Ana Sayfa Yurt Girne Boğaz bölgesindeki vatandaşlar, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı

Girne Boğaz bölgesindeki vatandaşlar, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı

Sağanak yağmurdan nasibini fazlasıyla alan Girne Boğaz bölgesindeki vatandaşlar, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 09:07
Girne Boğaz bölgesindeki vatandaşlar, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı

Elmas TOKAY

 

Ülkemizi önceki gün öğleden sonra etkisi altına alan sağanak yağış, Girne Boğaz bölgesini sular altında bırakırken, çok sayıda evin bahçe duvarları su baskınlarından yıkıldı, birçok yer selle gelen taşlar ve çamur yığınıyla kaplandı.


KIBRIS gazetesi muhabirine konuşan bölge sakinleri, hiçbir yetkilinin kendilerini ziyaret etmediğinden, kimsenin yaşananlarla ilgilenmediğinden şikayet etti. “Yağmurun verdiği zararla mahvolduk” iddiasında bulunan vatandaşlar, seçimlerin yaklaştığı dönemlerde, tüm siyasilerin bölgenin yollarını bildiği ancak, yağmurdan sonra kimsenin gelmediğini belirttiler.


Su baskınlarının nedeninin, çarpık yapılaşma ve hesapsızca açılan arsa parselasyonu olduğunu iddia eden vatandaşlar, “Bir oy uğruna verilen arsaların” tüm derelerin önünün kapanmasına yol açtığını öne sürdü.

 

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

 

Macit Alirıza: İngiltere’den 1998 yılında KKTC’ye geri dönüş yaptım. Özellikle son yıllarda artan şiddetli yağışlar sonrasında bu evde yaşamak kabus oldu. Geçen yılki yağışlar sonrasında, evimin bahçe duvarları yıkıldı. Yapılan yanlış parselasyon sonucu sular her yerden geliyor. Bahçe duvarlarımı tekrardan yaptırdım. Önceki günkü yağmurlar sonrasında ise, aynı yerler yine yıkıldı. Birçok hayvanım telef oldu. 36 sene İngiltere’de yaşadım böyle bir şey ben görmedim. Böyle bir su görmedim. Geçen yıl, kaymakamla görüştük, belediye başkanıyla görüştük. Burada çarpık yerleşim var dedik. Derdimizi anlatamadık. Dere üzerine arsa açıyorlar. Sonucu ise böyle oluyor.

 

Mustafa Faiz: Hükümetin vermiş olduğu yanlış yapılaşma izinleri sonrası, bu bölgede bunlar yaşanmaya başladı. Derenin üzerinde veya önüne duvar mı olur? Olursa işte bunlar olur. Burası tam bir perişanlık. Bölgeye hâlâ daha bir yetkili gelip de yaşadıklarımızı, ihtiyaçlarımızı sormadı. Bu mudur yönetim, bu mudur başkanlık?

 

İlhan Erbil: Böyle bir yağmur hayatımda görmedim. Bütün belediye başkanları televizyonda, birleşerek mağdur olan vatandaşlara, evlere yardım edeceklerini söyledi ama sadece konuşma, burada bizi herkes unuttu. Elektrik yok su yok. Eğer bir önlem alınmazsa, her yağmurda biz aynı mağduriyeti yaşayacağız. Bize gelip “Bir ihtiyacınız var mı” diye sormayan yetkililer, bunun önlemini nasıl alsın?

 

Reha Öztonga: Bir oy uğruna verilen arsalar, yanlış ve çarpık kentleşme, işte bizi bu hallere düşürdü. Resmen çamura battık çıktık. Bütün gündür kimse “Bir ihtiyacınız var mı” diye gelip sormadı. En azından bir tanker su gönderip bu çamurdan kurtulmamıza yardım etselerdi. Evimin bahçesi, havuzum çamur altında kaldı. Suyumuz yok, elektriğimiz yok. Bu bahçe nasıl temizlenecek hiç bilemiyorum. Bölgedeki çarpık yerleşim sonucu bunlar yaşanıyor. Acaba kim çıkıp bu yanlış kentleşmeye dur diyecek çok merak ediyorum?

 

Levent Yılmaz: Her yer battı. Kapıdaki arabamın içi su doldu. Bahçem çamur bahçesi haline döndü. Suların evimize girmesine ramak kaldı. Uzun bir süre yollar kapandı, ulaşım kesildi, elektrikler kesildi. Sanki da ilk çağda yaşıyoruz. Böyle bir duruma düşeceğim hiç de aklıma gelmezdi. Yetkililer nerde? Hiç biri bu bölgeye gelip de, bir ihtiyacımız var mı diye sormadı. Bu nasıl adalet?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık