Ana Sayfa Yurt Esnaf kan ağlıyor

Esnaf kan ağlıyor

Vatandaş sadece karnını doyurabilme derdine düştü, alışverişi unuttu.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2012 Cumartesi 13:03
Esnaf kan ağlıyor

Ali CANSU


Yeni bir yıla sayılı günler kala, esnaf 2012’nin hiç uğurlu gelmediğinden yakındı.


Lefkoşa esnafı, yeni yılın yaklaştığı bu günlerde çarşının kan ağladığını öne sürdü.


KIBRIS’a konuşan Lefkoşa esnafı, perişan bir halde olduklarını, satışların çok düştüğünü ve artık vatandaşın karın tokluğuna çalıştığı için alışveriş yapmayı unuttuğunu söyledi.


Çok kötü günlerden geçtiğini belirten esnaf, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Herhalde bizim de sonumuz geliyor” diyerek hükümetin bu konuda acil önlem almasını istedi.


Her geçen gün ayakta durmakta zorlandıklarını anlatan bölge esnafı, yok olmaya doğru gittiklerini belirtti. Lefkoşa esnafı vatandaşın bütçesine dikkat etmesini de istedi ve olmayan parayı harcamamaları önerisinde bulundu.

 

Hükümetten bir önlem bekliyoruz

 

Esnaf, hükümetten çarşının hareketlenmesi için bir dizi önlem paketi hazırlayıp en kısa zamanda bunu hayata geçirmeyi beklediklerini söyledi.


Alınacak önlemlerle kısa vadede nefes alabileceklerini de anlatan esnaf, hükümetin bu çağrılarına kulak vermesini istedi.

 

Ne dediler?

 

Füsun Aroğlu:


“Yılbaşı hazırlıklarımız başladı ve bol miktarda mal da getirdik. İndirimlere de gittik. Yılbaşı arifesinde bu stokları eritebileceğimizi ümit ediyoruz ama bugün itibariyle bakıldığı zaman piyasa durgun. En büyük sıkıntımız budur. Umarız mallarımızı satarız. Önümüzü biraz sıkıntılı görüyorum ama yine de umudumuz yok. Grevler yaşayan sektörler var, bu piyasaya da yansıyor. Bir esnaf olarak ileriki günlerde müşteri akışının ve satışların iyi olacağını tahmin ediyor, yanılmamayı umuyorum. Bekliyoruz.”

 

Muharrem Alunkaynak:


“Memurların erken ödenmemesi bizi çok etkiliyor. Satışlarımızda çok düşüş var. Yılbaşının yanaşmasıyla bir hareketlenmenin olmasını arzu ediyoruz. 13. maaşlar ve maaşların gecikmesiz ödenmesini temenni ediyoruz. Genel olarak bir de düzen gelirse, bu esnafa da yansır. Özel günler, yılbaşılar olmasa işimiz çok daha zor olur.”

 

Özcan Soykunt:


“Geçtiğimiz yıllara göre, bir düşüş içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıllarda memnuniyetlik getirmiştik ama bu yıl çok düşüşteyiz. Yine de tüm olumsuzluklara rağmen umudumuzu yitirmiyoruz. Memurun ödenmesi bize halen yansımadı. Yılbaşı tek umudumuz. İnşallah satışlarımız artar ve biz de önümüzü görürüz.”Derya Alp:


“Memurların ödenmesi ve tüm sektörlerde aybaşı ödemelerinin yapılması, çarşıya hemen yansıyor, bunu fark edebiliyorsunuz. Hareketlenme var ancak hareketlenme sadece ödenmelerle ilgili değil. Son yıllarda kredi kartı hareketliliği de var. Kartlarının dönme tarihi 25’inden sonra olduğu için ondan sonra hareketlenme başlıyor. Havaların soğumaya başlamasıyla ilgili de sektör hareketlendi. Yeni yıl baloları ve eğlenceler de var, ihtiyaçlar bitmiyor, ümitliyiz. İşlerin daha iyi olmasını bekliyoruz.”

 

Ümmühan Bektaş:


“Artık alınan maaşlar çarşıya yansımıyor. Aybaşı, özel günler veya yılbaşı yapılan alışverişleri unuttuk. Bu çark nasıl dönecek bilmiyoruz. Hediyelerin de artık bir anlamı kalmadı. Eski işlerimiz de yok. Yok oluyoruz. Günümüzü dükkanımızdaki rafların tozunu almakla geçiriyoruz. Herkes karnını doyurabilmek için çalışıyor. Bu yüzden vatandaş da bütçesinden kıstıkça kıstığı için alışverişe ayıracak parası kalmıyor.”

 

Özlem Bıçak:


“Esnaf olarak çok kötü günlerden geçiyoruz. İnsanların çarşıda harcayacak parası kalmadı. Ne zaman iyi olduk ki şimdi umudumuz olsun? Tükendiğimizi düşünüyorum. Herkes ayakta durmak için uğraş veriyor. Vatandaşlara bir önerim olacak. Kredi kartlarına güvenip, para varmış gibi harcama yapmasınlar. Ayaklarını yorganlarına göre uzatsınlar. Olan paranın harcamasını yapsınlar, olmayanın yapmasınlar. Harcamalarına dikkat etsinler. Bütçelerinde çok açık vermesinler.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık