Ana Sayfa Yurt Giden turist geri gelmiyor

Giden turist geri gelmiyor

Sanayici, otelci ve iş kadınları, çöp kente dönüşen Lefkoşa için Meclis Başkanı Bozer’in kapısını çaldı.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2012 Çarşamba 22:21
Giden turist geri gelmiyor

Sanayi Odası, Otelciler Birliği ve İş Kadınları Derneği’nden bir heyet, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret ederek, Lefkoşa’da yaşanan çöp sorununa yetkililerin kayıtsız kaldığını savunarak bunun kendilerini endişelendirdiğini kaydetti ve sorunun çözülmesini istedi.


Ziyarette heyet adına konuşan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Lefkoşa’da yaşanan çöp sorununun sürüncemede kalması ve yetkililerin kayıtsızlığının kendilerini endişelendirdiğini kaydetti ve ekonomik sivil toplum örgütleri olarak bundan büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi.


Ülkenin tanıtılması, ileriye götürülmesi için uğraş verdiklerini ancak ülkedeki uygulamaların yaptıklarını bir anda silip götürdüğünü ifade eden Çıralı, turizm örgütlerinin turist getirmek için çalıştığını ancak turistlerin ülkeye geldikleri zaman gördükleri manzara karşısında hayretler içerisinde kaldığını aktardı.


Lefkoşa’nın durumunu gören turistlerin ülkelerine döndüklerinde KKTC’yle ilgili olarak kötü konuştuklarını ve artık bir daha gelmeme kararı alarak etrafındakileri de etkilediklerini dile getiren Çıralı, Lefkoşa Belediyesi’ni ve Lefkoşa’yı bu hale getirenlerden hesap sorulmasını istedi. Çıralı, bu durumun turizm açısından ileriki yılara da darbe vuracağını söyledi.


Konunun yargıya götürülmesini, yapanın yanına kalmamasını isteyen Çıralı, Lefkoşa Türk Belediyesindeki fazla personelin kamuya alınmasına ve grev yapılan günlerin devlet tarafından ödenmesine karşı olduklarını da vurguladı.


Çıralı, Cumhuriyet Meclisi’nden ise bu sorunların çözülebilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istediklerini ifade etti.

 

Bozer: Sorunu çözmemiz gerekir

 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlarla ilgili olarak herkesin değişik olarak kusurlu olduğunu kaydetti ve Lefkoşa’nın bu hale gelmesinde fazla istihdamların, ölçüsüz harcamaların, Belediye kendisi yardıma muhtaçken hibeler yapmasının büyük katkısı olduğunu vurguladı.


Çalışanların ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta gibi yatırımlarının yapılmasının bir yasal zorunluluk olduğunu ancak LTB’de 2007 yılından beridir bunun yapılmadığını kaydeden Bozer, bununla ilgili gereken kontrollerin yapılmamış olmasının yanlış olduğunu ifade etti.


Sendikanın da buna ve personel sayısının bu kadar artırılmasına çok önceden tepki vermiş olması gerektiğini ifade eden Bozer, “Sendika, yöneticiler, devlet yetkilileri, halk, çalışanlar, rapor hazırlaması gereken kurumlar hepimiz uyuduk ta ki yangın çıktı ve altında kaldık. Sorunu küçükken çözmedik, şimdi çok büyüdü” diye konuştu.


Bugünlere bu kadar zor gelmiş bir halkın kurumlarını bu kadar kolay harcamaması gerektiğini vurgulayan Bozer, yaşanan sorunun herkesi sarmalı içine aldığını belirtti.


Sorunun bir şekilde çözüleceğini kaydeden Bozer, ancak Lefkoşa’nın bu kadar süre çöp içinde kalmasının hesabını kime vereceklerini sordu.


Bu durumun insanların psikolojisiyle ülke ekonomisine kötü etki yaptığını, itibarlarının zedelendiğini kaydeden Bozer, “nasıl bir halk kitlesiyiz da bir çöp sorununu çözemedik” diye konuştu.


Bunları söylüyor olmaktan da sıkıntı duyduğunu ifade eden Bozer, ülkeye hizmet etmek için Meclis Başkanı olduğunu ve bu sorunu çözmeleri gerektiğini belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık