

Erülkü'nün LTB'nin mali yapısına ilişkin önerileri

UBP LTB meclis üyesi Meriç Erülkü LTB’deki gelişmeleri sosyal medya üzerinden değerlendirdi. Erülkü’nün kendi hesabından değerlendirdiği LTB’nin mali yapısına ilişkin düzenleme önerileri şöyle:

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 18:33
Erülkü'nün LTB'nin mali yapısına ilişkin önerileri

LTB Yapılandırması ile ilgili soru cevap:

 

Soru: Belediye ipotek altına alındı mı?

Cevap: HAYIR. Belediye ipotek altına alınamaz. Hukuken mümkün değildir. Alınacak olan kredi karşılığı verilecek olan teminat LTB'nin devletten alacağı katkı payıdır. Bu katkı her ay ödendiği için bir kısmı devletten bankaya taksit olarak gidecek. Verilen teminat budur.
Her belediye bu yöntemi kullanarak borçlanır.

 

Soru: Belediye yeni borç alıyor mu? Borcu büyüyecek mi?

Cevap: HAYIR. LTB mevcut borcu toplamında rakamı başka bir kuruluştan (Ziraat Bankası) ve daha düşük faizle alıp eski borçlarını kapatacak. Buna "borç konsolidasyonu", yani borçların bir yerde toparlanması da deyebilirsiniz. Yeni borç yok, sadece eski borçları tek çatı altında toplamak var. Borç büyümeyecek. Yıllar içinde ödenecek taksitleri toplayıp borcun büyüyeceğini iddia edenler iktisat konusunda bilgileri olmadan fikir ürettiklerinin farkına varsınlar artık. (time value of money)

 

Soru: Borç yapılandırması ek külfet getirecek mi?

Cevap: HAYIR. Sosyal sigorta, ihtiyat sandığı borcu ve banka borçlarına mevcut durumda yılda ortalama %22 civarında faiz ödemekte olan LTB borçları yapılandırarak faizi yaklaşık %10-%11 civarına çekecek. Bu sayede belediye yılda takriben 10 milyon TL kazançlı çıkacak. Bu yöntem belediyeye kaynak aktarmakla eşdeğerdir.

 

Soru: Borç yapılandırması ile eskiden yapıldığı iddia edilen usülsüzlükler aklanıyor mu?

Cevap: HAYIR. Harcamaların ve borçlanmaların denetimi belediyelerde sayıştay tarafından yapılır. Bankalardan ve finans kuruluşlarından alınan kredilerin nasıl alındığı ve nerelerde harcandığı denetlenmektedir. Ayrıca, fatura bazında denetimler de sürmektedir. Yanlış yapanlar hukuk nezdinde cezalandırılacaktır.

 

Soru: Ziraat Bankası LTB'yi idare edecek denmektedir. Doğru mu?

Cevap: Yasalarımız (51/95 sayılı Belediyeler yasası) yürürlükte olduğu sürece bu mümkün değildir. Bunu iddia etmek mantıktan yoksundur.

 

Soru: Mevcut yapıyla LTB'nin ayakta kalması mümkün müdür?

Cevap: HAYIR. LTB yılda takriben 15-18 milyon TL civarı tasarruf önlemi almazsa yine çökecek. Kredi başvurusu yapılırken bankaya verilecek olan tablolar bu tasarrufu öngörmelidir. Bu tasarruflar öngörülmeden sürdürülebilir yapıyla ilgili tablolar oluşturulamaz.

 

Soru: Kredi başvurusu yapıldı mı?

CEVAP: HAYIR. Henüz başvuru için gerekli çalışmalar bitmedi.

 

Soru: LTB'de tasarruf tedbirleri için kararı kim verecek?

Cevap: Tüm yetki belediye başkanındadır.

 

Soru: LTB'nin başka çıkış yolu var mıdır?

Cevap: Lefkoşa'da petrol, doğalgaz, altın gibi rezervler bulunamazsa, HAYIR.

 

Soru: LTB ile ilgili bilgi kirliliği var mıdır?

Cevap: Konuyu ve yasaları bilmeden sırf siyaset yapmak uğruna fikir üretenler süreci sıkıntıya sokmaktadırlar. Bilgi kirliliği vardır ve kimseye fayda sağlamamaktadır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HP, PAŞAKÖY VE VADİLİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık