Ana Sayfa Yurt Gıda güvenliği tartışıldı

Gıda güvenliği tartışıldı

Ara bölgede ‘2015 Sonrası: İstediğimiz Dünya” isimli üst düzey bir sempozyum düzenlendi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 09:07
Gıda güvenliği tartışıldı

Management Centre’in kurucu üyesi olduğu Kıbrıs Geneli Sivil Toplum Örgütleri Kalkınma Platformu  (CYINDEP), ara bölgede ‘2015 Sonrası: İstediğimiz Dünya– Küresel Sivil Toplum Sempozyumu” isimli sempozyum gerçekleştirdi. Açılış konuşmalarını, Platformu temsilen Management Centre Direktörü Dr. Bülent Kanol ile CYINDEP Yönetim Kurulu üyesi Nadia Karayanni yaptı.


Kanol, konuşmasında küresel bir sorun olan gıda güvenliğinin tartışıldığı sempozyumun, Kıbrıs’ta sivil toplum örgütleri olarak küresel konularda beraber çalışmayı başarabildiklerini göstermesi açısından da önemli olduğunu belirtti. CYINDEP’ten yapılan açıklamaya göre dünyanın pek çok ülkesinden sivil toplum örgütü, akademisyen, devlet ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek gıda güvenliği ve beslenme konularının tartışılmasını ve fikir ile tecrübelerin paylaşılabilmesine olanak sağlamayı amaçlayan küresel sempozyuma şu ana kadar 30’un üzerinde ülkeden kayıt yaptırıldı.


Sempozyumun odaklandığı ‘Gıda Güvenliği’ konusu ile ilgili olarak beslenme, sürdürülebilir tarım, esneklik, su, yönetim ve özel sektörün rolü ana konularının her biri ayrı bir çalışma grubunda analiz edildi.


BM Milenyum Kalkınma Hedefleri (MDG’s) ve sonrasına (post-2015) ilişkin çalışma alanını zemin kabul eden etkinlikte, ayrıca Avrupa Birliği Kalkınmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Andris Piebalgs, İrlanda Kalkınma ve Ticaret Bakanı Joe Costello, Kenya Üreticiler Birliği Başkanı Betty Maina, İngiltere Uluslararası Kalkınma Departmanı Sözcüsü Baroness Northover ve UNDP Yoksulluğun Azaltılması Uygulaması, Bratislava bölgesi sorumlusu Ben Slay’ın katılımlarıyla bir panel gerçekleştirilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık