Ana Sayfa Sağlık Gıdalar denetlensin

Gıdalar denetlensin

Geçitkale’de yaşayan ve kanser tedavisi gören 54 yaşındaki Fatma Bezirganoğlu, “Son iki yılda 10 köylümüzü kanserden kaybettik” dedi.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2013 Çarşamba 07:53
Gıdalar denetlensin

Sedef BOŞNAK

 

Pençesine düştüğü meme kanseriyle iki yıldır mücadele eden 54 yaşındaki Fatma Bezirganoğlu, yaşam sürdüğü Geçitkale köyünde ve ülkede kanser hastalığının giderek arttığına vurgu yaparak, son iki yılda 10’a yakın köylüsünü bu hastalığa kurban verdiklerini söyledi. Meme kanserinden ölmek istemediğini dile getiren Fatma Bezirganoğlu, yetkililerin vakit kaybetmeden bu hastalığın sebeplerinin azaltılmasıyla ilgili ciddi tedbirler almasını istedi. Kanserin, sadece hastalığa yakalananları değil, ailelerini ve yakın çevresini de büyük bir yıkıma sürüklediğini anlatan Fatma Bezirganoğlu, “Kanser hastalığı, ölüm nedenlerinin birinci sırasında! Yakınlarımızı, sevdiklerimizi bu korkunç hastalığa kurban ediyoruz, ya da kansere yakalandığını öğreniyoruz. Kanserden ölüyoruz! Bu hastalık neden bu kadar arttı? Neden kimsenin umurunda değil? Bir çare bulsunlar, çözüm üretsinler.

 

İçtiğimiz su, yediğimiz yiyecekler denetlensin!” dedi. Üç evlat, üç de torun sahibi olan Fatma Bezirganoğlu, zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, tedavisini Güney Kıbrıs’ta sürdürdüğünü anlattı. Yetkililerin Kanser Hastaları ve Yardım Derneği’ne gerekli katkıyı yapmasını da isteyen Fatma Bezirganoğlu, konuşmasına şöyle devem etti: “Allah’a şükür, derneğimiz yanımızda. Yetkililer derneğe katkı yapsın, derneğimiz bizi bırakmaz. Ben iki kez Türkiye’de ameliyat oldum, daha sonra tedavime Güney Kıbrıs’ta devam ettim. Maddi açıdan sıkıntımız var. Evlatlarımın sayesinde Türkiye’ye gittim. Özelde tedavi olmaya gücüm yok. Dernek elimden tuttu. Arada sırada hellim yapıp satıyorum, evin ihtiyacını karşılamak için. Ne eşimin ne de benim bir maaşım var. Eşim yıllarca mücahitlik yaptı, iki ayı eksik diye maaş alamadı. Eli ayağı zor tutar, belinden rahatsız. Bezirgânlık yaptı yıllarca, çocukları öyle büyüttük. Şimdi o da kalmadı. Araba garajı bekliyor, iş yok. Karpaz ve Mesarya’daki tüm köyleri dolaşır satış yapardı. Şimdi, benzin parasını dahi çıkaramıyor. Mücahitler Derneği yetkililerine çok öfkeli, 10 yıl mücahitlik yaptı bir kuruş almadı. Kısacası, şunu söylemek istiyorum, ne olur kanser hastalarını boynu bükük bırakmasınlar!”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık