Ana Sayfa Ekonomi Esed şiddeti Flautre'ı ağlattı

Esed şiddeti Flautre'ı ağlattı

Brüksel’de 72’incisi düzenlenen Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu toplantısında Suriye konuşuldu, anlatılanlar Avrupalı parlamenterleri gözyaşlarına boğdu. Muhalif lider Muaz El Hatip'in Esed’in zindanlarında gördükleri işkencelere ilişkin anlattıkları dinleyenlerin adeta kanını dondurdu.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 16:22
Esed şiddeti Flautre'ı ağlattı

Sık sık gergin anlara tanık olan Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısında bu kez duygu dolu dakikalar yaşandı.

YAŞANANLAR DEHŞET VERİCİ

Suriye’de yaşanan dramın konuşulduğu toplantıda muhaliflerin eski lideri Muaz El Hatip’in Avrupalı ve Türk parlamenterlere anlattıkları dehşet dolu olaylar Esed rejiminin ülkesinde oluşturduğu vahşet ortamını bir kez daha gözler önüne serdi.

15 metrekarelik hücrede 72 kişi kaldıklarını anlatan El Hatip içlerine bilinçli olarak akli dengesi bozuk birisinin konularak bir haftada herkesin delirme noktasına getirildiğini anlattı.

Muaz El Hatip’in “Esed güçleri içimizden bazı kişileri götürüp kulaklarını keserek, gözlerini çıkararak yüzleri kanlı halde geri getiriyordu” diyerek yaşanan vahşeti anlatması karşısında Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre gözyaşlarına hakim olamadı.

"Sadece komisyon üyeleri değil, Avrupa Parlamentosu'nun bütün üyeleri bugün burada olmalı ve bu sesi duymalıydı” diyen komisyon eşbaşkanı Afif Demirkıran da Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun Suriye’deki vahşete bu kadar sessiz kalmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Türkiye’nin Suriye halkına bütün imkanlarıyla destek olduğunu belirten El Hatip, "Türkiye'ye gittiğimde kendimi yabancı ülkedeymiş gibi hissetmiyorum. Bizden hiçbir şey esirgemiyorlar" diyerek Türk halkı ve hükümetine teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık