Ana Sayfa Yurt Fazlasıyla ödedik

Fazlasıyla ödedik

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devlet sahibi olmanın büyük bir bedeli olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 12:42
Fazlasıyla ödedik

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bir devlet sahibi olmak için gereken bedeli fazlasıyla ödediğini ve hak ettiği bir devleti olduğunu söyledi. Eroğlu, gelecek nesillere temelleri daha sağlamlaştırılmış bir KKTC bırakmayı amaçladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’nin 29. kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC’de bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Malatya Şube Başkanı Bayram Akdemir başkanlığındaki gaziler heyetini kabul etti. Bayram Akdemir, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler olarak çalışmalarının sürdüğünü; yakında “Acılardan Cumhuriyete” adlı bir albüm çıkaracaklarını söyledi. Akdemir, “İnşallah Türkiye’deki sesiniz olacağız, Kıbrıs’ın sesini duyuracağız” diye konuştu. KKTC’nin 29. kuruluş yıldönümünü kutlayan Akdemir, Kıbrıs’ta 1963-74 arasında yaşanan vahşetin Avrupa’ya anlatılması gerektiğini söyledi.


“BARIŞ HAREKATI OLMASAYDI...”


Cumhurbaşkanı Eroğlu da görüşmede yaptığı konuşmada, Barış Harekatı olmasaydı KKTC’nin kurulmasının kolay olmayacağını belirterek, gazilerin gerçekleştirdiği Barış Harekatı’yla Kuzey’de kalan topraklarda bir cumhuriyet kurulduğunu anlattı. Barış Harekatı’nın üzerinden 38 yıl geçtiğini hatırlatan Eroğlu, bazı sıkıntılar olsa da can güvenliği içinde yaşamanın önemli olduğunu, bir devlete ve bayrağa sahip olduklarını ve Türkiye’nin garantisinde yaşadıklarını söyledi.


“BEDELİ FAZLASIYLA ÖDEDİK”


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devlet sahibi olmanın büyük bir bedeli olduğunu ve Kıbrıs Türk halkının Türkiye’deki kardeşleriyle birlikte bu bedeli fazlasıyla ödediğini ifade ederek, “Hak ettiğimiz bir devletimiz var. Bu devleti korumak, kollamak hepimizin görevi olmaya devam ediyor. Amacımız bizden sonra gelen nesillere temelleri daha sağlamlaştırılmış bir KKTC bırakmaktır” dedi. Yıllardır görüşme masasında oturduklarını ancak Rum komşuların kendileriyle görüşme ve anlaşma niyetinde olmadığının artık dünya tarafından görülüp anlaşılması gerektiğini kaydeden Eroğlu, yıllardır Kıbrıs konusunun tartışılmadık tarafı kalmadığını belirtti.


“AMBARGOLAR İNSANLIK AYIBI”


Derviş Eroğlu, Rumların AB üyesiyken Kıbrıs Türk halkının ambargolar altında yaşamaya mahkum bırakılmasının insanlık ayıbı olduğunu vurgulayarak, verdikleri mücadeleyle medeni ülkelerin bunları göreceğine ve ambargoların kalkacağına inandığını söyledi. Kendi sorunlarının kendileri tarafından çözümleneceğini, bir devlet çatısı altında sorunların yaşanmasının doğal olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, hükümetlerin görevinin sorunları çözmek olduğunu belirtti.


“SORUNLAR HER ÜLKEDE VAR MÜHİM OLAN HÜKÜMETLERİN ÇÖZMESİ”


“Her ülkede olan sorunlar bizde de oluyor. Mühim olan bu sorunları çözecek hükümetlerin olması ve sorunlar çözümlenirken devletimizin varlığını devam ettirmesidir. Biz üzerimize düşen görevi yaptık, yapmaya devam ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gelecek nesiller için hazırladıklarını ve Anavatan Türkiye ile birlikte, Kuzey Kıbrıs’ta iki kardeş ve dost ülke olarak varlıklarını sürdüreceklerini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık