Ana Sayfa Siyaset "EZAN SESİ ASLA SUSTURULAMAZ"

"EZAN SESİ ASLA SUSTURULAMAZ"

Sanayi bölgesinde hayırsever vatandaşlar tarafından yapılacak olan bir cami inşaatının temel atma töreninde konuşan Zorlu Töre, önce hayırsever vatandaşlara teşekkür etti.

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2018 Pazar 09:11

Cumhuriyet Meclisi Başkan yardımcısı Zorlu Töre, Müslüman olan Kıbrıs Türkü için ihtiyaç olan her yere cami yapılmasının elzem olduğunu ifade etti.
Zorlu Töre Müslümanlığın gereği olan ibadet yerlerinin eksikliği durumunda ve vatandaşların ibadet ihtiyacını karşılaması için mescit ve camilerin tamamlanması gerektiğinin altını çizdi.


Zorlu Töre, “Biz mescit ve cami istemeyiz” diyenlere diyoruz ki, siz Rumlara bakın, İskele’de yedi kilise olmasına karşın bir cami vardır ve yine Büyükkonuk’ta dört kiliseye karşın bir cami vardır, diye konuştu.
Zorlu Töre, Güney Kıbrıs’ta ayrıldığı köyde 10-15 Rum aile olmasına karşın, iki kilise olduğunu, Rumların ibadet yerlerine özel bir önem gösterdiğine işaret etti.


Kıbrıslı Türkler, Müslümandır ve elbette camiler ve mescitleri olacak, ihtiyaç duyulduğunda yenileri yapılacaktır diyen Töre, Müslüman bir ülkede cami ve mescitleri istemeyen, itiraz edenler varsa bu ülkeyi terk etsin diyerek sert bir konuşma gerçekleştirdi.Zorlu Töre bugün Lefkoşa’nın bir çok yerinde ruhban okulları açılmış ve Hristiyan gençler tarafından ibadet gerçekleştirilirken biz tüm inançlara saygılı davranışımızı sürdürmekteyiz dedi.


Öğretmenler Sendikalarının cami konusundaki açıklamalarına sert tepki veren Töre, sözde cami ve mescit söylemlerinin altında Anavatan Türkiye’yi işgalle suçlamaktadırlar diye konuştu. Türk Ordusu’nun bu ülkede işgalci olmadığını sert bir ifadeyle belirten Zorlu Töre, ezan sesinden ve İstiklal Marşı’ndan rahatsız olanların isterlerse kendilerine başka bir yer aramaları gerektiğine dikkat çekti.
Zorlu Töre, ezan sesinin de, İstiklal Marşı’nında KKTC’den hiçbir zaman eksik olmayacağını ay yıldızlı bayrakların da yan yana bu ülke semalarında sonsuza dek dalgalanacağını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık