Ana Sayfa Yurt Gazeteci yazar Ahmet Okan: "Gannavuriye özgürlük" dedi

Gazeteci yazar Ahmet Okan: "Gannavuriye özgürlük" dedi

Gazeteci ve müzik yazarı Ahmet Okan, polis ve yargının inisiyatifine bırakılan 'Uyuşturucuyla Mücadele' konusunda basın kuruluşlarının yaptığı hatalara değinirken, halk arasında 'Gannavuri' olarak bilinen hintkeneviri türü uyuşturucu maddenin özgür bırakılması talebinde bulundu.

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2013 Cuma 12:12
Gazeteci yazar Ahmet Okan:

Kıbrıs Postası - Abbas ELMAS


Kıbrıs Postası uyuşturucu dosyasını aralamaya devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde uyuşturucuyla mücadeleye yönelik yürütülen faaliyetlerin mercek altına alınacağı 'Uyuşturucu Dosyası'nda gazeteci ve müzik yazarı Ahmet Okan'ın görüşlerine yer veriyoruz.

 

Son dönemde artan uyuşturucu suçlarını ve özellikle sentetik uyuşturucularda artan talep hakkında açıklamalarda bulunan Gazeteci Ahmet Okan, yaşanan süreci ülke adına vahim olarak değerlendirdiğini söyledi.

 

Toplumun bu aşamaya gelmesinin bir çok sosyal sorunları da beraberinde taşıdığını aktaran Ahmet Okan, en can alıcı konunun bu sorunlar içinde insanların birbirine yabancılaşmış olmasından kaynaklandığını ifade etti.

 

Sentetik uyuşturucuların yayılmasıyla küçücük bir adada birbirini tanır olan insanların bir birinden uzaklaşmasını da beraberinde getirdiğini, ayni zamanda kültürel bir sorun olarak karşımıza çıktığını kaydeden Okan, ada insanının kendine özgü bir kültür taşımakta olduğunu ve bu kültürlerin bu tür dayanılmaz acı ve ıstıraplar veren olaylar karşısında korkaklaştığını kaydetti.

 

TARTIŞILMAYAN KONULAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR


Ahmet Okan, uyuşturucu maddelerin adada öteden beri var olan bir konu olduğunu ancak çok sağlıklı tartışılmadığını belirterek, bu konuyla ilgili uzmanların uyuşturucu nedir, hangi maddeler uyuşturucu kapsamına alınması gerektiği hakkında değerlendirmeler yapması gerektiğine vurgu yaptı. Bazı uzmanların gazetelere verdiği demeçlerden dünyada adadaki uyuşturucu trafiğinin ne kadar önemli rol oynadığını anladığını ifade eden Okan, bu durumun da uyuşturucu baronlarının adayı kendi trafikleri içinde bir istasyon olarak görmeleri anlamına geldiğini söyledi.

 

ESKİDEN DOKTORLAR TAVSİYE EDERDİ


KKTC sınırları dahilinde doğal veya kimyasal uyuşturucunun üretilmediğini kaydeden Ahmet Okan,  halk arasında 'Gannavuri' adı verilen ve doğada biten bir ot türünün kullanımının yaygın olduğunu ifade ederek, eski zamanlarda annelerimiz, nenelerimiz tarafından çocuklar uyusun diye veya doktor tavsiyesiyle tedavi amaçlı da kullanılan bir ot türü olduğunu kaydetti.

 

Eski dönemlerde serbest olan ve herkes tarafından bilinen hintkenevirinin bu kadar boyut kazanmasında itici güçler, karanlık güçler ve mafyanın olduğuna işaret eden gazeteci Ahmet Okan, bu durumun  bir kara ekonomi olduğunu ve bundan nemalananların olduğunu belirtti.

 

HİNTKENEVİRİNE ÖZGÜRLÜK GETİRİLMELİ


"Dolayısıyla kurumlarımız, siyasi önderlerimiz ve otoritelerimiz bu konuda kafa patlatmaları lazımdır. Ben acizane olarak ot türünün serbest kalması taraftarıyım. Bunun acil olarak masaya yatırılıp 'Gannavurinin' devlet kontrolü altında serbest bırakılması gerekmektedir" şeklinde konuşan Okan, yetkililerden hintkenevirine özgürlük getirilmesi talebinde bulundu.

 

HİNTKENEVİRİ ÖZGÜR OLURSA MAFYA DÜZENİ BOZULUR


Hintkenevirinin  özgür bırakılmasının aslında mafyaya karşı açılmış bir savaş olacağına değinen Gazeteci Ahmet Okan, bu durumun ekonomik yönüyle de bakıldığında Avrupa'da olduğu gibi ekonomiye katkı koymak anlamında öneminin büyük olacağını düşündüğünü söyledi.

 

Ahmet Okan, "Uyuşturucuyla mücadelenin bahsettiğim konular dışında tam tersi devam etmesi  durumunda,  her fırsata standartlarından bahsedilen Avrupa ülkelerinin politikalarının ve o ülkelerin hangi noktada olduğu dikkate alınmaması durumunda, bugün ortaokul seviyesine düşmüş sentetik uyuşturucu kullanıcılarını teşhir etmeye devam edeceğiz ve ailelere travmalar yaşatmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

GENÇLER MAFYA BABASI GİBİ MAHKEMEYE ÇIKARILIYOR


Henüz ergenlik ve gelişme çağındaki gençlerin polisler tarafından yakalandığını ve uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldığını kaydeden Okan, bu çocuklar Amsterdam'da yaşasa bu suç olmayacak ancak, KKTC'de yaşadığı için suç sayıldığına dikkat çekerek, ileri ülkelerden KKTC'ye gelen insanların durumu ne olacağını sordu.

 

OTORİTELER DÜNYAYADAKİ ÖRNEKLERE BİR BAKSINLAR


"Memleketi her konuda düzlüğe çıkarmak, her konuda çözüm üretmek isteyen otoriterler dünyadaki lider ülkelerdeki uygulamalara baksınlar. Uzmanlardan yardım talep etsinler ve bu konularla ilgili biraz kafa patlatsınlar bakalım" şekline konuşan Gazeteci Ahmet Okan, ülkemizde de bu konuların çağdaş bir şekilde çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

SİSTEM OLDUĞU GİBİ DEVAM EDERSE AİLELER ÜZÜLMEYE DEVAM EDECEK


Haberlerde ve istatistik verilerde sentetik uyuşturucu kullanımının orta okullara kadar düştüğünü gördüklerini dile getiren Okan, ne yazık ki bu durumun aileleri üzmeye devam edeceğini ve polisin özellikle bu anlamda tavrını ve mahkemelerin bu anlamda verdiği kararları abesle iştigal olarak nitelendirdiğini kaydetti. Ahmet Okan konuşmalarında sigaranın içine doğal ottan serpiştirip içen kesimden bahsettiğine de dikkat çekti.

 

GENÇLERİ TEŞHİR EDEN BİR SİSTEM İÇİNDEYİZ


Polis, Devlet ve bu sistemin içinde bulunan Yargının, medya aracılığı ile bilir veya bilmez bu konudaki çözümsüz ortam adeta bu gençleri teşir eden bir döngü içinde olduğunu ifade eden Ahmet Okan, zaten ülkedeki  medyanın etik sorunları olduğunu ve bu konuda sınıfta kalmış  bir ülke olduğumuzu kaydetti.

 

MEDYA UYUŞTURUCU KONULARINDA DİKKATLİ OLMALI


Çocukları mafya babası yakalamış gibi gazetelerde teşhir etmeyi gazetecilik sayıldığı yönünde öz eleştirilerde de bulunan gazeteci ve müzik yazarı Ahmet Okan, "Bunların haber değeri olanlar vardır. Madalyonun diğer yönüne baktığımızda daha büyük tehlikeler yaratacak bir habercilikle de karşı karşıyayız. Habercilerin ve medyanın da bu konuları daha dikkatli işlemesi gerekmektedir" diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık