Ana Sayfa Gündem Gesi Bağları ile uğurlandı

Gesi Bağları ile uğurlandı

Hayatını dün akşam kaybeden öğretmen, sendikacı, Kurucu Meclis üyesi, gazeteci, yazar Arif Hasan Tahsin (76), bugün kurucusu olduğu KTÖS önünde düzenlenen törenin ardından alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 14:10
Gesi Bağları ile uğurlandı

YAŞAMINI DÜN AKŞAM KAYBEDEN KIBRIS’TA SİYASİ VE SENDİKAL YAŞAMIN ÖNEMLİ İSİMLERİNDE ARİF HASAN TAHSİN, VASİYETİ UYARINCA DİNİ TÖREN YAPILMADAN TOPRAĞA VERİLDİ


KTÖS ÖNÜNDE DÜZENLENEN, GÜNEY KIBRIS’TAN DA YÜZLERCE KİŞİNİN KATILDIĞI TÖRENİN ARDINDAN OMUZLARDA GİRNE KAPISI’NA GÖTÜRÜLEN TABUT, SİVİL ARAÇLA MEZARLIĞA TAŞINDI


CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE RUM YÖNETİMİ BAŞKANI HRİSTOFYAS DA CENAZEYE ÇELENK GÖNDERDİ


ARİF HOCA İÇİN YAPILAN KONUŞMALARDA KIBRISLILIĞI, KIBRIS’TA BARIŞ MÜCADELESİNE KATKILARI VE YOLUNDAN YÜRÜNECEĞİ VURGULANDI


TÖRENDE ARİF HOCA’NIN EN SEVDİĞİ TÜRKÜ “GESİ BAĞLARI” DA ÇALINDI


Hayatını dün akşam kaybeden öğretmen, sendikacı, Kurucu Meclis üyesi, gazeteci, yazar Arif Hasan Tahsin (76), bugün kurucusu olduğu Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) önünde düzenlenen törenin ardından alkışlarla son yolculuğuna uğurlandı.

 

Kıbrıs’ta siyasi ve sendikal yaşamın önemli isimlerinden olan ve “Arif Hoca” olarak tanınan Arif Hasan Tahsin’in tabutu, KTÖS’teki saygı nöbeti ve konuşmaların ardından omuzlarda Kuğulu Park civarına kadar götürüldü ve buradan toprağa verilmek üzere araçla Lefkoşa Mezarlığı’na taşındı.

 

TABUTU KTÖS BAYRAĞINA SARILDI... SİVİL ARAÇLA TAŞINDI...


Tahsin’in vasiyetine uygun olarak dini tören yapılmadan, KTÖS bayrağına sarılı tabutta taşınan cenazesi, sivil bir araçla mezarlığa götürülerek toprağa verildi.

 

Duygusal anların yaşandığı törende birçok kişi gözyaşlarına boğulurken, adanın simgelerinden yasemin ve feslikan çiçekleri taşıyanlar da vardı.

 

KTÖS önünde düzenlenen törene, aralarında 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, diğer bazı siyasiler, bazı eski politikacılar, KTÖS yöneticileri, öğretmenler, diğer sendika ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gazeteciler, ailesi ve sevenlerinin bulunduğu Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan çok sayıda kişi katıldı.

 

Arif Hasan Tahsin’in Lefkoşa Mezarlığı’nda defnedilmesi sırasındaki törende ise Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan da yer aldı.

 

Tabutla birlikte gömülen Tahsin için KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil kısa bir konuşma yaptı ve Arif Hoca

 


“EN SEVDİĞİ TÜRKÜ... GESİ BAĞLARI”


KTÖS’teki törende KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, mücadele arkadaşlarından Turgut Afşaroğlu konuşma yaptı. Ardından, Arif Hasan Tahsin’in en sevdiği türkü olduğu belirtilen Barış Manço’nun “Gesi Bağları” çalındı.

 

 

EROĞLU VE HRİSTOFYAS’TAN ÇELENK


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Başbakan İrsen Küçük, Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan sivil toplum örgütleri de Tahsin’in cenaze törenine çelenk gönderdi.

 

Kuzey ve Güney Kıbrıs basınından çok sayıda gazeteci de töreni izledi.

 

 

VAROĞLU: “GERÇEK BİR KIBRISLIYI KAYBETTİK”


KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Arif Hasan Tahsin için yaptığı konuşmaya, “Bugün tüm Kıbrıs için çok önemli bir gün” diyerek başladı ve sadece Kıbrıslı Türklerin değil, tüm Kıbrıslıların gerçek bir Kıbrıslıyı kaybettiğini söyledi, başsağlığı diledi.

 

Varoğlu, KTÖS’ün başkomutanını, ailesinin reisini kaybettiğini ifade ederek, Tahsin’in Kıbrıs’ta barış içinde yaşam için mücadele eden gerçek bir kahraman olduğunu vurguladı.

 

O’nun bıraktığı bayrağı taşıyacaklarını, kavgada kararlı olduklarını kaydeden Güven Varoğlu, Arif Hoca’nın taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği bir değer olduğunu belirtti.

 

Varoğlu, “O’nun mücadelesi mücadelemiz, O’nun kavgası kavgamız olacaktır; ruhu şad olsun” dedi.

 


ELCİL: “ELİNE SİLAH ALIP KAN DÖKMEYEN BİR MÜCAHİT KOMUTANI”


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, bağımsızlık, özgürlük, kendi ayakları üzerinde durma idealleri için mücadele veren birinin ardından konuşmanın zor olduğunu vurgulayarak, Dillirga’da (Erenköy) doğan Arif Hoca’nın koloni idaresine karşı özgürlük bayrağı açtığını, Rum şovenizmine karşı direnişinde TMT içinde aktif yer aldığını, eline silah alıp kan dökmeyen bir Mücahit komutanı olduğunu anlattı.

 

Elcil, St. Hilarion dağlarında şovenizme karşı mücadele veren Arif Hoca’nın, KTÖS’ün kurucusu olarak Kıbrıs Türk toplumunun varlığını ve özgürlüğünü savunduğunu, düşüncelerinden dolayı hapiste yatırıldığını, tehditler aldığını, Kıbrıslı Türklerin siyaset sahnesinde sesini duyurmak için uğraş verdiğini kaydetti.

 

Arif Hoca’nın aynı zamanda  kalemini satmayan, düşüncelerinden taviz vermeyen, yiğit bir gazeteci de olduğunu belirten Şener Elcil, Kıbrıs Türkü’nün, çalışan kesimlerin sesi olan Kurucu Meclis üyeliği yaptığını da anımsattı.

 

KTÖS Genel Sekreteri Elcil, “O’nun hakkını ödeyemeyiz. Hiçbir zaman kenara çekilmeyi, ‘ben vazgeçtim’ demeyi bilmeyen bir şahsiyetti. Yazılarıyla, kitaplarıyla, bizleri yetiştiren Kıbrıs Türk toplumunun kendi ayakları üzerinde durmasını ve kendi kendini yönetmesini her zaman, her fırsatta söyleyen ve ona karşı söz söyleyenlere de diklenen bir şahsiyetti” diye konuştu.

 

Arif Hasan Tahsin’in fiziki olarak aralarından ayrıldığını ama kendilerine açtığı yolda yürümeye devam edeceklerini vurgulayan Elcil, önder bir kişi ve gerçek bir Kıbrıslı olan Tahsin’in önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.AFŞAROĞLU: “TÜKENMEYELİM DİYE...”


Arif Hasan Tahsin’in yakın mücadele arkadaşlarından Turgut Afşaroğlu da konuşmasında, bir kavga arkadaşlarını daha kaybetmekten dolayı çok üzgün olduklarını vurguladı ve “Tek tek tükeniyoruz oysa Arif Hoca bütün hayatını tükenmeyelim diye bir kavgaya adadı ve bu dünyadan gerçek bir Kıbrıslı geçti, bu Kıbrıs’tan bir Arif hoca geçti” dedi.

 

Afşaroğlu, Arif Hoca’nın bütün Kıbrıslılar içinde tek gerçek Kıbrıslı olduğunu belirterek, ölürken bile ders vermeye çalıştığını; “üzerine Türk veya Yunan bayrağı değil, sendikasının bayrağının örtülmesini istediğini” söyledi.

 

Afşaroğlu, “’Ben imam istemem’ dedi ama papaz da istemedi. ‘Beni yakın, küllerimi de Akdeniz’e savurun’ dedi. Hocanın vasiyeti buydu, çünkü o gerçek bir Kıbrıslıydı; Türk-Rum, Müslüman-Hristiyan değil... Gerçek Kıbrıslının ölürken bile nasıl olabileceğini gösterdi” dedi.

 


 

“NE MUTLU KIBRISLIYIM DİYENE...”


Arif hocanın vasiyetinin yerine getirilemediğini, yakılıp küllerinin Akdeniz’e savrulamadığını kaydeden Turgut Afşaroğlu, ancak “ne mutlu Türk’üm diyene” veya  “ne mutlu Yunanlıyım diyene” değil; “ne mutlu Kıbrıslıyım diyene” sözünü sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

 

Afşaroğlu, Arif hocanın, Kıbrıs’ın yetiştirdiği en büyük düşünür olduğunu, 3-5 gün sonrasını değil 3, 5, 10, hatta 50 yıl ileriyi görerek yazıp konuştuğunu; 30 yıl önce bir yönetim kurulu toplantısında “gün gelecek Sarayönü’ne bir camekan kurulacak, içine son Kıbrıslı konulacak, gelip geçenler bu son Kıbrıslıdır diyecek” dediğini; o gün söylediklerinin doğruluğunun şimdi anlaşıldığını kaydetti.

 

Arif Hoca’nın ruhunu şad etmek isteniyorsa, tükenmemek için bir araya gelinmesi gerektiğini vurgulayan Turgut Afşaroğlu, “Aynı yolu yürüyenler farklı yerlere varamazlar” adını kitabına da koyarak mesaj verdiğini; Kıbrıslılara birleşme mesajı verdiğini ama onun da yerine getirilemediğini söyledi.

 

 

“BİR ARİF HOCA ÖLÜRKEN BİN ARİF YAŞATMALIYIZ”


Afşaroğlu, Arif Hoca’nın söylediklerinin bundan sonra yerine getirilmesi için çalışmak, uluslararası hukuk içine girilerek tükenmekten kurtulma mücadelesinin bundan sonra da sürmesi gerektiğini kaydederek, “Bir Arif ölürken bin Arif yaşatmalı, her birimiz birer Arif hoca olmalıyız” dedi.

 

Afşaroğlu, Arif Hoca’nın hem kalp, hem kanser hastalıklarını yaşadığını; kanserin acılarını yaşamamak için kalbine yenik düştüğünü kaydederek, O’nun savaşını artık kendilerinin vermesi gerektiğini söyledi.

 

“Arif Hoca’nın ölümünün bile işe yaraması için bir araya gelip tek bir yumruk gibi bu kavgayı sürdürmeliyiz” diyen Turgut Afşaroğlu, KTÖS’ün bunu yapacağına ikna olduklarını ve destek vereceklerini belirtti.

 YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık