Ana Sayfa Yurt Gece Kulüplerini kim denetliyor

Gece Kulüplerini kim denetliyor

Gece kulüpleriyle ilgili denetlemeler sınıfta mı kalıdyor?

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2012 Pazar 11:45
Gece Kulüplerini kim denetliyor

Kuzey Kıbrıs’ta çok sayıda yasanın yetersizliği tartışılırken, bazı yasaların da olağanüstü sert tedbirler içerdiği, fakat uygulanması konusunda sıkıntı yaşandığı görülüyor. Özellikle de gece kulübü işletilmesi ve buralarda çalıştırılan konsomatrislerle ilgili yasa maddelerinin çoğu zaman uygulanmadığı veya yeterli denetimin yapılmadığı belirtiliyor.


Kuzey Kıbrıs’taki gece kulüpleriyle ilgili düzenlemeler, “Gece Kulüpleri Ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası” altında yapılıyor. Gece kulübü açma ve çalıştırma koşulları da yasa ile düzenleniyor. Yasada izinleri veren ve düzenleyen kurumun, Gece Kulüpleri Ve Benzeri Eğlence Yerleri Komisyonu olduğu belirtiliyor. Komisyon gerekli izinleri alan ve nitelikleri uygun olan kişilere gece kulübü açma izni veriyor. İzin alınabilmesi için birtakım koşulların karşılanması gerekiyor. 

Peki koşullar nedir?
Gece kulübü işletmecisi olarak çalışacak kişinin de belirli niteliklere sahip olması gerekiyor. Yasa bu nitelikleri ayrıntılı şekilde ortaya koyuyor.

 

Yasaya göre gece kulübü işletmecisinin, 25 yaşını doldurmuş olması ve affa uğramış olsa dahi beş yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmamış olması veya kasten adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, uyuşturucu madde imal etme, ithal etme, tasarrufunda bulundurma, kullanma veya alıp satma, ırza geçme veya ırza geçmeye teşebbüs veya benzeri suçlardan, dolandırıcılık, hileli iflas, rüşvet almak veya vermek veya hırsızlık suçlarından biriyle mahkum olmamış olması gerekiyor. Gece kulübü olarak açılacak binanın da bazı koşulları taşıması gerekiyor. Binanın yapısal açıdan uygun olması, çevreye olumsuz etki yaratmaması, temiz ve sağlık koşullarına uygun olması, binanın içini göstermemesi gerekiyor. Binanın, isminin ve reklamlarının ahlaki yönden rahatsız edici olmaması gerektiği de yasada belirtiliyor. Gece kulübü izinleri verilirken, komisyon Maliye Bakanlığı’na belli bir miktarda harç yatırılmasını şart koşuyor. İşyeri izni için gece kulüplerinden asgari ücretin dokuz katı ile üç katı arasında, işletme izni için ise aylık asgari ücret kadar harç alınıyor.

 

Konsomatris’in tarifi
Gece kulüplerinde çalışan kadınlar yasa tarafından konsomatris olarak adlandırılıyor. Yasada konsomatrislerle ilgili “Gece kulübünde müşteri ile birlikte yiyip içerek çalıştığı yere kazanç sağlayan kadını anlatır” deniyor. Konsomatrislerin adaya girişleri, çalışma koşulları, görev tanımları da söz konusu yasa ile belirleniyor. Yasayla konsomatrislerin adaya girişleri ve belirli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi şart koşuluyor.


Yine aynı yasada konsomatrislerin pasaport ve seyahat belgelerinin Polis Genel Müdürlüğü Muhaceret Birimine teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Gece kulüplerinde çalıştırılacak konsomatrislerle ilgili konular “konsomatrislerin çalıştırılmasına ilişkin usul ve esaslar” başlığı altında düzenleniyor. Yasaya göre konsomatris çalıştıracak gece kulüplerinin komisyondan izin alması gerekiyor, konsomatris sayısı, komisyon tarafından belirleniyor, ancak 12’den çok olamaz şartı da koşuluyor.


Konsomatrislerin, KKTC’ye giriş yapabilmesi için gece kulübü sahibi veya işletmecisinin Muhaceret Dairesi’ne başvurması gerekiyor, başvuru değerlendirilip onaylandıktan sonra ön izin belgesi düzenleniyor. Ön izin alarak ülkeye getirilen konsomatrislerin, devlet hastanesinde sağlık kontrollerinin yaptırılması, toplum sağlığını tehdit eden bulaşıcı bir hastalıktan muzdarip olmadıklarını gösteren sağlık raporu alınması gerekiyor. Tüm belgeler tamamlandığında çalışma izni için bakanlığa başvuruluyor. Bakanlık da her konsomatris adına ayrı ayrı çıkarılmış en çok altı aya kadar süreler için birer çalışma izni veriyor. Çalışma karnesi alan konsomatrislerin pasaportları ülkede kaldıkları süre içerisinde muhafaza edilmek üzere Polis Genel Müdürlüğü Muhaceret Birimi’ne teslim ediliyor. Sağlık raporu olumlu olmayan konsomatrisler ise sınır dışı ediliyorlar.

 

“Sağlık kontrolü zorunluluğu”
“Gece Kulüpleri Ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası”na göre konsomatrisler, düzenli sağlık kontrollerinden geçmek zorundalar.

 

Yasada konuyla ilgili şöyle deniyor:
“Konsomatrislerin düzenli olarak devlet hastanesinde sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekir. Kontrol sonucunda toplum sağlığını tehdit edici, bulaşıcı bir hastalık taşıyan konsomatrisler ile kontrolünü zamanında yaptırmayanların çalışma izinleri iptal edilir ve sınır dışı edilirler. İlgili gece kulübü sahibine ve/veya işletmecisine kontrolünü zamanında yaptırmama nedeniyle sınır dışı edilen konsomatris yerine başka konsomatris getirme izni verilmez. Sağlık kontrollerinde yukarıdaki hastalık dışında, çalışmasını zorlaştıran bir sağlık sorunu olduğu saptanan konsomatrisler sağlık raporunda öngörülecek süre içinde çalıştırılamazlar. Çalıştığı saptananlar sınır dışı edilirler ve ilgili gece kulübü sahibine ve/veya işletmecisine sınır dışı edilen konsomatris yerine başka konsomatris getirme izni verilmez.”

 

“Komisyondan izin almak şart”
Gece kulübü açmak isteyen kişinin öncelikle Gece Kulüpleri Ve Benzeri Eğlence Yerleri Komisyonu’na başvurarak, izin alması gerekiyor. Komisyon, öncelikle başvuru sahibinin başvurusunu, Sağlık Bakanlığı’na, kaymakamlığa, Polis Genel Müdürlüğü’ne, ilgili belediyeye ve Çevre Koruma Dairesi’ne ileterek görüşlerini alır. Daha sonra eğlence yeri sahibi veya işletmecisi olabilmek için öngörülen nitelikler ile yer ve bina için öngörülen nitelik ve koşulları taşıyıp taşımadığını değerlendirir, eğlence yeri olacak yeri ve binayı yerinde de incelemek suretiyle gerekli izni verir veya izin istemini reddeder. İzin, işyeri izni ve işletme izni olarak iki ayrı belge halinde düzenlenir, işyeri izninde hangi binanın eğlence yeri olarak işletileceği; işletme izninde ise işletmecinin hangi gece kulübü ve benzeri eğlence yeri veya pubın işletmecisi olacağı belirtilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık