Ana Sayfa Mizah Gezici basınının yeni umudu ODTÜ

Gezici basınının yeni umudu ODTÜ

ODTÜ yol çalışmasını bahane ederek olayı Hükümet karşıtı gösterilere dönüştürmek isteyen ODTÜ'lülere yabancı basından destek geldi.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2013 Perşembe 14:48
Gezici basınının yeni umudu ODTÜ

Mansettv.com

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "2. Gezi Provası" olarak yorumladığı ODTÜ eylemleri, AK Parti hükümetinin sarsılması için Gezici dünya basınının yeni umudu oldu. Yabancı basın, ODTÜ olayları yaşanırken Avrupa Birliği (AB)'nin Türkiye'ye yeni fasıl açmasını eleştirdi.

ODTÜ eylemleri yeni başladığında Hükümeti karalamak için harekete geçen yabancı Gezi basınının büyük bölümü, AB'nin yeni fasıl açması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Önünde cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, o camiyi gider başka yerde inşa ederiz" şeklindeki kararlılığı nedeniyle ODTÜ haberlerinden uzak durdu.

ODTÜ için halen umutlu olan medya kuruluşlarının başlıkları da dikkat çekici.

Avusturya'nın en önemli gazetelerinden Der Standard, “Gidin ormanda yaşayın” başlığı ile verdiği ODTÜ haberinde olayı "Gezi 2" olarak tanımladı. "Türkiye Başbakanı protestoları görmezden geliyor ve Ankara’da ağaçları kestiriyor." diyen Der Standard, haberini şu şekilde sürdürdü:

"İş makineleri ve işçiler, sanki başkent Ankara’ya acil bir kurtuluş yolu açarmışçasına çalışıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kimsenin onları engelleyecek gücünün olmadığını, kimsenin çelik iradelerini aşamayacağını söylüyor. Avrupa Birliği (AB)’nin Ankara Büyükelçisi Jean Maurice Ripert’in hafta başında söylediği gibi, Türk hükümeti Gezi parkı eylemlerinden dersini almamış görünüyor. ODTÜ arazisinden geçecek yola karşı çıkanlar, inşaatı engellemek istiyor. Ancak polis yine göstericilere karşı biber gazı kullanıyor. Oysa bir önceki olayların ardından AB, yeni faslın açılmasını ertelemişti. Tam da şu günlerde yeni fasıl açılması kararı verildi. Bu kararda, göstericilerin de rol aldığı vurgulandı."

Der Standart "Daha fazla demokrasiden korku" başlıklı bir başka haberinde ise Türk hükümetine "arsız" ithamında bulundu. Gazetenin haberi şöyle:
"Hiçbir şey öğrenmemiş ya da en azından arsızlığın işe yaradığını öğrenmiş. AB üye adayı Türkiye, vatandaşlarına demokrasiye daha fazla katılım imkanı sağlaması önerilerine kulak asmıyor ve karşılığında yeni bir fasıl açılıyor. Ankara asla yanlış yapmadığı için, Türkiye tarafından bu, 'AB hatasını düzeltme fırsatı yakaladı' şeklinde yorumlanıyor.
Başbakan Erdoğan ve bakanlarının otoriter tarzı Türkiye’de birçok çevreyi şaşırtıyor. Bu noktaya gelinmiş olmasını bazıları 2010 referandumdaki, bazıları 2011 seçimindeki Erdoğan’ın başarısına bağlıyor.
Yorgunluk belirtisi mi, otizm mi yoksa planlı mı? Uzlaşmaz tavrı ve kendinden farklı düşünenleri kabul etmemesiyle seçmenlerini hizada tutmaya çalışan Başbakan Erdoğan, AKP’nin zayıflaması halinde laiklerin-liberallerin başa geleceği korkusunu yaymaya çalışıyor. Erdoğan hükümetinin Türkiye’ye getirdiği demokrasi, Başbakan'ı korkutmaya başlamış."

"Ankara’da bir kampüs direnişi yeniden ateşledi" diyerek ODTÜ olaylarını Gezi'den sonra Hükümet karşıtı ikinci direniş olarak tanımlayan Fransız gazete Liberation, Türkiye'de direnişin yeniden başladığını, direnişin merkezinin bu kez Ankara olduğunu, 3 bin ağaç kesilerek kampüsün ortasından otoyol geçirilmesi projesine karşı çıkan ODTÜ'lülerin harekete geçtiğini yazdı.
Liberation ODTÜ haberinde şu ifadeleri kullandı:
"Ankara’daki araç trafiğini hafifletmesi amaçlanan söz konusu proje, aylardır tartışmalara neden oluyordu.Son iki akşamda yaşanan sert çatışmalar, polis tarafından kullanılan biber gazı ve tazyikli su, geçtiğimiz haziran ayında Taksim Gezi Parkı’nda yaşananları hatırlattı.
Ankara’da yaşananlar İstanbul’da olanlara dönüşürse, bu hiç kuşkusuz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘otoriterliğine’ bir karşı çıkış olacaktır. Avrupa Komisyonu, geçtiğimiz aylarda gösterilere uygulanan müdahaleyi sert biçimde eleştirirken, seçimlerle dolu bir yıl öncesinde Erdoğan kendi çoğunluğunu harekete geçirmek için uzlaşmazlık tavrını takınıyor."

Kuveyt gazetesi Al Anba ise Başbakan Erdoğan'ın, Avrupa kamuoyunu çok etkilemeyecek ancak Arap coğrafyasında yankı uyandırabilecek "camiyi yıkarız" ifadesini ön plana çıkararak olayın ciddiyetine vurgu yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın "Bir yol açmak için gerekirse bir camiyi yıkarız" sözünü başlık yapan Al Anba'nın haberi ise şöyle:

"Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de yapılan yol ve köprü inşaatıyla ilgili protestolar üzerine açıklamasında İstanbul’da yapılacak olan köprüyü yapmak için ağaçları kestiğimiz gibi gerekirse bir camiyi de yıkarız, ağaçları söküp başka yere dikeriz, camiyi yıkıp başka yere inşa ederiz ama o köprüyü veya yolu yaparız dedi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile ilgili protestolar için de açıklama yapan Erdoğan, 'Belediyenin almış olduğu karar doğrultusunda bir yol yapılacaksa bu yol yapılır, yol medeniyettir ve biz yaptığımız her şeyi insanlara hizmet için yapıyoruz' dedi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsünden geçecek olan yol sebebiyle yapılacak inşaat çalışması Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde protesto edildi. Ankara Belediyesi tarafından yapılacak olan çalışma başta Ankara olmak üzere bazı şehirlerde protesto edildi. Polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su kullandı."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık