Ana Sayfa Gündem "FEDERASYON İÇİN SON ATIŞ"

"FEDERASYON İÇİN SON ATIŞ"

Özdil Nami Fileleftheros’a değerlendirmelerde bulundu

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2018 Pazartesi 09:24

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs konusunda üzerinde anlaşmaya varılan federal çözümü götürebilecek önkoşullar ve yol haritasına ilişkin Fileleftheros gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

Fileleftheros gazetesi “Federasyon İçin Son Αtış” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk lider Mustafa Akıncı ile KKTC hükümetinde koalisyonun en büyük ortağı olan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) Kıbrıs sorunundaki yeni müzakerelerin özünü ve metodolojisini belirleyecek yapıyı saptadığını savundu. 

Nami’nin görüşlerine de yer veren gazeteye göre, Nami, BM Genel Sekreteri’nin talep ettiği, üzerinde anlaşmaya varılan çerçeveyle referansların belirsiz ve somut bitiş tarihine sahip olmaması durumunda yeni müzakerelerin başlamasının söz konusu olmadığını belirtti. 

Gazete, Nami’nin referans şartlarının içeriğine değinerek, referanduma sunulacak iki kesimli, iki toplumlu federasyona ilişkin bir de yol haritası saptadığını iddia etti.

Habere göre, Nami, referans şartlarını iki bacağa ayırdı. Birincisinin yeni çözüm çabasının gerçekleşeceği metodoloji ve süreç; ikincisinin ise, içerik olması gerekiyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık