Ana Sayfa Teknoloji Galaxy SIII'te büyük hata bulundu

Galaxy SIII'te büyük hata bulundu

Samsungun Galaxy S3, Note 2 gibi Exynos çipiyle çalışan cihazlarında ciddi bir açık keşfedildi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 04:04
Galaxy SIII'te büyük hata bulundu

Bir kullanıcı, XDA forumundan cihazları herhangi bir PC'ye bağlamadan root'lamanın yolunu buldu. Bunun anlamı cihazların aynı zamanda saldırılara açık olduğu.

 

XDA kullanıcısı Alephzain, Galaxy S3'ün derinliklerinde gezinirken cihazın Odin'e bağlanmadan root'lanabildiğini farketmiş. Bu açık root'lama işlemini kolaylaştırabileceği gibi, açığın bulunduğu cihazları Kernel kodu enjeksiyonu, RAM dökümü alma gibi tehlikelere açık bırakıyor. Alephzain'e göre açığın nedeni, Samsung kernel'inin cihazın tüm fiziksel belleğine okuma ve yazma izni veriyor olması. Açığın Galaxy S2, S3 ve Note 2'yi etkilediği onaylanmış, ancak Exynos 4210 veya Exynos 4412 işlemcisin itaşıyan tüm cihazları etkileyebileceği söyleniyor. Exynos 5 çipiyle çalılan Nexus 5 ise açıkta netkilenmiyor. Bunun yanında bu açığı kullanmaya başlayan bir uygulamanın Android mağazasında bulunup bulunmadığı bilinmiyor. Açık hakkında bilgilendirilen Samsung, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak boş durmayan kullanıcılar, şimdiden çeşitli onarımlar yazmaya başladılar.

 

Bunlardan François Simond'un onarımı, sadece bir APK dosyası yükleyerek, root erişimine ihtiyaç duymadan açığı açıp kapatmaya izin veriyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık