Ana Sayfa Ekonomi Gazze'nin imar toplantısı

Gazze'nin imar toplantısı

Mısır'da Gazze'nin yeniden imarı için düzenlenecek konferans, pazar günü yapılacak.

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2014 Çarşamba 21:34
Gazze'nin imar toplantısı

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kahire'de gerçekleştirilecek konferansta, Gazze'nin imarı için uluslararası desteğin sağlanmasının yanı sıra İsrail ve Filistin arasında varılan ateşkes anlaşmasının esaslarının belirlenmesi ve güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Konferansa yaklaşık 30 dışişleri bakanı ve farklı devletlerden 50'den fazla heyet ile başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bölgesel ve uluslararası 20 örgütten temsilcinin katılacağı aktarıldı.

Açıklamada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri John Kerry, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un yanı sıra Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair'in konuşma yapmasının beklendiği kaydedildi.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, İsrail saldırılarında yıkılan Gazze'nin imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık