Ana Sayfa Yurt Federal çete

Federal çete

Polis, Girne’de 100’lük banknotlar halinde sahte 35 bin 200 ABD Doları ele geçirdi, ikisi Rum, biri Türk 3 kişiyi tutukladı.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2012 Çarşamba 15:25
Federal çete

Ziya NASIFOĞLU

 

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri, Girne’de gerçekleştirdiği operasyonda 352 adet 100’lük banknotlar halinde sahte ABD Doları ele geçirdi. 35 bin 200 sahte ABD Doları arabasında bulunan Turan Kurişi, sahte paraları Lois Loizou ve Tasoula Kosta isimli Kıbrıslı Rum’dan aldığını itiraf etti. İki Kıbrıslı Rum daha sonra Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye giriş yaparken yakalandı.


Ele geçirilen 352 adet sahte Amerikan Doları dün Girne Polis Müdürlüğü’nde basına sergilendi. PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürü Ali Adalıer, ele geçirilen sahte paranın Güney Kıbrıs’tan geldiğini söyledi.


Güney Kıbrıs’tan getirilen sahte paraların bir kısmının piyasaya sürüldüğü ve suçla bağlantılı başka kişilerin de olduğu belirtilirken, aleyhlerindeki suçlamaları kabul eden Turan Kurişi, Lois Loizou ve Tasoula Kosta dün mahkemeye çıkarılarak tutuklandı.


Girne Kaza Mahkemesi’nde görülen tutukluluk duruşmasında, Savcı Mustafa Atakara, meselenin tahkikatını üstlenen polis memuru Barış Duman’ı tanık olarak dinletti.


Barış Duman, Girne Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde bir işyerinin park yerindeki araçta önceki gün polis tarafından yapılan aramada Turan Kurişi’nin tasarrufunda 352 adet sahte Amerikan Doları bulunduğunu söyledi.


Duman, yapılan soruşturmada Turan Kurişi’nin sahte paraları Kıbrıslı Rum Lois Loizou ile Tasoula Kosta’dan temin ettiğinin tespit edildiğini ifade ederek, Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye geçen Rum zanlıların ülkeye girerken gözaltına aldığını anlattı.


Barış Duman, zanlıların verdikleri gönüllü ifadelerinde suçlarını kabul ettiklerini belirterek, piyasaya başka sahte Amerikan Doları sürüldüğü yönünde ihbar aldıklarını dile getirdi.

 

Doktor kotrolünden geçirilecekler

 

Duman ayrıca meseleyle bağlantısı olduğuna inanılan başka zanlıların da olduğuna dikkat çekerek, zanlıların serbest kalması durumunda aranan kişilerle birlikte emarelere ve alınması gereken ifadelere etki edebileceğine işaret etti.


Savcı Mustafa Atakara, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Avukat Münür Doratlı talep edilen tutukluluk süresine itiraz etmezken, müvekillerinin doktor kontrolünden geçirilmelerini istedi.


Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır, zanlıların doktor kontrolünden geçirilmesine ve 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

BAKANLAR KURULU CASİNO İZNİNDE YASA DIŞI KARAR ALDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık