Ana Sayfa Yurt Gereğini yapamıyorsanız çekip gidiniz

Gereğini yapamıyorsanız çekip gidiniz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) görevini yapmamakta ısrar ettiğini savunarak, Kurum çalışmayacaksa, komisyondaki görevlilerin istifa etmesini istedi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 11:45
Gereğini yapamıyorsanız çekip gidiniz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) görevini yapmamakta ısrar ettiğini savunarak, Kurum çalışmayacaksa, komisyondaki görevlilerin istifa etmesini istedi.

 

KTÖS bu istemini, bugün KHK önünde düzenlediği basın toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı konuşmada,  KHK önüne 15 Ocak 2011 tarihinde gelerek Kurum’da Sınav Müdürlüğü’ne atanan Emir Emirkanı’nın bu göreve uygun olmadığını, derhal görevden alınmasını istediklerini hatırlatarak, bugün itibarıyla KTÖS’ün öngörüsünün doğrulandığını söyledi.

 

29 öğretmen, 10 müdür muavini ve 18 müdür eksiğinin bugün itibarıyla ortada olduğuna işaret eden Elcil, Hükümet’in sadece 10 öğretmen alımı için yetki verdiğini, bunların da sınavlarının sürüncemede bırakılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

Öğrencilerin öğretmen beklediğini, yaşanan süreçte tüm bunların Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı’na kurban edildiğini iddia eden Elcil, KHK’nin görevini icra edemediğini belirtti.

 

BASIN AÇIKLAMASI


Sendikanın “Gereğini Yapamıyorsanız Çekip Gidiniz” başlığıyla hazırladığı basın açıklaması ise, KTÖS Başkanı Güven Varoğlu tarafından okundu.

 

“Çocukları öğretmensiz bırakan anlayışa karşı her türlü eylemi yapmaktan çekinmeyeceğimizi ortaya koyarken, eğer Kamu Hizmeti Komisyonu çalışmayacaksa burada görevli olanların istifa edip kapıya kilit vurulmasını tavsiye ederiz” denilen basın açıklamasında,  hükümete “Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP)  kuklası” suçlaması yapıldı.

 

UBP Hükümet’inin koltuk hırsı ve partizanlık uğruna, tüm kurumların iflasına neden olunduğu ileri sürülen açıklamada, okulların en temel ihtiyacı olan öğretmen kadrolarının, okulların açılmasının üzerinden iki buçuk ay geçmesine karşın tamamlanmadığı gibi, 28 okulda müdür ve müdür muavini eksikliği bulunduğu kaydedildi.

 

“Seçimlerde en iyi parti bayrağı sallayanı, kurumların başına atayan anlayış  Kamu Hizmeti Komisyonu’nu da işlevsiz duruma getirmiştir”  iddiasına yer verilen açıklamada, yaşanan imza sahtekarlığıyla ilgili olarak Sınav Müdürü Emir Emirkanı’nın açığa alındığı anımsatıldı.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından KHK üyeliğine atanan ve sahte imza olayında zanlı durumda olan Mustafa Tokay’ın ise hala KHK üyeliğinin devam ettiğine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Kamu Hizmeti Komisyonu gibi, devletin bütün kadrolarını atayan bir anayasal kurum içinde sahtekarlık yapan ve Sayın İrsen Küçük’ün elini öperek suçunu kabul eden Emir Emirkanı, aynı zamanda olayın doğruluğunu açıkça ortaya koymuştur. Olaya karıştığı için tutuklanan Kurul üyesi Mustafa Tokay’ın Sayın Eroğlu tarafından  ısrarla kurulda tutulması ise UBP içinde yaşanan koltuk kavgasının çatışma yeri olarak seçildiğinin göstergesidir.”

 

Hükümet’in KHK’ye yeni bir Sınav Müdürü ataması veya Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yeni bir Kurul üyesi atamasının gecikebileceği ifade edilen açıklamada, “Bu gecikme okullarımıza öğretmen atamasının önünü tıkayacak bir  neden değildir. Kamu Hizmeti Komisyonu’nun verilen 10 öğretmen kadrosunun atanmasını geciktirmesi kabul edilemez” denildi.

 

Ya mülakatların yapılması, ya da  istifa edilmesi talebi yinelenen açıklamanın sonunda,  KHK binasının yıllar önce Efe’nin Kahvehanesi olduğu hatırlatıldı ve gereğinin yapılmaması halinde binanın eski haline döndürülmesinin daha iyi olacağı  savunuldu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık