Ana Sayfa Ekonomi Girne’de ele geçen sahte 100 dolarlar makineden geçebildi!

Girne’de ele geçen sahte 100 dolarlar makineden geçebildi!

Girne’de ele geçen sahte 100 dolarlık banknotların, ülkemizdeki bazı para sayma makinelerine yakalanmadan geçebildiği ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2016 Perşembe 15:43
Girne’de ele geçen sahte 100 dolarlar makineden geçebildi!

Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhanede geçtiğimiz hafta sonu “sahte para” kullanıldığına dair alınan ihbar üzerine, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin başlattığı soruşturma derinleşti. Polis, meseleyle ilgili tutukladığı zanlılardan Taner Habib’in cep telefonundaki “WhatsApp” mesajlarında, ülkede 6 adet para sayma makinesinden geçebilen 100 bin Amerikan Doları değerinde sahte para bulunduğunu ve 100’lük banknotların tanesinin 50 Amerikan Doları’na alıcılara satıldığını tespit etti. Tutuklanan diğer zanlı Abdülmecit Tat’ın cep telefonunda ise bir bulguya rastlamadı ancak mesajların silinmiş olma ihtimali üzerine iki zanlının da cep telefonları incelenmeye alındı.

137 sahte banknot bulunmuştu

Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhanede 10-11 Eylül tarihleri arasında canlı oyun masasında oynanan ve farklı seri numaraları bulunan 80 adet 100’lük Amerikan Doları banknotun, para sayma makinesinden geçmediği bilgisi üzerine Girne Polisi soruşturma başlatmıştı.

Kumarhanenin güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesinin ardından sahte banknotlarla kumar oynadıkları tespit edilen Taner Habib ve Abdulmecit Tat gözaltına alınmış ve birlikte kaldıkları odadaki kilitli kasa içerisinde sahte olduğuna inanılan 1 adet 50 Amerikan Doları ve seri numaraları birbirinden farklı 51 adet 100 Amerikan Doları ve zanlı Habib’in üzerinde ise 5 adet 100 Amerikan Doları bulunmuştu.

Yeniden mahkemeye çıkarıldılar

Zanlılar Taner Habib ve Abdulmecit Tat, 3 günlük tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Yargıç Hazan Aksun’un huzurunda görüşülen davada, iddia makamı adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Adli Şube’de görevli Polis Memuru Mahmut Borucu’yu tanık olarak dinletti.

Borucu, 3 günlük sürede yapılan icraatları anlattı. Zanlı 1 Taner Habib’in emare alınan cep telefonunda yapılan incelemede “WhatsApp” mesajlarında, ülkede 6 adet para sayma makinesinden geçebilen 100 bin Amerikan Doları değerinde sahte para bulunduğunu ve 100’lük banknotların tanesinin 50 Amerikan Doları’na alıcılara satıldığını tespit ettiklerini söyledi. Zanlının mesajlaştığı bahse konu numaraların tespiti için KKTCELL ve Telsim şirketleriyle yazışmaların yapıldığını kaydeden Borucu, zanlı 2 Tat’ın cep telefonunda herhangi bir mesaja rastlanmadığını söyledi. Borucu ayrıca, silinme olasılığı olan mesajların geri yüklenmesi için ilgili kurumlarla irtibata geçildiğini kaydetti.

Soruşturma sürüyor

İlgili kurumlarla yapılan yazışmalara henüz yanıt gelmediğini kaydeden Borucu, sahte olduğuna inanılan 137 adet Amerikan Doları’nın sahtecilik uzmanına bugün teslim edileceğini ifade etti.

Aranması gereken ikametgahlar bulunduğunu ve aranan emareler olduğunu belirten Borucu, yeni suç ortaklarının ortaya çıkabileceğine dikkat çekti. Borucu bu aşamada zanlıların 6 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.

Sunulan şahadet ışığında meselenin ciddiyetine dikkat çeken Yargıç Hazan Aksun, tahkikatın selameti için zanlıların 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık