Ana Sayfa Gündem “FİNANSAL HİZMET SUNAN YAPIDAN ÇIKMALI”

“FİNANSAL HİZMET SUNAN YAPIDAN ÇIKMALI”

Şahali, tarımsal üretimde maliyetlerin düşürülmesi ve ürünlere daha iyi fiyat bulunabilmesi için koaoperatifçiliğin geliştirilmesi gerektiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2018 Pazartesi 14:37
“FİNANSAL HİZMET SUNAN YAPIDAN ÇIKMALI”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tarımsal üretimdemaliyetlerin düşürülmesi ve ürünlere daha iyi fiyat bulunabilmesi için kooperatifçiliğin geliştirilmesi gerektiğini, bu amaçla üreticilerin kooperatiflere katılmasını teşvik için ise 2019’dan itibaren desteklerin kooperatifler aracılığıyla dağıtılmaya başlanacağını söyledi.

Ülkedeki tarımsal kooperatif başkanları, kooperatiflerin üretimde maliyetlerin aşağıya çekilmesi, üreticilerin mağdur duruma düşmemesi ve ürünlerin pazarlanması konusunda hayati rol oynayacağına inandığını, ancak üreticilerin kooperatiflere katılımını sağlamak için devlet tarafından atılması gereken adımlar olduğunu söyledi.

Bakan Şahali ise, TAK’a yaptığı açıklamada, kooperatifçiliğin getirebileceği faydaları üreticilere tekrardan iyice anlatmak gerektiğini, kooperatiflere üyeliği teşvik için üretici desteklerinin kooperatifler üzerinden dağıtılması üzerinde çalıştıklarını, buna faiz destekli kredi ile hibelerin de dahil edilebileceğini kaydetti.


Şahali, “Hedefimiz 2019 itibarıyla kooperatifçiliği tarımsal destek programında daha görünür hale getirmektir. Bugün tarımsal destek programında tek bir unsur bulunuyor. Arıcılık Kooperatifi aracılığıyla pazarlanan bal için kilo başına 1 TL destek sağlanmaktadır. Bu ve benzer uygulamalar 2019 destek programı içerisinde yer alabilir. 2020 yılı itibarıyla devletin tarımsal faaliyet destek programında kooperatifçiliğin belirleyici olmasını hedefliyoruz. 2019’te mevcudu geliştirmek 2020’de yeni bir düzene geçmek için çalışıyoruz” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, üreticilerin en büyük şikâyetinin girdilerin yüksekliği, ürün fiyatlandırma ve pazarlanması olduğunu; üreticilerin ürünleri için ödeneceği birim fiyatı, ürünün toptancılar tarafından pazarlandıktan sonra öğrendiğini, bunun da “sürdürülebilir bir yapı olmadığını” söyledi.

“FİNANSAL HİZMET SUNAN BİR YAPIDAN ÇIKMALI”

1974 yılına kadar kooperatifçiliğin üretimin bel kemiği olduğunu, ancak 1974 sonrası gelişen yeni düzende korkunç bir siyasileşme yaşandığını ve çok gerileme yaşandığını ifade eden Şahali, “kooperatiflerin sadece finansal hizmet sunan bir yapıdan çıkması, üretim ve pazarlama aşamasında üreticiye fayda sağlayacak bir yapıya dönüşmesi gerektiğini, kooperatifçilikte girdi maliyetlerinin toplu alımlarla aşağıya indirilebileceğini”vurguladı.

Erkut Şahali, “Esas olarak girdilerin aşağıya çekilmesi ve ürünlerin pazarlanması aşamasında üreticilerin birbirleriyle rekabet ederek ürünlerinin fiyatını aşağıya çekecek uğraşlardan kaçınması bakımından da kooperatiflere ihtiyaç var” dedi.

“POZİTİF AYRIMCILIK DÜNYANIN HER YERİNDE VAR”

İhracatta kooperatiflere ayrıcalık tanınması konusunda ise Şahali, kooperatifçiliğin dünyanın her yerinde pozitif ayrımcılığa tabi tutulduğunu, bunun da yasalarda yapılacak düzenlemelerle mümkün olabileceğini ifade etti.

“GIDA DENETİMLERİNDE ARAÇ OLABİLİRLER”

Gıda denetimlerinin devlet eliyle eksiksiz yapılmasının da mümkün olmadığını belirten Şahali, kooperatiflerin devlet ve üreticiler arasında hem gıda denetim hem de verim arttırma noktalarında önemli bir araç olabileceğini vurguladı.

Güzelyurt bölgesinde suyun idaresinin Sulama Birliklerine bırakılmasının bugün itibarıyla mevzuata aykırı olduğunu kaydeden Şahali, suyun kontörüne ek olarak üretici menfaatlerini geliştirme hedefi taşıyan kooperatiflere suyun kontrolünün devredilmesi için yasal düzenleme yapılabileceğine işaret etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

AKARYAKITA 6 KURUŞ ZAM…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık