Ana Sayfa Yurt Girne ve Mağusa'da 8 kişi daha bonzai'den tutuklandı

Girne ve Mağusa'da 8 kişi daha bonzai'den tutuklandı

Girne ve Gazimağusa’da yapılan bağlantılı uyuşturucu operasyonlarında 8 kişi gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2012 Perşembe 14:41
Girne ve Mağusa'da 8 kişi daha bonzai'den tutuklandı

Elmas TOKAY - Sedef BOŞNAK

 

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri, önceki akşam aldıkları bir ihbar üzerine Girne’de, Nilen A. Simeonov isimli gencin tasarrufunda yaklaşık yarım gram sentetik cannabinoid (bonzai) türü olduğu sanılan madde ve bir adet yine içerisinde aynı madde olduğu tahmin edilen sigara izmariti buldu.


Bunun üzerine başlatılan soruşturma sonrasında, Nilen A. Simeonov’un konu maddeyi, Yiğit Değerli, Baransel Çınar ve Hasan Tataroğlu’yla birlikte Gazimağusa’ya giderek Ali Tamcoşar ve İlker Göl isimli kişilerden aldığı belirlendi. Bunun üzerine operasyonlar ardı ardına geldi.


Narkotik Polisi ilk olarak Girne’de, Yiğit Değerli, Baransel Çınar ve Hasan Tataroğlu’nu gözaltına aldı, daha sonra da Gazimağusa’da Ali Tamcoşar ve İlker Göl ve meseleyle bağlantısı bulunan Ozan Bekai ile Mustafa Bekai’yi de gözaltına aldı.

 

Mahkemeye çıkarıldılar

 

Nilen A. Simeonov, Yiğit Değerli, Baransel Çınar ve Hasan Tataroğlu isimli zanlılar dün Girne Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır’ın huzuruna çıkarılırken, Ali Tamcoşar, İlker Göl, Ozan Bekai ve Mustafa Bekai Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde, Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer’in huzuruna çıkarıldı.


Girne Kaza Mahkemesi’nde, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Barış Duman, yeminli şahadet verdi.


Duman, aldıkları bir ihbar üzerine Girne’de, Nilen A. Simeonov isimli gencin tasarrufunda yaklaşık yarım gram sentetik cannabinoid  (bonzai) türü olduğu sanılan madde ve bir adet yine içerisinde aynı madde olduğu tahmin edilen sigara izmariti bulduklarını söyledi. Bunun üzerine başlatılan soruşturma sonrasında, Nilen A. Simeonov’un konu maddeyi, Yiğit Değerli, Baransel Çınar ve Hasan Tataroğlu’yla birlikte Gazimağusa’ya giderek Ali Tamcoşar ve İlker Göl isimli kişilerden 3 gram olarak aldığını tespit ettiklerini söyledi.


Meseleyle bağlantılı olarak 4 kişinin de Gazimağusa’da yakalandığını kaydeden Duman, soruşturmanın yeni başladığını ve tahkikatın selameti açısından, 4 zanlının 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Bu talebe itiraz olmayınca, Yargıç Şerife Katip Kır da, meselenin ciddiyetine değinerek, istenilen tutukluk emrini verdi.

 

İkinci mahkeme Gazimağusa’da

 

Girne’de başlayan ve elde edilen bulgular ışığında Gazimağusa’ya uzanan operasyonlarda gözaltına alınan Ali Tamcoşar, İlker Göl, Ozan Bekai ve Mustafa Bekai de dün mahkeme huzuruna çıkarıldı.


Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Banu Soyer’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mustafa Kavaz’ı tanık olarak dinletti.


Tanık polis Mustafa Kavaz, 13 Kasım 2012’de narkotik polisinin, kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarruf suçlarından aradığı Ali Tamcoşar ve İlker Göl’ü Güvercinlik kavşağında araçlarında tespit ederek gözaltına aldıklarını anlattı.


Mustafa Kavaz, zanlı İlker Göl’ün evinde yapılan aramada, halının altında, içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan 6 gram ağırlığında iki paket uyuşturucu bularak emare aldıklarını anlattı ve yaptıkları soruşturmada Ozan Bekai ve Mustafa Bekai isimli iki kardeşi de tespit ederek tutukladıklarını söyledi.


Kavaz, mahkeme emriyle Bekai kardeşlerin evinde yaptıkları aramada evin oturma odasındaki bilgisayar üzerinde yaklaşık 2 gram ağırlığında uyuşturucu madde ile tabla içerisinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan elle sarılı ucu yanık 3 adet sigarayı bularak zapt ettiğini kaydetti.


Zanlı Ali Tamcoşar ve İlker Göl’ün konu uyuşturucu maddeleri sattıkları yönünde bilgi aldıklarını kaydeden Mustafa Kavaz, henüz yeni başladığı tahkikatını salimen yürütebilmek için mahkemeden zanlılar aleyhine 3 günlük süre talep etti.


Ahmet Tamcoşar’ı savunan Avukat Batur Sağlamer, polisin tutukluluk talebine itiraz etmedi ancak, müvekkilinin astım ve anemi hastası olduğunu belirterek, doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.


Yargıcın sorusu üzerine zanlı İlker Göl, pişman olduğunu belirtirken, Ozan Bekai ve Mustafa Bekai isimli zanlılar suçsuz olduklarını ileri sürdü.


Yargıç Banu Soyer, tüm zanlıların ilk nazarda konu suçlara bağlantılı olabileceklerine bulgu yaptı ve polisin başlattığı tahkikatını salimen yürütebilmesi için zanlıların 2 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi. Soyer ayrıca, zanlı Ahmet Tamcoşar’ın doktor kontrolünden geçirilmesi yönünde direktif verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık