Ana Sayfa Yurt Festival coşkusu

Festival coşkusu

Kuzey Kıbrıs’ın örnek köylerinden Kalavaç, dün ziyaretçi akınına uğradı.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 07:55
Festival coşkusu

Kalavaç köy meydanında yer alan “Kalavaç Kültür Sanat Festivali”ne halk ilgi gösterdi. Festivalde, el ve ev yapımı ürünler ile çeşitli yiyecek, içecek ve bitkilerin satışı yapıldı.


Gün boyu süren etkinlikte, Kıbrıslı müzisyenler konser verdi, çeşitli gösteriler sunuldu. Festivalde yazarlar, karikatüristler, şairler ve fotoğrafçılar da kurulan stantlarda eserlerini tanıttı.


Etkinlikte Güney Kıbrıs’tan gelen Vasilica Larnaka Halk Dansları Ekibi ve Masterler Kıbrıslı Ağır Adımlar Halk Dansları Grubu da gösteriler sundu. Doğa yürüyüşü de yapıldı.


Kalavaç Köy Muhtarı Ömer Meraklı, bu yıl ikincisini düzenledikleri festivalin, Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda kültürüyle var olabileceğini gösterdiğini ifade ederek, AB ile işbirliğinde gerçekleştirdikleri festivalle, seslerini Avrupa’ya da duyurduklarını kaydetti.


Kıbrıs’ta artık uzlaşıya varılması gerektiğini, Kıbrıs Türk halkının da bunu istediğini ifade eden Meraklı, Kıbrıslıların kendi kültürünü korumaması halinde başkalarının gelerek kendi kültürünü yaşattıracağını savundu.


Meraklı, festivale katılan ve gerçekleştirilmesine katkı yapan herkese teşekkürlerini de sundu.

 

Açılışı Küçük yaptı


Kalavaç Muhtarlığı’nın organizesiyle bu yıl ikincisi düzenlenen “Kalavaç Kültür Sanat Festivali”nin açılışını Başbakan İrsen Küçük yaptı.


Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın ancak iki tarafın isteğiyle olabileceğini vurguladı.


Kalavaç köy meydanında, Dünya Sanat Günü olan dün, Değirmenlik Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen festivalin açılışında, yurt dışında bulunduğundan dolayı festivalin açılışına katılamayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun mesajı okundu.


Ardından Başbakan Küçük, TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ile Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı birer konuşma yaparken, Lefkoşa Türk Belediye Tiyatrosu sanatçıları Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve Erol Refikoğlu, Dünya Sanat Günü dolayısıyla şiirler okudu.


Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Milletvekili Zorlu Töre, belediye başkanları, diğer yetkililer ve vatandaşların katıldığı açılışta, Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Ekibi ile Kalavaç Halk Dansları Ekibi birer gösteri sundu.

 

Küçük: Örnek köy


Başbakan İrsen Küçük, yaptığı konuşmada, Kalavaç köyünün bugün kendilerine hasret kaldıkları birçok şeyi hatırlattığını ifade ederek, köyün yaptığı kültürel çalışmaları yakından takip ettiğini söyledi, festivali düzenleyenleri kutladı.


Küçük, Kalavaç’ın çörek, ekmek, börek ve çakısteslerinin her zaman arandığını, tüm bunların bugün bu festivali ortaya çıkardığını ifade ederek, Kalavaç’ın, Kıbrıs Türk halkının örnek bir köyü olduğuna işaret etti.


Köyün Osmanlıdan kalma birçok tarihi ve kültürü barındırdığını vurgulayan Küçük, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varmak ve halkların birlikte bu güzellikleri paylaşmasını istediklerini, ancak anlaşmanın iki tarafın isteğiyle olabileceğini kaydetti.

 

Özyiğit, hükümeti eleştirdi


TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, yurt dışında bulunduğundan dolayı açılışa katılamayan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın mesajını ileterek, Kıbrıs Türk halkının kültürüne sahip çıkması ve gelecek nesillere aktarmasının önemine vurgu yaptı.


Özyiğit, bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini isteyerek, hükümete kültür konusunda eleştirilerde bulundu ve hükümetten, ülke iradesine ve kültürüne daha çok sahip çıkmasını istedi.


Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal da, belediye olarak, Kalavaç köyünün bu yıl ikincisini düzenlediği festivale ellerinden geldiği kadar katkı koymaya ve desteklemeye çalıştıklarını ifade ederek, belediye olarak bölge köylerinin kalkınması için canla başla çalıştıklarını söyledi. Işısal, kültürün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmaya devam edeceklerini de kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık