Ana Sayfa Spor Fenerbahçe - AEL maçına gidecekler, sınır kapısında aranacaklar

Fenerbahçe - AEL maçına gidecekler, sınır kapısında aranacaklar

Bağış’ın FIFA Avrupa Ligi’nde yarın akşam Lefkoşa’nın Rum kesiminde oynanacak Fenerbahçe-AEL maçıyla ilgili dünkü açıklamasını Rum kamuoyuna aktaran Rum basını Rum polisinin sıkı güvenlik önlemleriyle ilgili haberlere de yer verdi.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2012 Çarşamba 16:50
Fenerbahçe - AEL maçına gidecekler, sınır kapısında aranacaklar

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın FIFA Avrupa Ligi’nde yarın akşam Lefkoşa’nın Rum kesiminde oynanacak Fenerbahçe-AEL maçıyla ilgili dünkü açıklamasını Rum kamuoyuna aktaran Rum basını Rum polisinin sıkı güvenlik önlemleriyle ilgili haberlere de yer verdi. Alithia Egemen Bağış’ın açıklamasını okurlarına “Egemen Bağış: ‘Devlet Olduğunuzu Gösterin’... ‘Bu, Türk Takımlarıyla Daha Önce Oynanan Maçlarda Kabile Bile Olmadıklarını Gösteren Kıbrıslı Rumların devlet olduklarını göstermeleri İçin Fırsattır’” başlığıyla aktardı. Gazete “Tedbirler Barikatlardan Başlayacak” başlıklı haberinde ise yarın akşamki maçın güvenliğini sağlamak için hazırlıklarını tamamlayan Rum polisinin, Fenerbahçe taraftarlarını GSP stadına taşıyacak otobüslerin, KKTC kara sınır kapısından çıkış yapar yapmaz kapsamlı aramadan geçireceğini yazdı. Gazete KKTC kara sınır kapısı karşısındaki Rum kontrol noktasında hazır bekleyecek olan polislerin Kıbrıslı Türk taraftarları ve ileri sürdüğü “Fener’in yerleşik taraftarlarını” taşıyacak otobüslerde kapsamlı denetim yapacağını kaydettiği.

 

Haberde, alınacak temel tedbirler ise şöyle sıralandı:

 

“GSP stadının içinde ve dışında tam denetim sağlanacak. Maçı izleyecek Kıbrıslı Türk taraftarlara eskort (eşlik),güvenlik sağlanacak. Trafik akışının aksamaması için gerekli bütün tedbirler alınacak. Polis saat 13.00 itibarıyla GSP stadının denetimini devralacak maç ise saat 22.05’te başlayacak. Fenerbahçe heyetine de heyet üyeleri Ada’ya ayak bastığı anda polis tarafından eşlik edilecek. Türk takımı bu akşam GSP stadında antrenman yapacak. Stadın etrafına güvenlik dedektörleri yerleştirileceğine işaret edilirken, polis helikopterinin de stat üzerinde uçması ihtimal dâhilinde görülüyor. Stada çatapat sokulmasının nasıl engelleneceği sorusuna karşılık Polis Genel Müdür Yardımcısı Ahilleos taraftarları, yasadışı herhangi bir şey taşımamaya çağırdı, taşıyanlara karşı yasal işlem yapılacağı uyarısında bulundu.

 

Ahilleos yasadışı rejimin sembolü oldu ve tanınmadığından, Kıbrıs Türk bayraklarının stada sokulmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Gazetemizin dün de yazdığı üzere son günlerde işgal bölgelerinde GSP’ye Kıbrıs Türk bayrakları sokulması ihtimaliyle ilgili gürültü koptu. Fenerbahçe’nin işgal bölgelerindeki iki derneğinden biri üyelerinin bayrak taşımayacağı taahhüdü verirken ikinci dernek aksini söylüyor. Takım yönetimi bayraklarla ilgili beyan imzaladığı bilgisini yalanladı.  Türk takımı yönetimi de taraftarlarını maça yalnız Fenerbahçe sembolleriyle gitmeye çağırdı. Polis Genel Müdür Yardımcısı ‘kışkırtacak semboller taşıyan kişilerin (stada) girişlerine izin verilmeyecek’ dedi.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık