×
Dünya
'Evde kal' çağrısına en çok uyan şehirler belli oldu
Dünyanın hemen hemen her noktasına ulaşan koronavirüs salgını, önce uçak başta olmak üzere ülkeler arası ulaşım trafiğinin önemli oranda azalmasına yol açtı. İstanbul’da metro, metrobüs ve otobüs kullanımında yaşanan düşüşleri gün gün açıklamaya başladı. 18 Mart itibariyle İstanbul’da toplu taşıma araçlarının kullanım oranı, bir önceki haftaya göre 59.1 düştü.
20 Mart 2020 Cuma 13:34

Koronavirüs nedeniyle dünyanın çoğu ülkesinde yapılan "evde kal" çağrıları ve hatta durumun daha ciddi olduğu bazı ülkelerde ise alınan karantina kararlarıyla, şehir içi hareketlilik seviyeleri de dibe vurdu.

İstanbul dahil dünyanın 40'dan fazla büyük kenti için yapılan bir analize göre; bir hafta önce yüzde 100'leri bulan şehir içi hareketlilik oranı, Milan ve Madrid'de yüzde 5'e, Roma, Barselona, Paris'te yüzde 6'ye, San Francisco ve Viyana'da yüzde 9'a, Washington'da yüzde 15'e, New York'ta yüzde 17'ye, İstanbul'da ise yüzde 20'lere geriledi.

Dünyanın hemen hemen her noktasına ulaşan koronavirüs salgını, önce uçak başta olmak üzere ülkeler arası ulaşım trafiğinin önemli oranda azalmasına yol açtı. Ardından ise çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de alınan önlemlerle birlikte insanların eve kapanması, şehir içi ulaşımda da çok sert düşüşleri beraberinde getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından geçen haftadan bu yana İstanbul’da metro, metrobüs ve otobüs kullanımında yaşanan düşüşleri gün gün açıklamaya başladı. 18 Mart itibariyle İstanbul’da toplu taşıma araçlarının kullanım oranı, bir önceki haftaya göre 59.1 düştü.

Bu veriler, koronavirüsünün yayılmasını önlemek için “Evde Kal” çağrılarının yapıldığı bugünlerde İstanbul’un hareketliliğinde yaşanan azalışı da gözler önüne serdi.

Peki koronavirüs, Avrupa başta olmak üzere dünyanın diğer bölgelerindeki şehirlerdeki hareketliliği nasıl etkiledi? Karantina uygulamalarına ve ‘evde kal’ çağrılarına hangi şehirler nasıl tepki verdi?

Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı