Ana Sayfa Yurt GİAD'dan borcunuzu ödemeyin çağrısı

GİAD'dan borcunuzu ödemeyin çağrısı

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Borç İlişkilerin Dolayı Hapislik Cezalarının Affedilmesi Yasa Tasarısı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 16:27
GİAD'dan borcunuzu ödemeyin çağrısı

Açıklamanın tam metni şöyle

 

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) olarak “Borç ilişkilerinden dolayı hapislik cezaları” ve “Mazbata mağdurları” olarak gündemde bulunan meselenin “çözümünü” sağlayacağı iddia edilen yasa tasarısını, sorunun kaynağını çözmekten uzak popülist bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Ülkemiz siyasetinin ve sisteminin bir hastalığı olduğunu düşündüğümüz sorunları bütünlüklü ele almama ve pire için yorgan yakma alışkanlıklarının bir yansıması olarak gördüğümüz mevcut yasa tasarısının yasalaşması halinde, sıkıntılı günler geçiren ekonomimizi kaos ortamına sürükleyeceğini düşünüyoruz.

 

Barolar Birliği’nin, birçok avukatın ve bazı hukukçu akademisyenin ortaya koyduğu gibi, aslında mevcut yasalarımıza göre kişinin borcu için değil, mahkeme emrine riayet etmediği için hapislik cezasına çarptırıldığı gerçeği gözden kaçırılmamalıdır. Alacak-verecek davalarında mahkeme “hapislik” aşamasına gelene kadar ispatlanmış borcu tahsil etmek maksadıyla çeşitli yöntemler denemekte ve borçluya defalarca fırsat ve imkan vermektedir. Özellikle, İcra Kurumu’nun (çeşitli nedenlerden dolayı) çalışmıyor olması, davaların istenmeyen aşamalara ulaşmasının en önemli sebeplerindendir.

 

Bazı borçların “astronomik ve/veya fahiş meblağlara ulaşması ve/veya kesinlikle ödenemeyecek boyutlara gelmesi” meselesinin yasal düzenlemelerle kontrol altına alınması gerektiği birçok kesim tarafından kabul edilmektedir. Ancak mevcut yasa tasarısının bu sorunu çözmekten uzak olduğu ve hatta bu konuda hiçbir değişiklik öngörmediği açıktır. Bu yasa tasarısının yasalaşması durumunda mahkemenin caydırıcılık anlamında kullanabileceği tek ve son koz olan “hapislik cezası”nın da ortadan kalkmasıyla, alacak-verecek sorunlarının hukuk yoluyla çözülmesi imkansız hale gelecektir.

 

Sorunun kaynağı ortadayken, Meclis’in “Anayasa ve Adalet” tanımaz bir yaklaşımla çirkefi kurutmak yerine sinekleri öldürmeye çalışmasını ve bunu “büyük bir mağduriyete” çözüm olarak göstermesini hayretler içerisinde izlemekteyiz. Çek ve borç tahsilat mafyasına yeni fırsatlar sağlayacak olan bu yasa tasarısıyla, devlet eliyle ticari davalardaki yargı çökertilmiş olacaktır.

 

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) olarak Meclis Başkanı ve Başbakan başta olmak üzere tüm Bakan ve Milletvekillerine sesleniyoruz: Popülist yaklaşımlarla oluşturulan “Borç İlişkilerin Dolayı Hapislik Cezalarının Affedilmesi Yasa Tasarısı”, mevcut alacak-verecek sorununu daha da kronikleştirecek ve içinden çıkılmaz hale getirecektir. Bu yasa tasarısından derhal vazgeçmenizi, bu konuda yargı reformu nitelikli bir çalışma başlatmanızı bekliyoruz.

 

GİAD olarak bu yasa tasarısının mevcut haliyle yasalaşması halinde üyelerimize ve tüm iş insanlarına borçlarını ödememeleri yönünde çağrı yapacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık