Ana Sayfa Yurt Girne Vergi Dairesi çalışanları basın açıklaması düzenledi

Girne Vergi Dairesi çalışanları basın açıklaması düzenledi

İşte o açıklamanın tam metni...

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2015 Perşembe 12:42
Girne Vergi Dairesi çalışanları basın açıklaması düzenledi

Girne Vergi Dairesi çalışanları olarak bugüne kadar özveriyle vatandaşların kaliteli, doğru ve güvenli bir hizmet alması için çalışmıştır. Bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Ancak çalışanlar olarak bugüne kadar çalışanlar olarak bu çalışmaları yaparken yaşadığımız sorunları iyi niyetle ve sorumlulukla Maliye Bakanlığı dâhil birçok yetkiliye iletilmiş ve bu nedenle 2 defa da greve çıkılmıştır. Bunun üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hiçbir adım atılmadığı gibi tamamen kayıtsız kalınmıştır. Girne bölgesi nin geçen süre içerisinde gerek coğrafi olarak gerekse nüfus bakımından nasıl bir büyüme gösterdiği herkesçe bilinmektedir.

Artan nüfus ile birlikte artan araç sayısı ve hiçbir bölgede olmadığı kadar işyeri sayısında meydana gelen artış karşısında Girne vergi Dairesinin durumunda hiçbir iyileştirme yapılmamıştır ve bu durum da biz çalışanların motivasyonunu olumsuz etkilemiştir.  Bu da doğrudan halka verilen hizmetin aksamasına ve şikâyetlere konu olabilmektedir. Girne vergi dairemiz, halkla direk temas halinde olan yoğun ve aktif çalışan bir dairedir. Girne şubesinin temel sorunları Bina ve Personelle yetersizliğidir.

Şu anda hizmet veren bina Vergi Dairesi amaçlı yapılmamıştır. Hem personel hem de dosyalar açısından yetersiz kaldığını son derece sağlıksız bir çalışma ortamı bulunmaktadır.   Bazı çalışmaların yapıldığını duyuyoruz fakat hiçbir atılım yapılmadığını görüyoruz. Personel sayısının Girne bölgesi için kesinlikle yetersiz kaldığını 49 personel ile işlerin yetiştirilmesi için performansın üzerinde çalışıldığını ve böyle yapılmasına rağmen işlerde aksama meydana geldiğini izinli ve hasta olan personelin yerlerinin bile dolduramaz hale geldiğimizi herkes biliyor.  49 personel içerisinde 2 odacı, 2 temizlikçi,  2 arşiv, 3 amir ve 10 kişi de veznelerde çalışmaktadır. Geriye kalan 30 memurun ise 14’ü kadrolu ve 16’sı geçici memurdur. Bu memurlar 5 bölümün işlerini yürütmekte ve Tüm Girne’ye hizmet vermektedir. Girne şubesine 3 personel gönderdiklerini söylediler.

Oysa son 2 yılda 13 personelin gerek emeklilik gerekse şube değişikliği sebebiyle ayrıldıklarının farkında değiller. Şu an arşivleme,  dosya incelemeleri tamamen durmuştur. Vergi dairesinin olmazsa olmazı denetimler yapılamamaktadır. Motorlu araçlar bölümü ve ehliyetlerin ulaştırma bakanlığına bağlanması ile 6 personelimiz hala daha bu bölümlerde görev yapıyorlar. 

Sadece bu personeller bile Girne Vergi şubesine aktarılırsa personel sıkıntısının az da olsa giderileceğini düşünüyoruz. Örnek olarak Girne kurumlar ve şahıslar biriminde 10 kişi bu bölümde görev yapıyor. 2014 yılında Girne kurumlar ve şahıslar birimi kesilen beyan sayısı 3414 adettir. Girne’nin iş hacmi Lefkoşa’nın yarısı kadarsa personelinde yarısı kadar olması gerekmez mi? Girne Vergi dairesi kurumlar ve şahıslar birimlerinin en az 20 kişi olması gerekmez mi?  Yeni açılan münhalde Girne Vergi dairesine sadece 1 memur ve 2 de vergi kâtibi alınacağı açıklanmıştır. Yeterince yeni personel istihdam edilemiyorsa ve açılan yeni münhaller için sınavlar yapılamıyorsa bu şube nasıl tam hizmet verecek?

Bizde ayni devletten maaş alıyorsak Lefkoşa vergi dairesinden Girne ye aktarma yapılması gerekmez mi? Sonuç olarak Girne vergi dairesinde yetersiz olan personel sayısı çok ivedi olarak tamamlanmalı, bina konusunda bir takvim belirlenmesi adımı atılmalıdır. Aksi durumda sendikalar olarak yasal adımları atmaktan kaçınmayacağız.                                    

VERGİ-SEN, KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık