Ana Sayfa Yurt Fellahoğlu: "Ercan'da kilit personel KKTC'den olmayacak"

Fellahoğlu: "Ercan'da kilit personel KKTC'den olmayacak"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı çerçevesinde 162 milyon 749 bin 560 TL’lik Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesini görüşüyor.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 13:19
Fellahoğlu:

Bakanlık bütçesi üzerinde ilk sözü alan CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, KKTC devletinin yetki alanlarının sınırlandırıldığını savundu ve bunun hazırlanan ekonomik programda da görüldüğünü ileri sürdü.

 

Buna örnek olarak “Ercan Devlet Havaalanı’nın elden çıkarılmaya çalışılmasını” gösteren Fellahoğlu, Telekomünikasyon Dairesi gibi birçok kurumun elden çıkartılarak devletin yetkilerinin sınırlandırılacağını iddia etti.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçe kalemleri üzerinde değerlendirmelerde bulunan Fellahoğlu, bakanlığın ilgi alanlarında otorite boşluğu yaratıldığını ve bu boşluğu TC makamlarının doldurmaya başladığını  belirtti; TC Büyükelçisi’nin nerelere yatırım yapılacağına ilişkin açıklamasını örnek gösterdi.

 

Karayollarının geliştirilip güvenli hale getirilmesinin hükümet ve ilgili bakanlığın görevi olduğunu kaydeden Fellahoğlu, şehirler arası yolların hala tamamlanmadığını belirtti.

 

Yoların altyapısının tamamlanıp güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Fellahoğlu, yollardaki küçük eksiklerin canlara mal olduğunu söyledi.

 

Yağmurların ardından sanayi bölgelerini su bastığına işaret eden Fellahoğlu, ülkeye yabancı müteahhitler geldiğini  belirterek bunu eleştirdi.

 

Yol ihalelerinin KKTC’de yapılması gerektiğini, ülke yollarını Kıbrıs Türk insanının daha iyi bildiğini belirten Fellahoğlu, cezaevinin bile Türkiye firmalarına yaptırılmak istendiğini söyledi ve bunun kırılma noktası olabileceğini kaydetti.

 

AB’da Telekomünikasyon dairelerinin ortadan kaldırılmadığını belirten Fellahoğlu, programda ise AB muktesebatına göre uygulama yapılacağının yazdığını söyledi.

 

Telekomünikasyon Dairesi’ne ve Elektrik Kurumu’na yatırım yapılmayacağını, hükümetten bunların özelleştirilmesinin istendiğini savunan Fellahoğlu, “Ancak bunu yapamayacaksınız, bu sefer mücadele büyük olacak” dedi.

 

Çalışanlara da direnmeleri çağrısı yapan Fellahoğlu, Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

 

Rekabet olmasına karşın GSM ücretlerinin artmasını da eleştiren Fellahoğlu, Ercan Havaalanı sözleşmesiyle ilgili ciddi kuşkuları bulunduğunu belirterek bu konuda sorular sordu.

 

Ercan ile ilgili Rekabet Kurulu raporunun açıklanmasını isteyen Fellahoğlu, yabancı şirketlere güvenlik şirketi kurma yetkisi vermek için yasa geçirilmek istendiğini söyledi.

 

Ercan’da kilit personelin KKTC’den olmayacağını kaydeden Fellahoğlu, “Hiç mi bize güvenilmiyor” diye sordu.

 

KTHY’yi araştıran komitenin toplanması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Fellahoğlu, açıklanan raporun ise objektif değil yanlı olduğunu savundu.

 

ODTܒnün yurt dışındaki inşaatlarını organize eden birimin hala KKTC’de işlem yaptığını, bunun yasa dışı olduğunu söyleyen Fellahoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın en etkisiz ve yetkisiz bakanlık olmaya doğru gittiğini de ifade etti.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık