Ana Sayfa Siyaset Garantiler ve güvenlik Downer'in ana başlığı

Garantiler ve güvenlik Downer'in ana başlığı

Birleşmiş Milletler’in, Kıbrıs’taki garantiler konusuyla ilgili girişimlere devam ettiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 10:05
Garantiler ve güvenlik Downer'in ana başlığı

Garantiler ve güvenlik konusu Kıbrıs müzakerelerinin önümüzdeki dönemdeki sürecinde ana gündem maddesi olacak.


Fileleftheros gazetesi güvenlik ve garantiler konusunun, perde gerisinde yine gündeme geldiğinin görülmekte olduğunu yazdı.


Gazete iyi haber alan kaynaklara dayanarak bu konunun, bütünlüklü çözüme ramak kalmasından önce gündeme geleceğini zira arabulucuların sarf edilen çabaların havaya uçmasını arzulamadıklarını belirtti.


Habere göre aynı kaynaklar, şu anda, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt’in, bu konuda, düşünce şeklinde ortaya koyduğu; “çözümden sonra, Türk ve Yunan birliklerinin de dahil olacağı Nato güçlerinin adaya yerleşmesi” gibi, bazı fikirlerinin de ele alındığının görülmekte olduğunu ifade ettiler.

 

Yılbaşı hediyesi

 

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM), yeni Rum Başkana görüşmelerin nereden devam edeceğini bilmesi için belge hazırlıyor.


Birleşmiş Milletler’in, Şubat ayında yeni seçilecek Rum Yönetimi Başkanı için, iki ay sonra olsa bile, “yılbaşı hediyesi” hazırladığı belirtildi.


Fileleftheros gazetesi “BM’denYeni Başkana Yılbaşı Hediyesi” başlıklı haberinde, yeni seçilecek başkanın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve grubu ile yapacağı ilk görüşmede, BM’nin yeni Başkana, “müzakere zeminini bilmesi” için görüş birlikleri ve ayrılıklarından oluşan belgeyi teslim edeceğini yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, Kıbrıs sorununu ve adadaki siyasi olayları yakından takip eden BM yetkililerinin, seçim kampanyasının aldığı şekille, söz konusu belgenin şu anda sunulması durumunda, bunun etkisiz hale geleceği ayrıca adaylar arasında anlaşmazlık konusu olacağı düşüncesi içerisinde olduklarını belirtti.


Gazete BM’nin kararının, bu belgenin, yeni Başkana görüşmelerin nereden devam edeceğini bilmesi için verilmesi yönünde olduğunu yazdı.


Habere göre bir BM yetkilisi (gazeteye) yaptığı açıklamada, bu belgenin ayrılacak olan Rum Yönetimi Başkanı’na sunulmasının da pratik öneme sahip olmayacağını söyledi.


BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in bölgedeki temaslarında, çözümün şekline yönelik çeşitli alternatiflerin incelenmesi konusunu “havada bıraktığını” yazan gazete, Downer’in bu konuyu, Kıbrıs sorununun geldiği noktada başka senaryoların da incelenmesi geretkiğini işaret ederek düşünce şeklinde ortaya koyduğunu belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“DPÖ VERİLERİNE GÖRE ET AÇIĞI YOK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık