Ana Sayfa Yurt Gidecek yerimiz yok

Gidecek yerimiz yok

Kızılay Göçmen Evleri sakinlerinin bazılarına evlerini boşaltmaları gerektiği yönünde yazı geldi.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 12:11
Gidecek yerimiz yok

Başkent Lefkoşa’da Vakıflar İdaresi’ne ait Kızılay Göçmen Evleri’nde yaşayan bazı kişilere evlerini boşaltmaları gerektiğine ilişkin belge gönderilmesi, bölge sakinlerini tedirgin etti. Evlerini terk etmeyeceklerini, gidecek yerleri olmadığını söyleyen göçmen evleri sakinleri, sürekli huzursuzluk içinde yaşamaktan bıktıklarını kaydetti.


Vakıflar İdaresi’nin “evleri boşaltarak araziyi birilerine peşkeş çekmek istediğini” iddia eden bölge sakinleri,  evlerini boşaltmayacaklarını kaydetti. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade ise amaçlarının vakıflara ait binalarda yaşayanları kayıt altına almak olduğunu, bu nedenle ada genelinde kira sözleşmesi uygulamasını başlattıklarını belirtti. Kaymakamzade, kira sözleşmesi imzalayanlardan çok düşük miktarda kira alındığını açıkladı.

 

Kaymakamzade: Amacımız kayıt altına almak

KIBRIS’a konuyla ilgili bilgi veren Kaymakamzade, ada genelinde vakıflara ait evlerde yaşayan kişilerle sözleşme yaparak, kayıt altına almak istediklerini söyledi. Kızılay Göçmen Evleri’nde yaşayanları evlerinden çıkarmak gibi bir düşünceleri olmadığını belirten Kaymakamzade, kira sözleşmesi yaparak bu kişileri ve evleri kayıt altına alma amacıyla hareket ettiklerini vurguladı. Mustafa Kemal Kaymakamzade, sözleşme imzalamayan kişilerle ilgili yargı sürecinin işlediğini, mahkemeye sevk edildiklerini ifade etti.


Sonucun mahkeme kararı ile belirleneceğini söyleyen Kaymakamzade, kira sözleşmesinde amacın kira almak olmadığını, çok cüzi bir miktar talep edildiğini kaydetti. Kaymakamzade, “Kişi eğer 1963 göçmeniyse, sosyal yardım alıyorsa yılda 15 TL, 1963 göçmeni değilse, sosyal yardım almıyorsa ayda 25 TL talep ediliyor. Bu tüm göçmen evlerinde uygulanacak. Bizim amacımız evleri kayıt altına almaktır” diye konuştu. Vakıflar İdaresi’ne bağlı memurların, göçmen evlerinde yaşayanlara durumu anlattığını ve bilgi verdiğini söyleyen Kaymakamzade, çoğu kişinin sözleşme yaptığını kaydetti.

 

Kızılay göçmen evinde kalanlar ne dedi?

 

İbrahim Miharbi: 
“Kızılay Göçmen Evleri Komitesi Başkanıyım. Ben 1963 göçmeniyim, yaklaşık 38 yıldır bu evde kalıyorum. Şimdi bizi buradan atmak istiyorlar. Bana kağıt geldi, evi tahliye etmem isteniyor. Kira sözleşmesi yapmayanlara kağıt gelecek tahliye etmek istiyorlar. Bu arazileri birilerine peşkeş çekmek istiyorlar. Burada 90 aile sözleşme yapmadı. Amaç sözleşme yapmak değil, bizi buradan atmaktır. Benim gidecek başka yerim yok. Burayı boşaltıp nereye gideyim?”

 

Hüseyin Mercan: 
“Ben 82 yaşındayım. 32 yıldır burada yaşıyoruz. Ben 14 yıl mücahitlik yaptım. TMT’de görev aldım. Bizi buradan gönderirlerse nereye gideriz. Henüz bize tahliye kağıdı gelmedi. Ama bazı kişilere geldiğini duyduk. Bu evlerle ilgili sürekli söylentiler çıkıyor. Zaman zaman bizi buradan göndereceklerini söylüyorlar. Bunlar bizi huzursuz ediyor. Burası bizim evimiz, yatırım yaptık. Buradan çıkarırlarsa gidecek yerimiz yok.”

 

Sevim Mercan: 
“Buradaki göçmen evleriyle ilgili zaman zaman söylentiler çıkar. Amaçlarının ne olduğunu bilmiyorum. Bize henüz herhangi bir yerden kağıt gelmedi. Biz kira sözleşmesi imzalamadık. Zamanında bize bu evi verdiklerinde, bir tek odaydı, durumu çok kötüydü. Bu evi insanın oturabileceği hale getirmek için çok uğraştık, büyük masraf yaptık. Neyimiz varsa buraya yatırdık. Ama hiç huzurumuz yok. Bizi evimizden atmak isteyenler neden bu evler kötü bir haldeyken bunu yapmadılar? Biz evlere yatırım yaptık. Eğer bizi çıkaracaklarsa bize kalacak yer temin etsinler çünkü başka gidecek yerimiz yok. Hükümetten kimse gelip ne olduğunu anlatmıyor. Bize bilgi vermiyorlar. Üç günlük ömrümüz kaldı onu da bize zehir ettiler.”

 

Meryem Özyeşer: 
“Ben tam 45 yıldır burada yaşıyorum. Buradan çıkmam mümkün değil. Gidecek başka bir yerim yok. Buradan çıkmamız için ancak bize başka yer göstermeleri gerekir. Bize başka yer göstermezlerse nerede yaşayacağız? Buradan çıkmayız”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık