Ana Sayfa Yurt Evdeki köpeği için üzülüyor

Evdeki köpeği için üzülüyor

Köpeğinin KKTC’ye girmesine izin verilmemesi üzerine ortalığı birbirine katan Kostas Sofroniou tutuklandı.

Giriş Tarihi: 18 Nisan 2013 Perşembe 07:33
Evdeki köpeği için üzülüyor

Elmas TOKAY

 

Metehan’dan önceki gün öğle saatlerinde KKTC’ye giriş yapmak isteyen, ancak görevlilerin yanındaki köpeğini geçiremeyeceğini söylemesi üzerine çılgına dönerek ortalığı birbirine katan 49 yaşındaki Kostas Sofroniou isimli Rum dün çıkarıldığı mahkemenin emriyle tutuklandı.


Aracıyla işlem yaptırmadan KKTC’ye giren ve kendisine engel olmaya çalışan polis memurunu darp eden Sofroniou’nun üzerinde uyuşturucu ve bıçak bulunmuştu. Güçlükle de olsa öfkeli Rum gözaltına alınırken, çılgına dönmesine neden olan köpeği de KKTC yetkililerince karantina altına alınmıştı.


Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan Kostas Sofroniou, “çocuğum” dediği iki köpeği olduğunu, onlardan birinin Güney Kıbrıs’taki evde yalnız kaldığını belirterek, onun için endişelendiğini söyledi.


Sofroniou’nun 2 gün soruşturma amaçlı tutuklu kalmasına karar veren mahkeme, köpeğinin bakımı için de ailesiyle temas kurdurulmasını emretti.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında Savcı Cemaliye Usanmaz, meselenin tahkikatını üstlenen Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Halil Ersan’ı tanık olarak dinletti.


Ersan, zanlı Kostas Sofroniou’nun, “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal”, “yetkili makamdan izinsiz KKTC’ye giriş yapmak”, “kanunsuz uyuşturucu madde (hintkeneviri) ithali”, “kanunsuz bıçak taşıma”, “polisi darp ve görevinden men” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.


Soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Ersan, zanlının tasarrufunda bulunan maddenin, uyuşturucu olup olmadığının anlaşılabilmesi için, laboratuar analizine gönderildiğini, zanlının yanında bulunan av köpeğinin de, Veteriner Dairesi’nde karantinada tutulduğunu dile getirerek, soruşturmanın selameti açısından zanlının 2 gün tutuklu kalmasını talep etti.

 

“Onlar benim çocuklarım”

 

Tahkikat memurunun şahadetinin ardından tercüman aracılığıyla söz alan zanlı Kostas Sofroniou, çocukları olmadığını ve iki köpeğinin bulunduğunu ve bu köpeklerin onun çocuğu gibi olduğunu söyledi. Bir köpeğinin güneydeki evinde olduğunu anlatan Sofroniou, durumundan endişe ettiğini belirtti.


Tahkikat memurunun şahadetini ve zanlının beyanlarını dikkate alan Yargıç Hale Ahmet Raşit, ortada işlenen bir ok suç ve sürdürülen bir tahkikat olduğuna dikkat çekti. İstenilen sürenin uygun ve adil olduğunu belirterek istenen tutukluluk emrini veren Yargıç Raşit, ayrıca zanlının güneydeki ailesiyle en erken zamanda temasa geçirilmesine de direktif verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık