Ana Sayfa Siyaset Farklı yorum olmaz

Farklı yorum olmaz

Ahmet Kaşif’in dört avukatı, esas dava sonuçlanıncaya kadar Başbakan İrsen Küçük’ün parti genel başkanlık yetkilerini kullanamayacağını açıkladı

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 09:29
Farklı yorum olmaz

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’nda genel başkan adayı olan Gazimağusa Milletvekili Dr. Ahmet Kaşif’in avukatları, mahkemenin önceki gün verdiği kararın özünün; “Sayın İrsen Küçük’ün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki esas dava sonuçlanıncaya kadar Genel Başkanlık yetkilerini kullanamayacağı” yönünde olduğunu bildirdi.


Avukatlar, “Sayın İrsen Küçük’ün avukatları tarafından Yüksek İdare Mahkemesi kararı farklı şekillerde yorumlanarak, UBP kurultay delegelerinin kararını etkilemek için kullanılmaya çalışılmaktadır” iddiasında bulundu. 
Ahmet Kaşif’in avukatları Fuat Veziroğlu, Münir Doratlı, Yunsal İlhan ve Hasan Yücelen dün, ortak bir basın açıklaması yaparak, Yüksek İdare Mahkemesi’nde önceki gün görüşülen UBP Genel Başkanlık seçimine ilişkin ara emri kararının iptali hakkındaki davanın sonucunu değerlendirdi.

 

“Kararın özü”

Ortak açıklamada şunlar kaydedildi:


“Ulusal Birlik Partisi XIX. Olağan Kurultayı ile ilgili olarak 21 Aralık 2012 tarihinde okunan mahkeme kararı, Sayın İrsen Küçük ve avukatları tarafından speküle edildiğinin aksine, Sayın İrsen Küçük avukatları tarafından dosya edilen 175/12 sayılı istinaf ihbarnamesinde yer alan 32 istinaf sebebinden müteşekkil ve özünde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin mezkur davaya bakmaya yetkisinin bulunmadığı ile Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin Sayın İrsen Küçük’ün Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlık yetkilerinin sınırlandırılması hususunda verdiği ara emrinin iptaline ilişkin olup, Sayın İrsen Küçük istinafında başarılı olmadığı cihetle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin 14 Kasım 2012 tarihinde vermiş olduğu ara emri kararı halen yürürlüktedir.


Mahkemenin önceki gün verdiği kararın özü şudur: Partiler dava edilebilir; Kaza Mahkemesi bu tür davalara bakabilir; Sayın İrsen Küçük, UBP Kurultay Divanı’nın verdiği genel başkanlık kararının iptalini ve UBP tüzüğü uyarınca ikinci tur yapılmasını talep ettiğimiz Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki esas dava sonuçlanıncaya kadar Genel Başkanlık yetkilerini kullanamayacak.


Zaten bizlerin müvekkilimiz adına Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne ara emri başvurusu yaparken kanaatimiz ve hedefimiz de yukarıda ifade edilenler idi.


Sayın İrsen Küçük’ün avukatları tarafından mahkeme sonucu farklı şekillerde yorumlanarak Ulusal Birlik Partisi kurultay delegelerinin kararını etkilemek için kullanılmaya çalışılmaktadır.Kamuoyunu daha iyi aydınlatmak ve doğru bilgilendirmek amacıyla mahkeme kararının tam metnini önümüzdeki günlerde basınla paylaşacağız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“KIBRIS’IN GELECEĞİ, FEDERAL BİRLEŞİK KIBRIS’TADIR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık