Ana Sayfa Yurt Genel Tarım Sigortası üreticileri uyardı

Genel Tarım Sigortası üreticileri uyardı

Genel Tarım Sigortası Fonu Bitkisel Üretim Zorunlu Sigorta Tüzüğü gereğince üreticilerin, tahıl (arpa, buğday, yulaf) ve hasıllık ekilen arazilerini en geç 31 Aralık’a kadar; baklagil ve/veya nadasa bırakılan arazilerini ise 31 Ocak 2013 tarihine kadar Genel Tarım Sigortası Fonu’na beyan etmeleri gerekiyor.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 10:07
Genel Tarım Sigortası üreticileri uyardı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan yapılan ortak açıklamada ayrıca, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği Doğrudan Gelir Desteği’nden faydalanılacak narenciye, sebze, meyve ağacı, zeytin, harnup, bağ ve diğer ağaç olarak ekilen ve/veya dikilen arazilerin de 31 Aralık’a kadar Fon’a beyan edilmesi gerektiği; patates ekilecek alanların ise, bu formlar üzerine yazılmayıp patates beyanı alındığı zaman beyan edileceği kaydedildi.


Açıklamada, hasıllık olarak beyan edilen tahıl alanlarının, mart sonuna kadar biçilip veya yedirilip, pullukla nadasa açılması halinde Genel Tarım Sigortası Fonu tarafından nadas kabul edileceği; beyanlar yapılırken her üreticinin kendi adına başvuru formu doldurup beyan yapacağı; başka bir şahıs veya şahıslarla ortak başvuru formu doldurup beyan yapılmayacağı ifade edildi.

 

Her üreticiye 2 form

 

Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da, üreticilerin beyanda bulunurken hata yapma ihtimallerini asgariye indirmek amacıyla üreticilere iki adet başvuru formu gönderildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Devlet Emlak Malzeme, Orman Dairesi ve Vakıflar İdaresinden kiralanan araziler kira mukavelesinde adı geçen şahıslar tarafından beyan edilecek. Geçen yılki (2011-2012 yılına ait) beyanlarının bilgisayar kayıtlarına göre tapu kontrolü yapıldıktan sonraki temiz son durumlarını gösteren ürün köyüne göre kimlik ve parsel bazında hazırlanmış başvuru formalarında üreticilerimiz sadece söz konusu parsellerin bu yılki (2012-2013 üretim yılı ) ürün durumlarını yazacaklar. Ancak başvuru formlarının üzerinde olup da bu yıl ekmedikleri, nadasa bırakmadıkları veya başka üretici kullanımına geçen arazilerin üzerilerini çizerek iptal edecekler. Üreticilerimiz kimlik ve parsel bazında hazırlanan başvuru formlarında bulamadıkları parselleri boş olarak gönderilen başvuru formlarına dolduracaklar. Narenciye, sebze, meyve ağacı, zeytin, harnup, bağ ve diğer ağaç beyanları meyve-sebze başvuru formlarına doldurulacak. 7/79 sayılı Kamu Görevlileri Yasası kapsamında olan devlet çalışanları ve/veya çalışmış oldukları kurum veya kuruluşların yasa veya tüzüklerinde ikinci iş yapma yasağı olan üreticiler başvuru yapamazlar. Yapmaları halinde başvuruları iptal edilecek.”

 

Tasdikli fotokopi

 

Tahıl ve baklagil üreticilerinin, sigorta kapsamına giren doğal afet olması durumunda, gübre tazminatından faydalanabilmeleri için özel ve/veya tüzel kurum ve kuruluşlardan aldıkları fatura ve/veya makbuzlarının aslı veya gübre aldıkları kuruluş tarafından tasdiklenmiş fotokopileri imzalanıp taban gübresi için 31 Aralık; 15 Şubat 2013’e kadar alınan üst gübreler için ise 28 Şubat 2013 tarihine kadar Fon’a ibraz edilmesi gerektiği de kaydedildi.


Açıklamada, 2012-2013 üretim yılı için Doğrudan Gelir Desteği’nden faydalanmak isteyen üreticilerin üretici birliklerinden alacakları üretici belgesini Fon’a ibraz etmeleri; başvuru formlarında istenen bilgilerin eksiksiz ve okunabilir yazılması gerektiği belirtilerek eksik bilgi verilen parseller ve alanların iptal edilerek işleme konmayacağı ifade edildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık