Ana Sayfa Dünya Filistin’e BM’de ‘üye olmayan devlet’ statüsü verildi

Filistin’e BM’de ‘üye olmayan devlet’ statüsü verildi

Birleşmiş Milletler (BM), Filistin'in BM'deki “gözlemci kuruluş” olan statüsü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltildi. Yapılan oylamada 138 ülke evet, 9 ülke ise hayır oyu kullandı. 41 oy ise çekimser yönde kullanıldı.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 10:05
Filistin’e BM’de ‘üye olmayan devlet’ statüsü verildi

BM Genel Kurulu’ndaki toplantıda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bir konuşma yaptı.


“BM'ye tarihi bir hatayı düzeltmek için geldik” diyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:


“Filistin, geleceğine sahip çıkmak için mücadele ediyor. Filistin tam üye olana kadar adalet yerini bulmayacak. Filistin'in statüsünün yükseltilmesi barış sürecinin önünü açar. İsrail'in Filistin'i reddetmesi mantıklı değil, biz Gazze'den Batı Şeria'ya Filistin'in yanındayız.”


Yapılan konuşmalardan sonra oylamaya geçildi. Oylamada 9 ülkenin ‘hayır’ oyuna karşı, 138 ülkenin ‘evet’ oyu kullanması ile Filistin'in ‘gözlemci kuruluş’ statüsü, ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsüne yükseldi.


Oylama sonrası ilk açıklama ABD'den geldi. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kararı “Barış sürecini zedeleyecek talihsiz bir karar” şeklinde yorumladı.


Oylama öncesinde ise Amerikalı bazı senatörler, Filistin'i tehdit etti. Cumhuriyetçi Parti'den Lindsey Graham ve John Barrasso ile Demokrat Parti'den Chuck Schumer ve Bob Menendez, Filistin'in yeni statüsünü İsrail'e karşı kullanması durumunda ABD'nin mali yardımının kesilmesi ve Washington'daki temsilciliğin kapatılması için Senato'ya öneri sunacaklarını açıkladı.


Filistin, statüsünün yükselmesi durumunda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde İsrail'e karşı dava açabileceğini söylemişti.


Statü değişimi başvurusu öncesinde de ABD, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı bu kararından vazgeçirmek için yoğun çaba harcadı.


ABD Dışişleri Bakan yardımcısı William Burns ve ABD'nin Ortadoğu özel temsilcisi David Hale, New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la bir araya geldi.


Burns ve Hale, BM'ye "gözlemci devlet" statüsü için başvurunun Filistin davasına zarar vereceği konusunda Abbas'ı uyardı.


Filistin'in BM'ye başvurusuna karşı çıkan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, "Filistin halkının arzularını yerine getirecek iki devletli çözüme açılan yol, New York'tan değil, Kudüs ve Ramallah'tan geçer" dedi.


Kalıcı bir çözüme ulaşmanın tek yolunun doğrudan müzakerelere başlamak olduğunu ve buna olanak sağlayacak atmosferin oluşturulması gerektiğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Clinton, "İki tarafa da çözüme odaklı anlamlı müzakerelere geri dönülmesini zorlaştıracak adımlardan kaçınmaları çağrısında bulunduk" şeklinde konuştu.


BM'de Filistin'e "hayır" diyecek ülkeler ise şimdilik İsrail'in yanı sıra ABD, Kanada ve Hollanda. Almanya oylamada "çekimser" kalacağını açıkladı. İtalya, Fransa, İsviçre, İspanya, Portekiz, Avusturya, Lüksemburg, Norveç ve Danimarka gibi Avrupa ülkeleri, Filistin lehine oy kullanacaklarını belirtmişlerdi.


İsrail eski başbakanlarından Ehud Olmert de, ülkesinin Filistin'e "gözlemci devlet" statüsü tanınmasına karşı çıkmasının doğru olmadığını söyledi. "Filistin'e gözleci devlet statüsü tanınmasına karşı çıkmak için bir neden yok" diyen İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert, BM Genel Kurulu'nun Filistin"e "gözlemci devlet" statüsü tanımasının "iki devletli çözüm" fikrinin temel taşlarından biri olacağını belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"ABD'DE 'MODERN KÖLE' TARTIŞMASI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık